Americký útok na Sýriu a jeho konzekvencie

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Americký útok na Sýriu a jeho konzekvencie

Raketa Tomahawk vystrelená počas nočného útoku na pozície sýrskej armády pri meste Homs. Foto: Pentagon

Donald Trump dal rozkaz na nočný raketový útok na pozície sýrskej armády neďaleko mesta Homs.

Podľa informácií, ktoré priniesli médiá, bolo na pozície sýrskej základne pri meste Homs na západe krajiny vystrelených 59 (Washington Post), respektíve 60 (Telegraph) rakiet Tomahawk z dvoch amerických lodí v Stredozemnom mori. Útok smeroval na základňu sýrskej armády, z ktorej bol v utorok podniknutý útok na pozície protiasadovských povstalcov v oblasti Idlib, pri ktorom zahynulo takmer sto ľudí vrátane detí v dôsledku použitia chemických zbraní.

Sýrsky režim po tragédii odmietol použitie chemických zbraní. Sýrsky minister zahraničných vecí Walíd Mualim povedal, že by to bolo z pohľadu Sýrie „nelogické“. Sýrska armáda bombardovala povstalecký sklad zbraní, preto existuje predpoklad, že chemické zbrane mohli byť vo vlastníctve povstalcov a došlo k ich neúmyselnému použitiu pri útoku na tento sklad. A teda že zodpovednosť za humanitárny masaker nesú povstalci, ktorí zakázané chemické zbrane vlastnili.

Rada národnej bezpečnosti USA, s ktorou sa prezident Trump pred rozkazom na nočný útok radil, takéto vysvetlenie odmietla a použitie chemických zbraní pripísala sýrskemu režimu. Donald Trump vyzval všetky krajiny sveta, aby Ameriku v tomto postoji podporili. V čase písania tohto textu americký útok podporili vlády Veľkej Británie, Austrálie a Izraela. Kritika prišla z Moskvy a Teheránu. Za pozornosť stojí, že Američania vopred informovali Rusov, ktorí majú pri meste Homs tiež svoju základňu, a dali si pozor, ako povedal hovorca Pentagonu Jeff Davies, aby sa vyhli zasiahnutiu ruských pozícií.

Americký útok na Sýriu napriek tomu zhorší vzťahy s Ruskom, prezident Trump už zmenil pohľad na sýrskeho prezidenta Baššára Asada, pred časom ho nazval spojencom, teraz ho označil za diktátora. Americký útok tiež podľa amerických médií vystaví vysokému riziku niekoľko stoviek amerických vojakov a expertov, ktorí pôsobia v Sýrii a v spolupráci s miestnymi silami pripravujú útok na mesto Rakká, ktoré je hlavným mestom Islamského štátu.

Sýrsky minister zahraničných vecí Walíd Mualim počas tlačovej konferencie v Damasku 6. apríla 2017. Mualim dnes opakovane poprel, že vládne jednotky použili chemické zbrane pri utorkovom leteckom útoku v provincii Idlib na severozápade krajiny. Foto: TASR/AP

Americký útok na sýrsku armádu je zaujímavý z viacerých dôvodov. V prvom rade, použitie chemických zbraní v utorok nebolo presvedčivo objasnené, ani Američania doteraz neponúkli presvedčivý dôkaz, že zbrane použili Asadove jednotky.

Chemické zbrane sú zjavne v držaní obidvoch strán občianskej vojny v Sýrii. Američania by preto mali rovnaký meter na ich použitie uplatniť aj voči povstalcom, z ktorých niektoré jednotky donedávna priamo podporovali. Bude zaujímavé sledovať, či tak urobia.

Po druhé, Donald Trump sa v uplynulých týždňoch dostal do zvláštnej polohy. Zmenil svoju politiku voči Sýrii, ako ukazuje aj dnešný útok. Rovnako je viditeľné, že najneskôr od rezignácie generála Michaela Flynna, ktorý bol Trumpovým poradcom pre národnú bezpečnosť, sa jeho názory na Rusko ocitli v hlbokej defenzíve, ktorá ohlásenú zmenu v vzťahov s Moskvou paralyzuje. Vyšetrovanie údajných vzťahov Donalda Trumpa s Ruskom, ktoré súčasne vedú dva výbory v Senáte aj Snemovni reprezentantov, pritom žiadne závažné skutočnosti doteraz neprinieslo.

Trump ponúkal v kampani a po nástupe do úradu realistický obrat v politike voči Sýrii aj Rusku, dnešný útok ide opačným smerom a dá sa predpokladať, že vzťahy so Sýriou vráti do úrovne z obdobia prezidenta Obamu, ktorému chýbala realistická koncepcia, ako skončiť vojnu v Sýrii, zastaviť proxy-vojnu, ktorú podporuje Saudská Arábia a Katar na jednej a Irán s Ruskom na druhej strane. A ako vychádzať s Baššárom Asadom, ak voči jeho oslabenej autorite neexistuje relevantná alternatíva. Otvorená otázka je, ako sa to dotkne vzťahov s Ruskom.

Čitateľov Postoja upozorňujeme, že v nedeľu večer zverejníme na našej stránke rozhovor s homským arcibiskupom melchitskej gréckokatolíckej cirkvi Jeanom-Abdom Arbachom, s ktorým sme sa rozprávali o vojne v Sýrii, o. i. aj o používaní chemických zbraní a role, akú hrajú v konflikte veľmoci vrátane USA.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo