Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. apríl 2017

Pápež František udelil lekárke Čechovej vyznamenanie Pro Ecclesia et Pontifice

Žilinský diecézny biskup Tomáš Galis odovzdal lekárke Oľge Čechovej na Kvetnú nedeľu počas svätej omše v Katedrále Najsvätejšej Trojice v Žiline vyznamenanie Pro Ecclesia et Pontifice, ktoré jej udelil Svätý otec František.

"Mons. Jozef Šelinga v krátkom príhovore ocenil jej zásluhy pri obnove viery v Žiline počas totality pred rokom 1989 a v čase slobody do dnešných dní. Oľga Čechová zakončila ďakovnú reč slovami: Život s Ježišom je jedno veľké dobrodružstvo," uviedol hovorca Žilinskej diecézy.
      

Oľga Čechová sa narodila 4. júna 1932 v obci Malá Čausa v okrese Prievidza. "Detstvo strávila na Orave, zdravotnú školu absolvovala v Martine, medicínu vyštudovala v Bratislave. Veľmi sa angažovala pre Božie veci pred rokom 1989, aj keď z toho mala problémy. Formovala ju duchovná atmosféra rodín Záborských a Neuwirthovcov. Ako medička učila tajne aj náboženstvo, ako pediatrička pomohla nespočetnému množstvu detí, veľa kňazov ocenilo jej konkrétnu pomoc. Doteraz je aktívna v Hnutí fokoláre," doplnil Pupík.
      

Pápežské vyznamenanie Pro Ecclesia et Pontifice (v preklade Pre Cirkev a pápeža) založil pápež Lev XIII. 17. júla 1888 pri príležitosti 50. výročia svojej kňazskej vysviacky. "Z pôvodne jednorazového ocenenia vznikla tradícia a v súčasnosti sa udeľuje laikom i kňazom za význačnú službu Cirkvi. Ide o najvyššie vyznamenanie, ktoré pápež môže udeliť laikom. Prvým Slovákom, ktorý dostal toto ocenenie, bol pravdepodobne katolícky kňaz Jozef Kompánek," dodal hovorca Žilinskej diecézy.
 

Inzercia

Odporúčame

Korčok: Prioritou je, aby brexit čo najmenej uškodil Slovákom v Británii

Korčok: Prioritou je, aby brexit čo najmenej uškodil Slovákom v Británii

O štatúte Slovákov žijúcich na Britských ostrovoch a podmienkach odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie rokoval v pondelok (10.4.) štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok s hlavným vyjednávačom Únie pre brexit Michelom Barnierom. Záujmom Slovenska je podľa Korčoka zachovať si s Londýnom čo najlepšie vzťahy aj po brexite.

Real sa bude spoliehať na trio BBC, Ancelotti: "Berieme len postup"

Real sa bude spoliehať na trio BBC, Ancelotti: "Berieme len postup"

Futbalisti Realu Madrid nastúpia v stredu v šlágri štvrťfinálového programu Ligy majstrov na ihrisku Bayernu Mníchov so snahou zopakovať výsledok spred troch rokov. V semifinálovej odvete sezóny 2013/14 triumfoval kráľovský veľkoklub na nemeckej pôde presvedčivo 4:0 a rivalovi uštedril najvyššiu domácu prehru v európskych súťažiach.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.