Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. apríl 2017

Stopercentné hypotéky v ČR skončili

Zatiaľ je v Českej republike stále možné požičať si na celú hodnotu nehnuteľnosti, a to kombináciou hypotéky s iným úverom.

Česká národná banka (ČNB) svojimi odporúčaniami týkajúcimi sa hypoték tlačí na to, aby ľudia na nákup nehnuteľností mali časť vlastných úspor. Od októbra minulého roka ČNB bankám zakázala predaj stopercentných hypoték a od apríla nad 90 % hodnoty nehnuteľnosti. Výrazne pritom obmedzila aj ponuku hypoték medzi 80 a 90 % hodnoty nehnuteľnosti. Ako však ukázal prieskum českých Hospodárskych novín medzi poradenskými spoločnosťami a bankami, zatiaľ je stále možné požičať si na celú hodnotu nehnuteľnosti, a to kombináciou hypotéky s iným úverom.

"Áno, rozdiel medzi hypotékou a kúpnou cenou nehnuteľnosti je stále možné dofinancovať ďalším úverom. Banky sa v žiadostiach o hypotéku klienta pýtajú, ako uhradí zvyšok kúpnej ceny. Keď ide o úver od inej finančnej inštitúcie a klient je dostatočne bonitný, tak mu hypotéku schvália," uviedla Lucie Drásalová, analytička poradenskej spoločnosti Partners. Podľa nej takto rieši situáciu viac než polovica klientov.

Rovnaké skúsenosti má aj poradenská spoločnosť Golem Finance. "Zatiaľ sme sa nestretli s tým, že by nám nejaká banka zamietla žiadosť o hypotéku, ktorú by chcel klient skombinovať s úverom zo stavebného sporenia alebo so spotrebiteľskou pôžičkou. Aj u nás to chce väčšina klientov," potvrdzuje Libor Ostatek, šéf maklérskej spoločnosti Golem Finance.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok pritom tento týždeň v rozhovore pre HN varoval banky pred dofinancovaním hypoték nad povolený limit iným úverom, vrátane úveru zo stavebného sporenia. Podľa neho ide o obchádzanie odporúčaní ČNB, proti ktorému centrálna banka zasiahne.

Inzercia

Odporúčame

Od barbarskej noci prešlo 67 rokov

Od barbarskej noci prešlo 67 rokov

Počas jednej noci vtrhli príslušníci bezpečnostných orgánov do 56 mužských kláštorov. O pár mesiacov došlo aj k násilnému sústredeniu ženských reholí.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.