Spoločnosť 01. júl 2005

Kauza kaplnka

Matúš Demko
Matúš Demko
Smrekovica je od Ružomberka vzdialená približne 15 kilometrov. Je srdcom Veľkej Fatry a má vhodné podmienky pre rozvoj turistiky a cestovného ruchu. Jedným z jej veľkých fanúšikov je aj 80-ročný Ľudovít Horvát, ktorý počas komunizmu bol vedený ako nespoľahlivý. Podarilo sa mu zrekonštruovať komu...
Jozefína Majchrák Jozefína Majchrák

Matúš Demko

Smrekovica je od Ružomberka vzdialená približne 15 kilometrov. Je srdcom Veľkej Fatry a má vhodné podmienky pre rozvoj turistiky a cestovného ruchu. Jedným z jej veľkých fanúšikov je aj 80-ročný Ľudovít Horvát, ktorý počas komunizmu bol vedený ako nespoľahlivý. Podarilo sa mu zrekonštruovať komu...

Smrekovica je od Ružomberka vzdialená približne 15 kilometrov. Je srdcom Veľkej Fatry a má vhodné podmienky pre rozvoj turistiky a cestovného ruchu. Jedným z jej veľkých fanúšikov je aj 80-ročný Ľudovít Horvát, ktorý počas komunizmu bol vedený ako nespoľahlivý. Podarilo sa mu zrekonštruovať komunistami zrúcanú smrekovickú kaplnku. No a počas našej spoločnej debaty som sa od neho dozvedel jednu ľudovú múdrosť : „Vy budete všetko vedieť, nebojte sa. Život je dlhý.“

Čo to znamenalo byť „nespoľahlivým“ pred rokom 1989?
Nespoľahlivý v komunizme – ten nemal pokoja, ten nemohol normálne žiť. Dávali mu najhoršiu robotu a pri menení bol ako prvý vypovedaný. Bol som na desiatich robotách. Furt ma vyhodili z roboty. Ja som bol fakticky účtovník, ale robil som šoféra, kuchára, kuriča, potom do penzie hasiča...všetky tie najsprostejšie roboty. Hnevalo ma to a tak, keď končil komunizmus, hneď som sa išiel hlásiť do Bratislavy na VPN.

Ako bola postavená kaplnka na Smrekovici?
Hlinka nechal postaviť pre mládež veľkú chatu, do ktorej sa zmestila celá trieda. On na tú Smrekovicu stále chodil. Keď bol na Smrekovici v nedeľu, tak sa mu ako poriadnemu kňazovi patrilo slúžiť omšu. Aby tam mohol slúžiť omše a zároveň, aby na omšu prišli turisti, tak sa rozhodol postaviť pri Ondrejovej chate kaplnku. Ondrejova chata sa postavila v roku 1934, o rok nato vybudovali cestu k nej a kaplnku. Keď už Hlinka chorľavel a nemohol tam v lete slúžievať omše, namiesto neho to robili kapláni. Kaplnka bola zasvätená sv. Ondrejovi. Mala rozmer 3x6 m a nachádzala sa vo výške 1440 m.n.m.

Kedy bola kaplnka zničená?
Okolo roku 1970. Komunistom táto kaplnka akosi nepasovala. Mysleli si, že v horách si nikto nevšimne, že zbúrali kaplnku...

Prečo ju zničili?
Komunistov hnevali tí, ktorí boli trošku nábožensky založení. Kaplnka bola počas komunizmu opustená, lebo na Smrekovicu chodili len komunisti – veď vojaci museli byť všetci komunisti. Oni boli tak naočkovaní proti náboženstvu, že tú kaplnku by aj zubami roztrhali. Kaplnka bola malá, v hore opustená, a ešte to neznášali! Nechal to zbúrať náčelník Chrapčiak. Nahovoril dvoch civilných pracovníkov – kuriča a domovníka – aby kaplnku zvalili. Nedali si však ani s tým námahu a kaplnku rovno podpálili. Zobrali z nej zvonec a zavesili ho na inú chatu.
Bola tam ešte aj soška sv. Ondreja na oltári. Jeden muž z inej chaty, keď išiel okolo smetiska, tam zbadal sošku – rozbitú. Neviem, či to spravili schválne, alebo im padla, ale proste bola rozbitá.

Ako sa vám podarilo zrekonštruovať kaplnku?
Keď komunizmus padol, môj kamarát z Ameriky Ľudovít Mišík povedal, že stavbu kaplnky zaplatí. Desať rokov sa však kaplnka nestavala. Napokon sme sa uzhodli, že na mieste kaplnky postavíme chatu. Plánujeme k nej pristaviť kríž.
Keď bola vrátená Hlinkova truhla naspäť do Ružomberka, tak sme si umienili, že zrekonštruujeme kaplnku na 140. výročie narodenia Andreja Hlinku. Chceli sme si ho uctiť ako horlivého turistu. Dňa 27. septembra 2004 bolo slávnostné otvorenie Hlinkovho kostolíka na Smrekovici.

Za rozhovor ďakuje
Matúš Demko

Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
Diskusia 0
Diskusia 0