Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
11. apríl 2017

Trumpov obrat a rola Saudskej Arábie

Tlačiť Rusko, aby si vybralo stranu, je nezmysel.
Trumpov obrat a rola Saudskej Arábie

Foto: TASR/AP

Po minulotýždňovom útoku USA na Sýriu sa stupňuje americká rétorika proti Rusku. Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson dnes v toskánskej Lucce na zasadnutí štátov G7 vyhlásil, že Rusko si musí vybrať, či sa postaví na stranu Ameriky a podobne zmýšľajúcich krajín alebo na stranu sýrskeho prezidenta Asada, Iránu a organizácie Hizballáh. Podľa Tillersona je tiež jasné, že vláda rodiny Asadovcov sa chýli ku koncu.

Za pozornosť tiež stojí, že štáty G7 odmietli podporiť ďalšie sankcie proti Damasku a Moskve (!), ako ich navrhoval Washington a Londýn a zasadnutie sa skončilo bez konsenzu.

Z Luccy cestuje Tillerson na návštevu Moskvy, kde sa má v stredu dopoludnia stretnúť s ministrom Lavrovom, stretnutie s prezidentom Putinom zatiaľ podľa ruských médií nie je v programe návštevy.

Dovolím si pridať dve poznámky.

Po prvé, o použití chemických zbraní a priamej zodpovednosti Bašára Asada sa píšu úplne odlišné veci podľa toho, v akej reči čítate. Ak čítate západné jazyky, povedzme anglicky, použitie chemických zbraní sa bez dokazovania berie automaticky za zodpovednosť Asada. Ak čítate vo východných rečiach, Asad je považovaný za obeť, zbrane vlastnili povstalci a o útoku Asada sarinom chýba dôkaz. Američania dôkaz vôbec neriešia ani jeho absenciu v celej debate.

Tlačiť Rusko, aby si vybralo stranu v konflikte na Blízkom východe, je nezmysel. Rusi si ju jednak už dávno vybrali a najmä ju nemajú dôvod zmeniť. Ak je niekto v ostatných rokoch nečitateľný, je to najmä USA. Prezident Obama považoval za krok k novej rovnováhe na Blízkom východe v posilnení Iránu a oslabení Saudskej Arábie a Izraela. Prezident Trump tento prístup mení (viac podrobností o pár riadkov nižšie).

Pre pozorovateľa, ktorý si chce urobiť názor, je to vec základnej dôvery a istého zmyslu pre to, čo považuje za racionálne. Američania by si mali byť po Iraku vedomí, že nemôžu počítať s a priori dôverou, najmä ak prechádzajú od diplomacie k použitiu vojenských prostriedkov.

Skutočnosť, že sa diskurz tak ostro člení, je znepokojujúci jav sám osebe. Viac ako autoritárske krajiny na východe ale ohrozuje slobodné krajiny na Západe, pretože tam sa politické rozhodnutia opierajú o demokratickú väčšinu, čo je tiež dôvod, pre ktorý treba verejnú diskusiu viesť poctivejšie a otvorenejšie.

Inzercia

Foto: wikimedia

Po druhé, prezident Trump svojím útokom na Sýriu a tlakom na Rusko prudko a náhle zmenil spôsob, ako hovoril o Blízkom východe v kampani. Niektorí za tým po odchode generála Flynna vidia vplyv iných generálov, viac naklonených používaniu sily a menšiemu ohľadu na politické dôsledky. Generál Petraeus napríklad hovorí, že sa rozkazom na základňu sýrskej armády v Homse Donald Trump definitívne stal náčelníkom armády.

Zdá sa ale, že existuje jeden kľúč, ktorý ponúka zachovanie istej integrity v Trumpovom myslení v kampani a dnešnom postupe, aj keď len čiastočne.

Trump považuje za najväčší krátkodobý problém Blízkeho východu Islamský štát, dlhodobo ale za problém číslo jeden označujú jeho poradcovia Irán. Keďže Irán je spolu s Ruskom najdôležitejším spojencom Asada, vyčerpávanie Iránu v Sýrii môže byť istým taktickým cieľom USA. Podľa komentátorky New Yorker Robin Wrightovej stratili Iránci v Sýrii minimálne osem generálov a miliardy dolárov, vojakov regrutujú nielen z Iránu, ale aj z Pakistanu, Afganistanu a, samozrejme, Libanonu.

Ak by teda Trump stavil na podporu Saudskej Arábie, tradičného spojenca USA v regióne, nekonal by inak. Saudi sa útoku na Sýriu potešili, rovnako ako Izrael, ďalší regionálny oponent Iránu. A aj posledná výzva ministra Tillersona voči Rusku, aby si vybralo, či stojí na strane Iránu a Asada alebo Washingtonu, ide v tejto línii.

Má to, samozrejme, aj odvrátenú stranu. Ak by Američania držali stranu Saudom viac, ako to bolo počas Obamu, vyvolá to problémy v Iraku, na ktorého politiku má Irán po páde Saddáma Husajna veľký vplyv. Ale najmä by to znamenalo, že v Sýrii dôjde k plnohodnotnej zástupnej vojne, kde všetci aktéri svojím postupom cynicky pokračujú v jej predlžovaní. A to by bola pre obyvateľov Sýrie najhoršia možná správa.

Odporúčame