Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
12. apríl 2017

Kiska stranu nezaloží

Koniec špekulácií, prezident do parlamentnej politiky nevstúpi.
Kiska stranu nezaloží

Foto: TASR

Prezident Andrej Kiska nezaloží politickú stranu a nebude kandidovať do Národnej rady SR. Oznámil to dnes vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti Facebook, správu priniesla TA SR.

Kiska vyhlásil: „Nebudem zakladať politickú stranu. Nebudem kandidovať do parlamentu. A pravdaže tým pádom ani neuvažujem o funkcii premiéra.“ Správu oznámil deň potom, ako prezradil, že s manželkou čakajú dieťa.

K svojej opakovanej kandidatúre na prezidenta sa vyslovil takto: „To, či znova budem kandidovať ako nezávislý, nestranícky kandidát na prezidenta, vám všetkým oznámim najneskôr do konca septembra budúceho roku.“ V podstate to znamená, že nepriamo potvrdil, že na prezidentský úrad bude kandidovať.

Kiska, lepšie povedané jeho okolie a aktivisti z niektorých organizácií, dlho o založení prezidentskej strany špekulovali, dnešné Kiskove slová tomu robia koniec. Správe sa môžu potešiť niektorí opoziční politici, najmä Richard Sulík a Igor Matovič, ktorí by vstupom Kisku do parlamentnej politiky preferenčne stratili, Kiskovo rozhodnutie zároveň pravdepodobne zmierni vzťahy medzi úradom vlády a prezidentským palácom.

Najväčší smútok asi zavládol v prostredí Progresívneho Slovenska, ktoré sa tým ocitlo bez očakávaného lídra. Otázkou je, či doterajšie skúsenosti z verejnej diskusie povedú k tomu, že zostanú občianskym združením alebo sa rozhodnú založiť stranu.

TASR/jd

 

Inzercia

Odporúčame