Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
29. september 2011

KOMENTÁR: Zvyšovaním dlhov vpred, späť ani krok!

Dookola sa voči odporcom eurovalu metaforicky opakuje, že iba mudrujú o príčinách požiaru, ale nezodpovedne ho odmietajú začať hasiť či zväčšiť striekačku na vodné delo. Chyba lávky. Prenášanie obrovských dlhov bankrotujúcich krajín na tie zodpovednejšie, ktoré sú však samotné zadĺžené, je iba udrži...

Dookola sa voči odporcom eurovalu metaforicky opakuje, že iba mudrujú o príčinách požiaru, ale nezodpovedne ho odmietajú začať hasiť či zväčšiť striekačku na vodné delo. Chyba lávky. Prenášanie obrovských dlhov bankrotujúcich krajín na tie zodpovednejšie, ktoré sú však samotné zadĺžené, je iba udržiavaním, resp. zväčšovaním požiaru, ani náhodou nie hasením.

Istú dávku pesimizmu snáď čitateľ odpustí, ale ak eurovalisti varujú pred zlými scenármi, majú úplnú pravdu. To však vôbec nie je nový poznatok, akurát že skutočných kritikov doteraz nikto nepočúval. Prívrženci rakúskej ekonómie kritizujúci život na dlh, hoci ich príliš veľa nie je, to predpovedajú veľmi dlho a teraz pokojne môžu všetkým s malým úklonom utrúsiť "dobré ráno".

Americký kongresman Ron Paul niekoľko desaťročí vytrvalo odmieta nezmyselné štátne výdavky, kritizuje budovanie kvázi-sociálneho štátu a pri každej príležitosti zdôrazňuje nutnosť osekávania štátnych rozpočtov. Dnes priamo hovorí, že USA sú už defakto v bankrote. Peter Schiff, z ktorého sa všetci smiali, keď pred rokmi predpovedal hypotekárnu krízu, nedávne zníženie amerického ratingu skritizoval spôsobom, že prišlo neskoro a bolo príliš malé. Český Liberální institut píše o rastúcej inflácii, Robert P. Murphy o potrebe návratu ku krytiu peňazí zlatom. Títo a im podobní ekonómovia logicky odporujú všetkým bailoutom a eurovalom, pretože tie iba ešte viac navyšujú existujúce dlhy a budúce problémy zhoršujú.

K téme:
SDKÚ otočila kormidlo
Anton Marcinčin versus Juraj Karpiš o eurovale
Euro neprežije
Zdieľať

Európski politici pomaly načrtávajú vytvorenie európskeho menového fondu (ako obdobu MMF), ktorý by mal rôznymi spôsobmi zachraňovať problémové európske štáty. Odhliadnuc od toho, že na jeho vytvorenie by sme si museli všetci požičať (teda na to, aby sme si zase neskôr z neho mohli požičiavať), v tom väzí aj iný problém. V poslednej Hríbovej Lampe v jeho prospech zaznel aj argument, že je pre nás výhodnejšie, keď európske problémy riešia Európania. No, veď ale pri poznaní európskej politiky o to horšie to môže byť. Kto zabráni budúcemu talianskemu šéfovi ECB Mariovi Draghimu, aby neskupoval talianske dlhopisy? Nemci, ktorí už dnes na protest voči tejto hazardnej politike z ECB odchádzajú, keďže tam nemajú žiadne slovo? Jose M. Barroso, ktorý spoločné eurobondy už teraz razí ako politiku Európskej komisie? Ostatné štáty, ktoré doteraz necítia potrebu prijímať žiadne skutočné fiškálne opatrenia?

Agentúra Standard & Poor's pred niekoľkými dňami veľmi správne vyhlásila, že účasť Nemecka a Francúzska v rozšírených eurovaloch a ich ďalšie zadlžovanie im môže ohroziť výšku ratingu, a teda sťažiť aj ďalšie požičiavanie na trhoch. To isté však v princípe platí aj pre všetky ostatné štáty. Situácia sa naozaj bude zhoršovať, nielen bez eurovalu, ale takisto aj s ním.

Jeden z hlavných predstaviteľov rakúskej ekonomickej školy F.A.Hayek popísal neriešenie Veľkej hospodárskej krízy z 30. tych rokov minulého storočia takto: „Namiesto umožnenia likvidácie všetkých mylných investícií, ktorým dala vzniknúť konjunktúra predošlých troch rokov, podnikla vláda všetky možné kroky, aby vyčisteniu trhov zabránila. Jedným z týchto opatrení, zavádzaných opakovane a bez úspechu, od najskorších fáz depresie až po tú aktuálnu, bola politika úverovej expanzie... Bojovať proti depresii násilnou úverovou expanziou je ako liečiť nemoc tým istým prípravkom, z ktorého pacient ochorel. Chybnú alokáciu zdrojov chceme riešiť ďalšou chybnou alokáciou, ktorá nevyhnutne povedie k ešte horšej kríze, akonáhle sa úverová expanzia skončí ...“ Citát pochádza z prednášky Ivana Mikloša na ním založenej zaujímavej Univerzite pre moderné Slovensko. Miklošov záver z Hayekovho výroku je však v dnešnom kontexte veľmi paradoxný. "Napriek tomu, že Mises a Hayek slová citované v tejto prednáške napísali v prvej polovici minulého storočia, takmer prorocky sa naplnili aj v prvej veľkej kríze nového tisícročia. A obávam sa, že sa budú napĺňať aj naďalej." Nuž, pán minister pred rokom hovoril presne to isté, čo Richard Sulík dnes.

Lukáš Obšitník

Ilustračné foto: flickr.com

Inzercia

Odporúčame

KOMENTÁR: SDKÚ otočila kormidlo

KOMENTÁR: SDKÚ otočila kormidlo

Keďže sa pri budovaní eurozóny na zlé časy nemyslelo, dnes treba všetko narýchlo dobiehať a dorábať "na kolene". Logicky potom z toho vyplývajú problémy, napr. s funkčnosťou návrhov alebo legitimitou ich schvaľovania mimo národných parlamentov. Medzi kľúčové otázky eurovalu patrí, či a akým spôsobo...

K VECI: Benedikt v Bundestagu: dva pohľady

K VECI: Benedikt v Bundestagu: dva pohľady

V dňoch 22.-25. septembra bol pápež Benedikt XVI. na oficiálnej návšteve v rodnom Nemecku. Počas nej predniesol historicky prvý príhovor hlavy Katolíckej cirkvi v nemeckom parlamente (jeho slovenský preklad tu). Prinášame vám dva pohľady naň. Post-einsteinovská fyzika a pápežská metafyzika Vedci z C...

K VECI: Čínske zverstvá a ľudské práva

K VECI: Čínske zverstvá a ľudské práva

Už viac než šesť desaťročí komunistickí lídri Číny mlčia o zverstvách, ktoré páchajú na vlastných obyvateľoch. Desiatky miliónov ľudí bolo zavraždených v mene ideologickej čistoty, triedneho boja, kontroly pôrodnosti – a náboženstva. V období 1958-1962 pod heslom „veľkého kroku vpred“ viedla čínska ...