Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
29. máj 2006

Predvolebný rozhovor

Prinášame prvý predvolebný rozhovor, v ktorom chceme predstaviť najhorúcejšieho kandidáta na víťazstvo vo voľbách, predsedu Hnutia za šťastnú budúcnosť – pána VLASTIMILA ŠABLIARA. Zastihnúť tohto mimoriadne vyťaženého a zároveň nesmierne populárneho muža nie je vôbec jednoduché. Nakoniec sa ...

Prinášame prvý predvolebný rozhovor, v ktorom chceme predstaviť najhorúcejšieho kandidáta na víťazstvo vo voľbách, predsedu Hnutia za šťastnú budúcnosť – pána VLASTIMILA ŠABLIARA.

Zastihnúť tohto mimoriadne vyťaženého a zároveň nesmierne populárneho muža nie je vôbec jednoduché. Nakoniec sa mi to predsa podarilo a táto veľká osobnosť novodobých slovenských dejín mi poskytla rozhovor na ceste z Klubu angažovaných ukrivdencov, odkiaľ sa ponáhľal na slávnostné otvorenie výstavy Najnovšie trendy vo výrobe novodobých lustrov.

Pán predseda, akú pozíciu chce vaše hnutie zastávať v celkovom politickom spektre na Slovensku?
Naše hnutie od samého začiatku zastáva pozíciu extrémneho stredu. Na prikláňanie sa k niektorému politickému prúdu som už raz v živote doplatil a človek nemá tú istú chybu zopakovať. No a napokon ten, kto sa niekam prikláňa, ľahšie padne.

Váš politický program vyjadruje vlastne už sám názov vášho hnutia. Aké garancie ponúkate voličom?
Hlavné záruky, že dosiahneme svoj prvoradý cieľ – totiž šťastnú budúcnosť, sú stelesnené v mojej osobe, veď s budovaním šťastnej budúcnosti mám mnohoročné skúsenosti ešte z mládežníckeho hnutia. Hlavným kladom princípu šťastnej budúcnosti je skutočnosť, že moment budúcnosti nikdy nenastane – budúcnosť je vždy pred nami, preto ju možno neúnavne a bez prestania budovať.

I keď budúcnosť nikdy nenastane, predsa len jej šťastie závisí od ekonomického modelu. Aký je váš názor na súčasnú ekonomickú transformáciu a princípy trhového hospodárstva?
Naše hnutie má osobitný prístup aj k otázke trhového hospodárstva. Samozrejme, že princípy trhového hospodárstva hlásame, lebo veď kto by ich nehlásal, ale sme za striktne sociálne trhové hospodárstvo. Predstavujeme si to asi takto: tí, čo majú záujem o prácu, môžu sa aj roztrhať, ale tí ostatní – normálni ľudia – musia mať zabezpečené všetky sociálne istoty, ktoré z nich urobia plnohodnotných občanov, postavených na tú istú životnú úroveň, ktorú majú aj tí „trhoví“ (alebo trhnutí?).

Ponúkate nám priam fascinujúce perspektívy. Nemáte obavy, že sú iluzórne?
Nie. S hlásaním iluzórnych perspektív mám mnohoročné veľmi pozitívne skúsenosti. Táto metóda sa mi osvedčila aj v posledných rokoch. Krásna ilúzia je totiž plnohodnotná politická veličina, ktorá jediná dokáže zmobilizovať apatickú verejnosť. Voliči sú už doslova otrávení predkladaním rôznych serióznych plánov a rozpočtov, ktoré im neveštia nič dobré. Na to predsa nepotrebujú politika, aby si vyrátali, že najbližšie štyri roky ich žiadne kráľovstvo oplývajúce mliekom a medom nečaká. Treba si však uvedomiť, že voľby sú slávnostná spoločenská udalosť, ktorá si vyžaduje povznesenú atmosféru, plnú dôvery v krajšiu budúcnosť. Upierať voličom právo na túto atmosféru je hrubé politické hazardérstvo, ktoré by sa nám mohlo vypomstiť.

Inzercia

Určite ste už uvažovali nad tým, s akou politickou stranou by ste chceli vstúpiť do koalície?
Samozrejme, že koaličné zväzky sa uzatvárajú až po voľbách, preto hovoriť už dnes o nich je ešte predčasné. Napriek tomu už dnes môžem povedať, že do úvahy prichádzajú len tie politické subjekty, ktoré nemajú žiadnu väzbu na minulosť a podľa možnosti ani na prítomnosť. Sme totiž ľudia budúcnosti. Preto inklinujeme najviac k stranám s výrazným akcentom na budúcnosť.

Ďakujeme vám za rozhovor.

So stretnutia s týmto velikánom nášho politického Olympu som odchádzal s obrovským nadšením. Cítil som v sebe ten obrovský rozlet ducha. Kým budeme mať na čele národa takýchto velikánov, nemusíme sa báť o budúcnosť, aká síce nikdy nenastane, ale určite bude krásna.

Za čitateľov sa pýtal
Peter Smolík
Vyšlo v Bratislavských listoch č.2/1992.
Použité s dovolením autora.

Odporúčame

Srdce muža: Boj, dobrodružstvo a kráska

Srdce muža: Boj, dobrodružstvo a kráska

Pubertálne knižky (tie o dospievaní, priateľstve a láske) sa čítajú dosť ľahko, niekedy možno skoro ako „zamilovaný“ román. Téma, ktorá je písaná jednoducho a vzhľadom na vek pútavá, sa do človeka často ani hlboko nevpije. Aj John Eldredge píše jednoducho a napriek tomu, že nepíše o problémoch puber...

Opice do parlamentu, deti do odpadu

Opice do parlamentu, deti do odpadu

To, že počas minulého týždňa (15. mája) sme si pripomínali Medzinárodný deň rodiny, vie len málokto. Všeobecná ignorancia tohto dňa nás však nemusí až tak zarážať: pripomínať si hodnotu rodiny práve v deň, ktorý určila OSN, ktorá mnohými svojimi vyhláseniami vytvára skôr proti- ako prorodinné prost...

Ružomberská vzbura 1939

Ružomberská vzbura 1939

Slovenský štát bol vyhlásený 14.3.1939 a hrabovská vzbura sa udiala 4.6.1939. Slovenská armáda, povinne apolitická, bola podobne ako veľká časť štátneho aparátu nástupcom československého predchodcu. Československý duch v armáde žil, kým Hlinkova garda zaujímala presne opačné postoje. Naviac Hl...