KOMENTÁR: Pomalá smrť slovenskej "pravice"

Ešte aj odchod KDH z vlády kvôli výhrade svedomia bol asi menej potrestaný ako tento "útok" SaS na kvázi-liberálneho "eurobôžika".

Keby bola na stole alternatíva v zmysle "poďme prispieť na rekapitalizáciu západných systémových bánk" (s tým, že sa im vymení manažment, že sa to banky zaviažu štátom vrátiť atď), je dosť pravdepodobné, že by to Richard Sulík aj pri svojom populizme schválil. Možno by bol aj medzi prvými, kto by túto potrebu vysvetľovali voličom, lebo by to bolo skutočným riešením situácie (aj v súlade s jeho ekonomickým programom, resp. oveľa viac ako euroval). Obviňovat ho z "nesolidarity" je neseriózne a kto Sulíka nechápe, nechápe slušnú spoločnosť, kde ľudia hlasujú v súlade so svojim mandátom.

Euroval ako ručenie zdravších štátov za dlhy problémových krajín je radikálne iné riešenie. Zamietnuť to mala buď aj SDKÚ, lebo podľa iba rok starej predvolebnej rétoriky to tak sľubovali aj oni a aj na základe toho boli zvolení. Alebo mali minimálne rešpektovať, že parlament pri eurovale nemajú istý a mali na to Európu pripraviť. Všetky iné alternatívy sú obchádzaním výsledkov demokratických volieb. Je asi pravdou, že Fico by ani pri nespojení eurovalu s dôverou vláde naozaj nemal najmenší dôvod za euroval hlasovať. Ale veď to vôbec nie je problém. Slovensko si v lete roku 2010 jednoducho zvolilo strany, ktoré hlásali odpor voči doplácaniu za nezodpovedné krajiny a skutočné riešenie európskej krízy cez tvrdé reformy - a takéto strany dostali väčšinu na vytvorenie vlády. Úplná strata pamäti? Ani "demokratickú" Európu a už ani tri strany tejto vlády to absolútne nezaujíma. Dnešné opätovné hlasovanie o eurovale je už iba čerešnička na torte z oslavy tejto "demokracie".

Pred piatimi rokmi Pavol Hrušovský kvôli podrazu s výhradou vo svedomí označil Mikuláša Dzurindu za vierolomného človeka. Dnes s týmto istým Dzurindom rovnakým spôsobom podrazil on Sulíka. Stojí váš politický partner na nejakých základných hodnotách a nechce ich opustiť, ani keď ho všetci k tomu znásilňujú? Veď on je na vine rozpadu vlády!... Nikto nemá s takýmito spôsobmi svoje tvrdé skúsenosti ako práve KDH, a hoci je v ňom stále niekoľko rozumných ľudí, práve toto KDH teraz takéto praktiky vďačne používa.

Možno sa po dnešku zdá, že bolo zbytočné hlasovať proti eurovalu. Urobili však Íri dobre, keď hlasovali proti Lisabonskej zmluve, aj keď bola neskôr potupne schválená? Určite urobili. Aj keď iba na krátky čas, ale ukázali európskemu centru, že nie každý už predal schopnosť samostatne uvažovať za misu eurofondov. Slovensko je ďalším v rade. Napriek všetkej trpkosti fajn pocit, nech si pokryteckí "pravičiari" na ceste do Ficovej náruče myslia, čo chcú.

Lukáš Obšitník

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo