Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
14. apríl 2017

Ivan Šulík: Benedikt XVI. bol cirkevným otcom 20. storočia

Spolok svätého Vojtecha vydal v slovenčine knižný rozhovor s emeritným pápežom Benediktom XVI. Riaditeľ spolku o tejto výnimočnej knižnej novinke prezrádza viac.
Ivan Šulík: Benedikt XVI. bol cirkevným otcom 20. storočia

Benedikt XVI. je podľa neho teológom najvyššieho rangu. Váži si jeho otvorenosť a priamosť, oceňuje jeho výnimočné teologické dielo. Ivan Šulík (47) vedie už štvrtý rok najväčšie katolícke vydavateľstvo Spolok svätého Vojtecha (SSV), ktoré v týchto dňoch vydalo knižku Posledné rozhovory. Nemecký novinár Peter Seewald sa v nej zhovára s emeritným pápežom Benediktom XVI., ktorý na Veľkonočnú nedeľu 16. apríla oslávi 90. narodeniny.

Kniha Posledné rozhovory je svetovým bestsellerom. Chceli ste ju vydať práve preto?

Samozrejme, aj preto. Skutočne je to unikátny knižný projekt. Keďže sme doteraz nemali emeritného pápeža, ide o prvý rozhovor takéhoto druhu. Doteraz ešte v dejinách Cirkvi nenastala situácia, aby pápež hodnotil vlastný pontifikát alebo vyjadroval názor na svojho nástupcu. No nebol to jediný dôvod. Spolok svätého Vojtecha vydal aj predchádzajúce rozhovory Petra Seewalda s Josephom Ratzingerom Soľ zemeBoh a svet. V tom čase bol Joseph Ratzinger ešte prefektom Kongregácie pre náuku viery a môžeme povedať, že SSV túto autorskú dvojicu „objavil“ pre slovenského čitateľa. Okrem toho vydal SSV aj knihy Petra Seewalda Kult či Ježiš Kristus. Biografia; životné osudy Benedikta XVI. zas priblížil v knihe Môj brat pápež, ktorú na základe rozhovorov s bratom Benedikta XVI. Georgom napísal Michael Hesemann. Takže tých súvislostí i dôvodov je viac.

Keď ide o svetový bestseller, preklady do iných jazykov vznikajú väčšinou veľmi rýchlo. Posledné rozhovory sa však k slovenským čitateľom dostávajú až sedem mesiacov po vydaní originálu. Potvrdzujú sa tým známe predsudky o tom, že Spolok svätého Vojtecha je skostnatený a pomalý?

Práve naopak. O práva na knihu sme sa uchádzali už od leta minulého roka, keď nemecké vydavateľstvo Droemer Knaur ohlásilo jej vydanie. Výberové konanie bolo dosť zložité, o práva bol obrovský záujem a Spolok svätého Vojtecha práva na slovenské vydanie nedostal. Koncom februára tohto roka nás nemecké vydavateľstvo kontaktovalo opäť. Vyhlásilo nové výberové konanie na slovenské i české práva, pretože predchádzajúci záujemca nesplnil dané podmienky. V druhom kole sme boli úspešní, čo nás veľmi potešilo. Zároveň sme si uvedomili, že nesmieme dlho váhať a knihu je potrebné vydať čo najskôr. Ako dobrá príležitosť sa nám javila Veľká noc, keď Benedikt XVI. oslávi svoje 90. narodeniny. Preklad knihy a jej vydanie sme teda pripravili v priebehu jediného mesiaca, čo sa nám doteraz ešte nikdy nepodarilo.

Predsudky sa lámu ťažko a platí to aj v prípade nášho vydavateľstva, ktoré už dávno nie je skostnatené, ale pružne reaguje na aktuálnu situáciu.

Ivan Šulík (47) vedie už štvrtý rok najväčšie katolícke vydavateľstvo Spolok svätého Vojtecha (SSV).

Ide už o štvrtú knihu rozhovorov tejto autorskej dvojice. Môže vôbec priniesť ešte niečo nové? Netreba sa obávať, že to bude iba zhrnutie toho, čo už bolo povedané?

Túto otázku som si spočiatku kládol aj ja, no kniha ma svojím obsahom veľmi prekvapila. Prináša totiž mnoho nových a zaujímavých informácií o živote Benedikta XVI., ale i o vnútorných záležitostiach Cirkvi. Peter Seewald sa nebojí klásť aj nepríjemné otázky, a ak nedostane uspokojujúcu odpoveď, tak otázku opakuje.

Ktorá časť knihy sa vám najviac páči?

Asi najzaujímavejšia je prvá časť, kde Benedikt XVI. hovorí o dôvodoch svojho odstúpenia a odkrýva nové veci, ktoré doteraz neboli známe. Zároveň ma zaujali pasáže, kde spomína na známych teológov, s ktorými spolupracoval – najmä Hansa Ursa von Balthasara a Henriho de Lubaca. Sú to pritom veľmi osobné spomienky, cítiť z nich človečinu. Nehodnotí ich dielo, ale hovorí o vzťahoch, ktoré mali. Tu by som ešte rád dodal, že hoci sa Benedikt XVI. v knihe vracia k rovnakým životným etapám ako v predchádzajúcich publikáciách, neopakuje sa, ale prináša nové veci.

Benedikt XVI. výrazne ovplyvnil teológiu druhej polovice 20. storočia aj začiatku 21. storočia. Ako vnímate tohto teológa vy?

Inzercia

Benedikta XVI. by sme mohli spokojne označiť za „cirkevného otca“ 20. storočia, aj keď tento titul priznáva Cirkev iba svätcom, ktorí boli teológmi v prvých storočiach. Cirkevní otcovia zásadným spôsobom ovplyvnili náuku Cirkvi. Podobne veľký je aj vplyv teológa Josepha Ratzingera, ktorý sa im podobá svojou svätosťou, učenosťou, vernosťou pravde. Jeho prínos do teológie je taký veľký, že to ocenia až budúce generácie. V knihe spomína na mnohých veľkých teológov a som presvedčený, že sa medzi nich sám môže zaradiť. Je to skutočný intelektuál a mysliteľ, ktorý zdôrazňuje význam rozumu v teológii i vo viere. Mimoriadne si na ňom cením jeho otvorenosť, to, že sa veci nesnaží zamiesť pod koberec, ale otvorene o nich hovorí a rieši ich. A mnohé háklivé problémy počas svojho pontifikátu už aj ako prefekt Kongregácie pre náuku viery riešil potichu, nepotreboval sa prezentovať tým, čo robí, ale jeho činy prinášali ovocie. Vážim si aj to, že dokázal spájať ľudí, ktorí mali rozdielne názory, a prijímať každého človeka takého, aký bol.

Stretli ste sa s ním aj osobne?

Áno, niekoľko ráz, hlavne keď bol ešte prefektom Kongregácie pre náuku viery. Počas štúdia som mal v našom rímskom kolégiu Capranica na starosti misie. Na ich podporu sme každý rok organizovali misijnú lotériu. Oslovili sme rôznych ľudí – pápeža, kardinálov, biskupov a rozličné osobnosti –, aby nám darovali nejaké svoje veci, ktoré sa potom stali cenami v lotérii. Z výťažku predaja za lístky do lotérie sme podporovali misijné projekty. Pápež Ján Pavol II. aj kardinál Joseph Ratzinger nám vždy venovali veľmi pekné a hodnotné veci. Joseph Ratzinger sa o naše kolégium, ale aj o nás kňazov a bohoslovcov živo zaujímal, keď som sa s ním stretol, bol nesmierne ústretový a milý, no zároveň plachý a skromný.

Peter Seewald sa s Benediktom XVI. stretával už od roku 1992 a urobil s ním až štyri knižné rozhovory. Čím je zaujímavý tento nemecký novinár?

Okrem toho, že je to naozaj dobrý a skúsený žurnalista, podnetný je aj jeho osobný príbeh. Pracoval ako reportér v uznávaných nemeckých periodikách Spiegel, Stern či Süddeutsche Zeitung a neskôr pôsobil ako nezávislý novinár. Napriek tomu, že bol prívržencom marxizmu a otvorene sa hlásil ku krajnej ľavici, v novinárskej praxi sa venoval aj náboženským témam. Po tom, čo s Josephom Ratzingerom pracoval na knihe Soľ zeme, ktorá vyšla aj v slovenčine, rozhodol sa vrátiť do Katolíckej cirkvi, z ktorej v roku 1973 vystúpil, hoci bol vychovávaný v katolíckej rodine. Možno poteším mnohých čitateľov, keď prezradím, že v našom vydavateľstve chystáme aj autobiografiu Petra Seewalda, kde píše o ceste svojho obrátenia. Rozhodujúcim míľnikom na tejto ceste bol práve Joseph Ratzinger.

Čo môže kniha Posledné rozhovory priniesť slovenskému čitateľovi?

Som presvedčený, že slovenskému čitateľovi môže dať mnoho impulzov. Benedikt XVI. je nesmierne rozhľadený a otvorený človek. Práve táto rozhľadenosť na Slovensku veľmi chýba. Často vnímame veci čierno-bielo a nedokážeme rešpektovať to, že iní môžu mať rozdielny názor. Benedikt XVI. sa prakticky celý život stretával a priatelil s ľuďmi, ktorí boli úplne iní ako on, napriek tomu dokázal s nimi vychádzať a obohacovali ho. Bol typom človeka, ktorý v rámci Cirkvi dokázal ľudí spájať, no jasne si uvedomoval, že jednota nie je uniformita a jedinečnosť bohatstva Cirkvi spočíva v rôznorodosti. Celá kniha je podľa mňa duchovným a ľudským odkazom tohto veľkého, no pritom skromného a pokorného teológa, služobníka pravdy. 

foto: Ria Kmeťová

Tento článok vám priniesol Spolok svätého Vojtecha.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame