Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K Veci Komentáre a názory
23. september 2011

K VECI: Čínske zverstvá a ľudské práva

Už viac než šesť desaťročí komunistickí lídri Číny mlčia o zverstvách, ktoré páchajú na vlastných obyvateľoch. Desiatky miliónov ľudí bolo zavraždených v mene ideologickej čistoty, triedneho boja, kontroly pôrodnosti – a náboženstva. V období 1958-1962 pod heslom „veľkého kroku vpred“ viedla čínska ...

Už viac než šesť desaťročí komunistickí lídri Číny mlčia o zverstvách, ktoré páchajú na vlastných obyvateľoch. Desiatky miliónov ľudí bolo zavraždených v mene ideologickej čistoty, triedneho boja, kontroly pôrodnosti – a náboženstva.

V období 1958-1962 pod heslom „veľkého kroku vpred“ viedla čínska radikálna kolektivistická politika k najväčšej genocíde v histórii ľudstva. Vláda nechala v tomto období cielene vyhladovať viac než 45 miliónov ľudí. Celkový počet obetí, ktoré majú na svedomí komunisti od roku 1949, kedy sa dostali k moci, sa odhaduje na 70 miliónov.

Šesť biskupov je už niekoľko rokov vo väzení, dvaja sú nezvestní

Keďže Čína je dnes obchodnou a ekonomickou superveľmocou a navyše aj významným veriteľom amerického štátneho dlhu, mnohí radšej prižmúria obidve oči v otázke porušovania ľudských práv. Výsledkom je, že 8 miliónov katolíkov a členov čínskej skrytej cirkvi, ktorí sú lojálni k Magistériu, sú naďalej prenasledovaní za praktizovanie svojej viery.

"Množstvo kňazov dnes hnije vo väzeniach. Vedúci biskup skrytej čínskej cirkvi, Julius Jia Zhiguo zo Zhending bol zadržaný trinásť krát. Šiesti biskupi sú už roky väznení a o dvoch nie sú k dispozícii žiadne správy... " Zdieľať

Množstvo kňazov, ktorí odmietli vstúpiť do patriotických katolíckych združení odtrhnutých od svätej stolice, dnes hnije vo väzeniach. Vedúci biskup skrytej čínskej cirkvi, Julius Jia Zhiguo zo Zhending bol zadržaný trinásť krát. Šiesti biskupi sú už roky väznení a o dvoch nie sú k dispozícii žiadne správy...

Čínska vláda naďalej odmieta akceptovať biskupov, ktorých vymenúva Vatikán. Naopak, vymenúva biskupov, ktorých Rím neuznáva. V novembri 2010 pápež verejne odsúdil neplatnú ordináciu Josepha Guo Jincaia. Ako uviedol, išlo o „bolestivú ranu na cirkevnom spoločenstve a hrubé porušenie katolíckej disciplíny.“ V júli Vatikán exkomunikoval jedného biskupa, ktorého komunisti vymenovali do funkcie.

Snahy Vatikánu o urovnanie vzťahov medzi skrytou a oficiálnou štátnou cirkvou z väčšej časti stroskotali. Čínske úrady blokujú katolícke internetové stránky, na ktorých je zverejnené Kompendium pápeža Benedikta XVI. s listom z mája 2007 určeným čínskym katolíkom, v ktorých vyzýva k zjednoteniu čínskej cirkvi.

Joe Biden: Čínsku politiku jedného dieťaťa plne chápem

Náboženské prenasledovanie nie je jediný spôsob, ktorým Čína porušuje ľudské práva. Do neba volajúce zločiny čínskej vlády predstavujú najmä politiky implementované od smrti Mao Ce-Tunga v roku 1976, medzi ktoré patrí aj nátlakový systém plánovaného rodičovstva. Po dobu 32 rokov vláda zakazovala Číňanom mať viac než jedno dieťa.

Žiaľ, mnoho západných vlád, vrátane vlády USA, nenašlo odhodlanie kritizovať tento program. Čo je ešte horšie, Populačný fond OSN (UNFPA) venoval čínskej vláde stovky miliónov dolárov na pomoc pri vynucovaní cieľov programu.

V auguste tohto roka sa otázka čínskeho programu plánovania rodičovstva dostala do médií, keď viceprezident Joe Biden komentoval svoju cestu do Číny: „Vaša politika jedného dieťaťa je čosi, čo plne chápem – áno, hovoríme o jednom dieťati na jednu rodinu. Výsledkom však je, že momentálne sa nachádzate v situácii, keď sa jedna zárobkovo činná osoba stará o štyroch dôchodcov. A to je neudržateľné.“


Joe Biden chápe.

Je neuveriteľné, že takúto bezcitnú poznámku dokáže vypustiť z úst jeden pokrstený katolík. Naznačiť, že zakazovať manželským párom mať deti a upierať im tak Bohom dané právo vychovávať ich, nie je pre Joe Bidena ničím hanebným, lež „pochopiteľným“. Odhaľuje to jeho úplný dešpekt voči posvätnosti ľudského života. A uzavrieť celú vec s tým, že jedinou „chybičkou“ tejto politiky je dlhodobá ekonomická neudržateľnosť, je úplne scestné.

Inzercia

Predajná cena za jedno ilegálne dieťa: 4000 dolárov

Pozrime sa teda na celú vec triezvo spolu s čínskym expertom Johnom Airdom, ktorý túto drakonickú politiku nazval najbrutálnejšou politikou „od Herodesovho rozhodnutia pozabíjať všetky neviniatka“:

Keď sa manželský pár rozhodne mať dieťa, manželia sú povinní vyžiadať si od byrokratických plánovačov takzvanú žltú kartu – povolenie k tehotenstvu. Vláda núti ženy, ktoré otehotneli bez oficiálneho povolenia, k potratu, a následne často aj k sterilizácii. Potraty takmer narodených alebo škrtenie už narodených detí, nie sú ničím výnimočným.

Ročne sa vykoná v priemere približne 15 miliónov potratov. Lekárov, ktorí dovolia „nelegitímnym“ deťom prežiť, čaká prísny trest. Ilegálne žijúce deti sú odobraté rodičom a odpredané do zahraničia na adopciu. Aktuálna predajná cena sa pohybuje na úrovni 4000 dolárov za jedno dieťa.

„Vláda núti ženy, ktoré otehotneli bez oficiálneho povolenia k potratu, a následne často aj k sterilizácii. Potraty takmer narodených alebo škrtenie už narodených detí nie sú ničím výnimočným.“ Zdieľať

Politika jedného dieťaťa viedla k vraždeniu dievčatiek. Splodiť syna znamená pre tradičnú čínsku rodinu veľmi veľa. Preto mnohé tehotné ženy vyhľadávajú potrat, len čo zistia, že ich prvé – a jediné – dieťa je dievča. Potraty dievčatiek v masovom meradle viedli k vážnej nerovnováhe pohlaví. Podľa odhadov do roku 2030 nebude na svete dostatočný počet čínskych neviest pre 20 percent mužskej populácie.

Páry, ktoré nedodržiavajú štátne nariadenia v oblasti kontroly pôrodnosti, sú penalizované. Môže im byť odopreté bývanie alebo môžu byť vysťahovaní zo svojich domovov. Môžu im odpojiť energiu a dodávku vody. Manželky sú veľmi často penalizované finančne – prídu o štátne dávky alebo o vodičské preukazy. Manželia môžu stratiť zamestnanie alebo im je drasticky znížený plat.

Ako sa uvádza v článku The Economist z 23. júla 2011, politika jedného dieťaťa „nie je iba zverstvom v oblasti ľudských práv, ale zhoršuje aj demografický problém (...) problém Číny dnes nespočíva v tom, že má príliš veľa mladých ľudí, ale že ich má príliš málo (...) Čína dnes starne, a zostarne skôr, než zbohatne.“

Čínska totalitná moc riadi každý aspekt ľudského života, čo nemožno nazvať inak, než zverstvom a hrubým porušovaním ľudských práv. Tragédiou našej doby však je, že osoba viceprezidenta a administratíva, ktorú reprezentuje, nie je schopná pochopiť túto úplne zjavnú a zároveň takú smutnú skutočnosť.

George J. Marlin
Autor je editorom biografie arcibiskupa Fultona Sheena (The Quotable Fulton Sheen) a autorom najnovšej knihy Samoľúby národ: Zbierka úvah konzervatívca z tradične demokratického štátu (Narcissist Nation: Reflections of a Blue-State Conservative).

Pôvodný text: China’s Human Rights Abominations, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com.

Odporúčame

K VECI: K výročiu jedenásteho septembra

K VECI: K výročiu jedenásteho septembra

Náhody v pravom zmysle slova neexistujú. Desiate výročie 11. septembra vyšlo zo siedmich možností práve na nedeľu, deň Pána. Z 365 dní v kalendári sa homília k tomuto dňu venuje práve otázke odpúšťania. Bolo by prekvapivé, ak by sa niektorá z homílií prednášaných v tieto dni v Spojených štátoch neja...

K VECI: Anticirkev Antonia Gramsciho

K VECI: Anticirkev Antonia Gramsciho

V posledných mesiacoch sme boli svedkami vlny davového násilia po celej Európe. Nadmerne platení a nedostatočne pracujúci grécki a španielski byrokrati a poberatelia štátnych dávok sa rozbehli do ulíc s varovaním, že zvrhnú vlády, pokiaľ im tie odoberú ich finančnú sociálnu podporu. Takýto krok by p...

KOMENTÁR: SDKÚ otočila kormidlo

KOMENTÁR: SDKÚ otočila kormidlo

Keďže sa pri budovaní eurozóny na zlé časy nemyslelo, dnes treba všetko narýchlo dobiehať a dorábať "na kolene". Logicky potom z toho vyplývajú problémy, napr. s funkčnosťou návrhov alebo legitimitou ich schvaľovania mimo národných parlamentov. Medzi kľúčové otázky eurovalu patrí, či a akým spôsobo...