Kiska rozhýbal Beblavého, ten sa chce stať lídrom mestských liberálov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kiska rozhýbal Beblavého, ten sa chce stať lídrom mestských liberálov

Miroslav Beblavý a Jozef Mihál sa rozhodli založiť novú politickú stranu a odstavili Progresívne Slovensko na vedľajšiu koľaj.

Poslanci Miroslav Beblavý a Jozef Mihál zakladajú novú politickú stranu. Jej súčasťou budú aj nezaradení poslanci Simona Petrik, Katarína Macháčková, Zuzana Zimenová, Viera Dubačová a Oto Žarnay, ktorí už dnes v parlamente spolupracujú s Miroslavom Beblavým. Strana by mala vzniknúť do roka. 

Ohlásenie novej strany je prekvapením, pretože sa očakávalo, že skupina okolo Miroslava Beblavého postupne splynie s projektom Progresívne Slovensko. Ten odštartovala skupina ľudí okolo podnikateľa Ivana Štefunka, ktorí sa začali stretávať po voľbách v roku 2016.

Peniaze do projektu okrem Štefunka a Trubana vložili aj ďalší traja podnikatelia. Spolumajiteľ siete kníhkupectiev Martinus Michal Meško, Rastislav Kulich, riaditeľ Google Slovensko, a spolumajiteľ firmy Eset Anton Zajac.

Progresívne Slovensko zorganizovalo začiatkom roku aj sériu stretnutí s občanmi po celom Slovensku, na ktorých otvorene hovorili o úmysle založiť politickú stranu.

V pozadí rozhodnutia Miroslava Beblavého treba hľadať nedávne rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku, ktorý oznámil, že sa nechystá vstúpiť do parlamentnej politiky. Zdieľať

Beblavý dnes hovorí, že ľudia okolo Progresívneho Slovenska sa zatiaľ nerozhodli, či chcú zakladať politickú stranu. V budúcnosti však chce s nimi spolupracovať, pretože majú podobné hodnoty. „To ,poďme spolu' sa netýka len Progresívneho Slovenska. Nikto tu nie je väčšinový akcionár a nikto nebude druhým diktovať. Výzva vznikla preto, aby to bolo na báze hodnôt. Nie na tom, kto bude predseda a podpredseda, ale že sa dokážeme dohodnúť, čo chceme presadiť,“ povedal Beblavý v rozhovore pre Denník N.

V pozadí rozhodnutia Miroslava Beblavého treba hľadať nedávne rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku, ktorý oznámil, že sa nechystá vstúpiť do parlamentnej politiky. Práve s Kiskom sa počítalo ako s možným lídrom Progresívneho Slovenska.

Beblavý si po Kiskovom kroku uvedomil, že je momentálne najvýraznejšou tvárou formujúceho sa politického prúdu, ktorý chce osloviť najmä liberálnejších mestských voličov. A je celkom možné, že to tak ostane až do volieb.

Preto sa rozhodol zobrať iniciatívu do svojich rúk a založením strany sa pasovať do pozície lídra tohto politického tábora. Ľudia ako Štefunko či Truban, ak chcú naozaj vstúpiť do politiky, sa s ním budú musieť dohodnúť, ale za podmienok, ktoré do veľkej miery určí on.

Zakladať popri Beblavého projekte ďalšiu politickú stranu, ktorá sa bude usilovať osloviť ten istý typ voličov, by nedávalo žiaden zmysel.

Veď aj keď sa Beblavý s Progresívnym Slovenskom nakoniec spoja, o päť precent potrebných na vstup do parlamentu budú musieť poriadne zabojovať.

Foto: TASR/ Martin Baumann

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo