Stredoškoláci sa nahnevali na štát a zvolali megaprotest

Stredoškoláci sa nahnevali na štát a zvolali megaprotest

Protest pred Bonaparte vlani v lete. (Foto: TASR/Martin Baumann)

Na začiatku bola valentínka s Andrejom Dankom. Dnes môže Bratislava zažiť jeden z najväčších pochodov za posledné roky.

Facebooková udalosť s názvom Veľký protikorupčný pochod hlási v utorok ráno prisľúbenú účasť viac ako 11 000 ľudí. Práve sociálna sieť sa stala hlavným prostriedkom, ktorý zmobilizoval na dnešný bratislavský protest najmä mladých občanov z celého Slovenska. Prvotný zámer však rozhodne taký ambiciózny nebol.

Stredoškoláci Karolína Farská a Dávid Straka boli už dlhý čas frustrovaní z toho, ako to na Slovensku nefunguje a tento pocit intenzívne vnímali aj okolo seba. Trápila ich skutočnosť, že množstvo mladých odchádza do zahraničia, stav v školstve a zdravotníctve sa nezlepšuje a v politike, prokuratúre a polícii vládne korupcia.

„Sme unavení z toho, že odhalenie a sledovanie jednej korupčnej kauzy je prekryté ďalšou a následne ďalšou. Unavení z toho, že naše peniaze sa kotúľajú do vreciek politikov, ktorým má záležať na ľuďoch, pre ktorých pracujú,“ píšu vo výzve na facebooku.

Impulzom k verejnému vyjadreniu nespokojnosti bola februárová schôdza k odvolávaniu premiéra Roberta Fica, ktorú predseda parlamentu Andrej Danko prerušil kvôli vizuálnym pomôckam Igora Matoviča. Dankov postup osemnásťročných gymnazistov pobúril.

V tom čase Dávidov spolužiak vymyslel valentínku, na ktorej bol Andrej Danko s dnes už okrídleným textom „Žiaden človek nedokáže dať toľko lásky človeku, ako dokáže dať len človek človeku.“ Nápad sa stal okamžite hitom internetu a za posledné obdobie nadobudol niekoľko populárnych verzií. Táto odozva kamarátov podnietila, aby vytvorili na facebooku event Kapitán Danko, odstúp!

„Najprv tam bolo desať ľudí. Potom sme mali cieľ sto ľudí. Neskôr sme sa začali tomu viac venovať, debatovať s ľuďmi, a tí sa začali pozývať medzi sebou. Facebook to rozšíril sám. Nedali sme do toho ani cent, ani sme nevynaložili žiadnu extra námahu, že by sme sa napríklad snažili hovoriť s médiami. Prvých dva a pol až tritisíc ľudí prišlo úplne samých,“ povedali Karolína s Dávidom v rozhovore pre Denník N.

Zrazu bolo jasné, že záujem narastá do príliš veľkých rozmerov na to, aby ostal iba pri myšlienke o proteste skupiny pár desiatok študentov. Pôvodne Študentský sa tak premenoval na Veľký protikorupčný pochod, rozšíril organizačný tím a postupne sa dostal do povedomia médií aj najvyšších politických kruhov.

Z facebooku do reality

Trasa pochodu, ktorý naplánovali na posledný deň veľkonočných prázdnin (o 17.00), by mala viesť symbolicky z Hviezdoslavovho námestia na Námestie SNP. Mestu je nahlásená desaťtisícová účasť. Samozrejme, je otázne, koľko z nahlásených „facebookových“ účastníkov reálne podvečer príde, akcia má však šancu prekonať napríklad letné protesty pred Bonaparte.

Okrem počtu je ale podstatný samotný cieľ. Ten sa snažili mladí organizátori zhrnúť do požiadaviek, medzi ktoré zaradili vyšetrenie káuz „Bašternák“ a „Gorila“, odvolanie ministra vnútra Kaliňáka a policajného prezidenta Gašpara, odstúpenie špeciálneho prokurátora Kováčika a zrušenie tzv. „Mečiarových amnestií“.

„Premýšľali sme nad tým, kto je zodpovedný za korupciu, a zodpovednosť padá práve na týchto ľudí a súvisí s ich funkciami,“ hovoria dvaja hlavní organizátori Karolína a Dávid pre Denník N. Odstúpenie ministra Kaliňáka si želajú najmä preto, že ho vnímajú ako symbol korupcie pre kauzu Bašternák.

Pri demonštrácii chcú zachovať čo najväčšiu „čistotu“. Odmietli pomoc politikov či aktivistov, ktorí sa im v priebehu prípravy ozvali, a stavili na podporu svojich, zväčša študentských, priateľov a známych. Na pódiu ale známe tváre chýbať nebudú.

Vystúpiť by mali herci Maroš Kramár, Ján Greššo, ale aj Zuzana Hlávková či Anna Remiášová. V kampani ho podporili viaceré ďalšie osobnosti. V pondelok sa k nim pridal samotný prezident Andrej Kiska. „Ak budeme všetci v tejto krajine ticho, nič sa nezmení. Preto vždy vyzývam ľudí, aby boli aktívni, aby sa nebáli slušným spôsobom povedať svoj názor, ak vidia, že sa deje niečo nesprávne. Všetci chceme žiť v slušnej krajine a všetci by sme mali k tomu prispieť,“ vyhlásil Kiska pre Denník N.
 


Veľký protikorupčný pochod podporil aj herec Juraj Kemka

Od začiatku diskusie o zmysle a účele pochodu bolo otázkou, či sa jeho iniciátori dokážu vyvarovať podobných excesov, aké sa dostavili počas „gorilých“ protestov pred piatimi rokmi. „Už od začiatku sme sa chceli z Gorily poučiť. Aby sme neprišli odrazu s tridsiatimi požiadavkami a mali za sebou konzistentný tím ľudí,“ hovoria pre .týždeň.

Rovnako tak sa dištancujú od akýchkoľvek potenciálnych prejavov násilností a vulgárnosti. Viackrát zdôraznili snahu so zámerom stretnutia nespokojných, no slušných občanov s jasnými požiadavkami. Tie plánujú po proteste spísať v memorande, ktoré chcú odovzdať na Úrade vlády.

Ďalšia budúcnosť v prípade ich nenaplnenia sa však zatiaľ javí dosť nejasne. Organizátori spomínajú možný študentský štrajk, počas ktorého by neprišli do škôl. Ako tvrdia, mnohé bude závisieť od vytrvalosti a podpory celej verejnosti.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo