Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. apríl 2017

Korčok: Prioritou je, aby brexit čo najmenej uškodil Slovákom v Británii

O štatúte Slovákov žijúcich na Britských ostrovoch a podmienkach odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie rokoval v pondelok (10.4.) štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok s hlavným vyjednávačom Únie pre brexit Michelom Barnierom. Záujmom Slovenska je podľa Korčoka zachovať si s Londýnom čo najlepšie vzťahy aj po brexite.

"Včera sme zdôraznili dve dôležité veci. Najviac nám záleží na tom, aby naši občania, ktorí dnes už žijú vo Veľkej Británii, aby im bola spôsobená čo najmenšia ujma, pokiaľ chcú zostať vo Veľkej Británii žiť aj po jej odchode z Európskej únie," uviedol Korčok.
      

Vysvetlil, že Slováci, ktorí budú chcieť odísť do Spojeného kráľovstva po brexite, musia počítať s tým, že už nebudú mať také prijateľné podmienky ako doposiaľ.
      

"Druhá vec je dôležitá nielen pre nás, ale pre všetky krajiny, aby sme sa najprv dohodli na podmienkach odchodu. Je to ako pri rozvode, treba sa pozrieť na účty, ktoré máme, a všetky spoločné záväzky, a tu treba mať veľmi jasno, lebo na to sa pýtajú občania, predstavitelia podnikateľského sektora. Slovensko chce mať tie najlepšie vzťahy s Veľkou Britániou po jej odchode aj preto, že je to dôležitý investor," skonštatoval slovenský diplomat.
      

S brexitom súvisí aj sťahovanie viacerých agentúr EÚ z Britských ostrovov do iných členských štátov. Korčok potvrdil, že Slovensko má záujem, aby sa Európska agentúra pre lieky (EMA) presunula z Londýna do Bratislavy.
      

"Budeme tlačiť na to, aby toto rozhodnutie bolo prijaté nielen čo najskôr, ale s ohľadom na to, že prednosť musia mať tie krajiny, ktoré ešte sídlo agentúry nemajú. A medzi ne patrí aj Slovenská republika," zhrnul.
      

Na druhej strane štátny tajomník poukázal na to, že teraz je na Slovensku, aby pripravilo konkurencieschopnú ponuku. EMA je najväčšia agentúra Európskej únie sídliaca v Spojenom kráľovstve a o jej presídlenie okrem Slovenska prejavilo záujem ďalších 20 členských štátov. Agentúra má 900 zamestnancov a rozpočet 322 miliónov eur. O jej umiestnení rozhodnú hlavy štátov a vlád členov EÚ.
      

Britská premiérka Theresa Mayová oficiálne požiadala o odchod z Únie aktiváciou článku 50 Lisabonskej zmluvy, čím sa začalo dvojročné obdobie, počas ktorého by sa malo Spojené kráľovstvo s EÚ dohodnúť na podmienkach brexitu.
 

Inzercia

Odporúčame

Real sa bude spoliehať na trio BBC, Ancelotti: "Berieme len postup"

Real sa bude spoliehať na trio BBC, Ancelotti: "Berieme len postup"

Futbalisti Realu Madrid nastúpia v stredu v šlágri štvrťfinálového programu Ligy majstrov na ihrisku Bayernu Mníchov so snahou zopakovať výsledok spred troch rokov. V semifinálovej odvete sezóny 2013/14 triumfoval kráľovský veľkoklub na nemeckej pôde presvedčivo 4:0 a rivalovi uštedril najvyššiu domácu prehru v európskych súťažiach.

Nové Audi Q8 sa bude vyrábať exkluzívne v Bratislave

Nové Audi Q8 sa bude vyrábať exkluzívne v Bratislave

Volkswagen Slovakia (VW SK) bude produkovať nový SUV model. Pripravované Audi Q8 sa bude vyrábať pre zákazníkov z celého sveta exkluzívne v Bratislave. Informovala o tom dnes hovorkyňa automobilky Lucia Kovarovič Makayová s tým, že prvé vozidlá začnú schádzať z výrobnej linky v roku 2018.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.