KULTUREVUE: Neviditeľný

Dielo Pascala Janovjaka Neviditeľný je pútavým čítaním o dnešnom človeku a o (vždy) aktuálnej kríze. Najmä kríze ľudskosti.

Pascal Janovjak, rodák z Bazileja a po otcovi Slovák, vo svojom románe Neviditeľný rozpráva príbeh istého mladého tridsaťpäťročného právnika, žijúceho na vysokej nohe v Luxemburgu. Chcel sa stať maliarom, no nakoniec si vybral právo. „Nemám ospravedlnenie, nikto ma nenútil.“ Právnickú prácu vykonáva takmer mechanicky, so svojimi kolegami nechce mať nič dočinenia, viacej ho už nebaví svet pretvárky a lesku, v ktorom žije: vyhľadáva samotu, po večeroch sa najradšej utiahne do súkromia a obvykle pozerá porno.

V práci musí náhle služobne odcestovať do Paríža, kde sa stane – neviditeľným. „Stal som sa neviditeľným, pretože som túžil, aby ma všetci videli.“ Svoju neviditeľnosť si začne patrične užívať, najmä ak môže zasiahnuť do súkromia iných ľudí alebo sa fyzicky priblížiť k ženskému pokoleniu. Či vykonať menšiu alebo väčšiu roztopašnosť až zlomyseľnosť. Baví ho to, pretože je to tak trochu dobrodružstvo, zmena, viditeľný prejav pocitu nezávislosti a slobody.

Už nie je dôležitý človek ako taký. Je dôležitý zárobok, výkon, postavenie, schopnosť zaujať, absolútno moci, bohatstvo, príslušnosť k elite. Podobný život viedol aj hlavný hrdina románu, ktorý však takýto svet viditeľne opúšťa. Zdieľať

Kniha Neviditeľný, ktorá vyšla vo francúzštine v roku 2009 a u nás bola preložená a vydaná v tomto roku, je pútavým čítaním o dnešnom človeku a o (vždy) aktuálnej kríze. Najmä kríze ľudskosti. Problémom, ktorý dielo Pascala Janovjaka rieši, je strata ľudskej dôstojnosti – vytrácanie sa človeka zo života – neviditeľnosť, prehliadanie človeka v jeho základnej podstate. Už nie je dôležitý človek ako taký. Je dôležitý zárobok, výkon, postavenie, schopnosť zaujať, absolútno moci, bohatstvo, príslušnosť k elite. Podobný život viedol aj hlavný hrdina románu, ktorý však takýto svet viditeľne opúšťa. Všetci ľudia naokolo žili podobne, ale on už toho nechcel byť súčasťou. Neviditeľný svet a priori nie je lepší ani ľahší, nie je to žiadny raj na zemi. Napriek tomu je to život slobodnejší, otvorenejší, dobrodružnejší, no aj namáhavejší.

Mnohé podobné romány by pravdepodobne ukončili život tohto hrdinu smrťou. Neviditeľný by mal zomrieť – nenachádza východisko, je osamelý, bez lásky, v spoločnosti, ktorá dáva dôraz na imidž a zovňajšok je jednoducho prehliadaný. Pascal Janovjak však dáva svojej literárnej postave nádej – takpovediac dáva šancu ľuďom, aby sa znova stali ľuďmi. Umožňuje neviditeľnému hrdinovi sa znova stať reálnym, viditeľným, ponúka mu morálnu obrodu. Hrdina nášho románu môže opäť byť viditeľným, videným, vidiacim, viditeľne človekom. Je možné, aby znova – aj v dobe krízy („Počas mojej neprítomnosti finančná kríza zruinovala trhy, zhltla moje úspory, zhoreli ako slama, zahladila stopy. Noviny nepísali o ničom inom, pokladali to za vírus, záhadnú epidémiu, každý deň sa rátali obete. Rúcali sa vlády a ľudia boli povyhadzovaní na ulicu, odborníci si kládli otázky, tvárili sa prekvapene, zrazu sa ukázalo, že sa predával vzduch, obchodovalo sa s vetrom.“) a neustálej honbe za pozemským bohatstvom – videl človek v druhom človeku ozajstného človeka.

Matúš Demko
Foto: postscriptum.sk

Pascal Janovjak: Neviditeľný. Bratislava : Post Scriptum, 2011. 184 strán.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo