Protikorupčný pochod (videokomentár Jozefa Majchráka)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Protikorupčný pochod (videokomentár Jozefa Majchráka)

Študenti na dnes zvolali protikorupčný pochod.

Študentský protikorupčný pochod sa začal o 17.00 na Hviezdoslavovom námestí a jeho účastníci by sa mali postupne presunúť na Námestie SNP. Tu by sa im podľa avizovaného programu mali prihovoriť herci Maroš Kramár, Ján Greššo, ale tiež Anna Remiášová.

 

Krátko pred začatím pochodu sa spustil intenzívny dážď. Podľa predbežných odhadov sa napriek tomu na pochode zúčastnilo podľa nášho odhadu tri až štyritisíc ľudí, postupne prichádzajú ďalší. Priebeh je pokojný a atmosféra pripomína kultúrny program, no nápisy na transparentoch nenechávajú na pochybách, že ide o politický protest.

Trasa pochodu viedla z Hviezdoslavovho námestia cez Jesenského a Štúrovu ulicu na Námestie SNP, kde prebiehala hlavná časť programu. 

 

Organizátori pochodu, stredoškoláci Karolína Farská a Dávid Straka, pre média povedali, že touto formou chcú protestovať proti korupcii v politike, justícii a polícii, ale tiež upozorniť na zlú situáciu v školstve a zdravotníctve. Viac si môžete prečítať v článku kolegu Adama Takáča. V memorande, ktoré dnes odovzdali na Úrade vlády SR, žiadajú dôkladné vyšetrenie káuz „Bašternák“ a „Gorila“, odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a prezidenta Policajného zboru SR Tibora Gašpara. Taktiež požadujú odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a pokračovanie vo vyšetrovaniach a súdnych konaniach vo veci všetkých Vladimírom Mečiarom amnestovaných skutkov.

Naivne dúfame, že tento náš hlas bude vypočutý. Veríme, keďže je to čisto študentská iniciatíva, že to prebudí svedomie u niektorých ľudí a niečo sa pohne,“ skonštatovala Farská. Ako podotkla, dnešný pochod je organizovaný študentmi a žiadna politická strana a ani politik za nimi nestojí či pochod nespoluorganizuje.

Študenti pri organizácii pochodu odmietli pomoc politikov. Viacerí politici vrátane prezidenta Andreja Kisku však ich iniciatívu verejne podporili. 

Informácia o pochode sa šírila najmä prostredníctvom sociálnych sietí, ale v posledných dňoch už o pochode pomerne intenzívne informovali aj niektoré médiá.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo