Predvolebný rozhovor

Prinášame prvý predvolebný rozhovor, v ktorom chceme predstaviť najhorúcejšieho kandidáta na víťazstvo vo voľbách, predsedu Hnutia za šťastnú budúcnosť – pána VLASTIMILA ŠABLIARA.

Zastihnúť tohto mimoriadne vyťaženého a zároveň nesmierne populárneho muža nie je vôbec jednoduché. Nakoniec sa mi to predsa podarilo a táto veľká osobnosť novodobých slovenských dejín mi poskytla rozhovor na ceste z Klubu angažovaných ukrivdencov, odkiaľ sa ponáhľal na slávnostné otvorenie výstavy Najnovšie trendy vo výrobe novodobých lustrov.

Pán predseda, akú pozíciu chce vaše hnutie zastávať v celkovom politickom spektre na Slovensku?
Naše hnutie od samého začiatku zastáva pozíciu extrémneho stredu. Na prikláňanie sa k niektorému politickému prúdu som už raz v živote doplatil a človek nemá tú istú chybu zopakovať. No a napokon ten, kto sa niekam prikláňa, ľahšie padne.

Váš politický program vyjadruje vlastne už sám názov vášho hnutia. Aké garancie ponúkate voličom?
Hlavné záruky, že dosiahneme svoj prvoradý cieľ – totiž šťastnú budúcnosť, sú stelesnené v mojej osobe, veď s budovaním šťastnej budúcnosti mám mnohoročné skúsenosti ešte z mládežníckeho hnutia. Hlavným kladom princípu šťastnej budúcnosti je skutočnosť, že moment budúcnosti nikdy nenastane – budúcnosť je vždy pred nami, preto ju možno neúnavne a bez prestania budovať.

I keď budúcnosť nikdy nenastane, predsa len jej šťastie závisí od ekonomického modelu. Aký je váš názor na súčasnú ekonomickú transformáciu a princípy trhového hospodárstva?
Naše hnutie má osobitný prístup aj k otázke trhového hospodárstva. Samozrejme, že princípy trhového hospodárstva hlásame, lebo veď kto by ich nehlásal, ale sme za striktne sociálne trhové hospodárstvo. Predstavujeme si to asi takto: tí, čo majú záujem o prácu, môžu sa aj roztrhať, ale tí ostatní – normálni ľudia – musia mať zabezpečené všetky sociálne istoty, ktoré z nich urobia plnohodnotných občanov, postavených na tú istú životnú úroveň, ktorú majú aj tí „trhoví“ (alebo trhnutí?).

Ponúkate nám priam fascinujúce perspektívy. Nemáte obavy, že sú iluzórne?
Nie. S hlásaním iluzórnych perspektív mám mnohoročné veľmi pozitívne skúsenosti. Táto metóda sa mi osvedčila aj v posledných rokoch. Krásna ilúzia je totiž plnohodnotná politická veličina, ktorá jediná dokáže zmobilizovať apatickú verejnosť. Voliči sú už doslova otrávení predkladaním rôznych serióznych plánov a rozpočtov, ktoré im neveštia nič dobré. Na to predsa nepotrebujú politika, aby si vyrátali, že najbližšie štyri roky ich žiadne kráľovstvo oplývajúce mliekom a medom nečaká. Treba si však uvedomiť, že voľby sú slávnostná spoločenská udalosť, ktorá si vyžaduje povznesenú atmosféru, plnú dôvery v krajšiu budúcnosť. Upierať voličom právo na túto atmosféru je hrubé politické hazardérstvo, ktoré by sa nám mohlo vypomstiť.

Určite ste už uvažovali nad tým, s akou politickou stranou by ste chceli vstúpiť do koalície?
Samozrejme, že koaličné zväzky sa uzatvárajú až po voľbách, preto hovoriť už dnes o nich je ešte predčasné. Napriek tomu už dnes môžem povedať, že do úvahy prichádzajú len tie politické subjekty, ktoré nemajú žiadnu väzbu na minulosť a podľa možnosti ani na prítomnosť. Sme totiž ľudia budúcnosti. Preto inklinujeme najviac k stranám s výrazným akcentom na budúcnosť.

Ďakujeme vám za rozhovor.

So stretnutia s týmto velikánom nášho politického Olympu som odchádzal s obrovským nadšením. Cítil som v sebe ten obrovský rozlet ducha. Kým budeme mať na čele národa takýchto velikánov, nemusíme sa báť o budúcnosť, aká síce nikdy nenastane, ale určite bude krásna.

Za čitateľov sa pýtal
Peter Smolík
Vyšlo v Bratislavských listoch č.2/1992.
Použité s dovolením autora.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo