Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
06. apríl 2017

Program Magis CE 2017 ako možnosť zakúsiť „viac“

Európski jezuiti pozývajú aj v tomto roku všetkých mladých ľudí vo veku od 18 do 35 rokov na medzinárodný Magis Central Europe 2017, ktorý sa uskutoční od 14. do 23. júla v Českej republike, Rakúsku, Maďarsku, Kosove, Poľsku, Slovinsku a na Slovensku.
Program Magis CE 2017 ako možnosť zakúsiť „viac“

Latinské slovo „magis”, ktoré do slovenčiny prekladáme ako „viac", „lepšie" alebo „plnšie", má pre nás jezuitov kľúčový význam. Pre zakladateľa našej rehole, sv. Ignáca z Loyoly, bolo vyjadrením hlbokej túžby stále viac hľadať a nachádzať Boha a slúžiť mu v tých, ktorí to najviac potrebujú.

To, že jezuiti do názvu medzinárodného letného podujatia pre mladých ľudí vybrali práve toto slovo, poukazuje na najhlbšiu podstatu programu Magis, ktorý má svojim účastníkom pomôcť otvoriť sa pre plnšie a hlbšie vnímanie Božej i ľudskej lásky a neuspokojiť sa s priemernosťou. Spoločná činnosť v menších medzinárodných skupinkách (tzv. experimentoch) sprostredkúva účastníkom Magisu neopakovateľnú skúsenosť spoločenstva, ktoré sa buduje počas činnosti a ktoré účastníkov skrze skúsenosť mladých ľudí z rozličných kultúr a kontinentov učí rozširovať horizonty a prijímať odlišnosť iného človeka ako dar. Každodenný priestor pre osobnú modlitbu, spoločné slávenie Eucharistie i večerné zdieľanie učia mladých ľudí prežívať krajšie i ťažšie chvíle, ktoré prinášajú jednotlivé dni Magisu, v atmosfére modlitby a reflexie na osobnej i komunitnej úrovni.

 

História dnes už známeho podujatia siaha do roku 1997, keď jezuiti bezprostredne pred Svetovými dňami mládeže v Paríži pripravili pre ignaciánsku mládež program, ktorý im mal sprostredkovať ignaciánsku skúsenosť modlitby, priateľstva a konkrétnej činnosti. Magis sa v podobe, v akej ho poznáme dnes, prvý raz uskutočnil pred SDM v  Kolíne v roku 2005. Odvtedy sa toto medzinárodné stretnutie konalo pravidelne pred SDM v Austrálii (2008), Španielsku (2011), Brazílii (2013) a Poľsku (2016). Magis sa teda postupne stal akýmsi  „predprogramom“ SDM a pravidelne sa ho zúčastňuje približne 2000 mladých ľudí z celého sveta.

Keďže SDM sa konajú v priemere každé 2 – 3 roky, rozhodli sa jezuiti v Strednej Európe v prestávkach medzi SDM organizovať aj menšie, lokálne programy Magis Central Europe a takýmto spôsobom sprostredkovať mladým ľuďom jedinečnú skúsenosť ignaciánskej spirituality i spoločenstva každoročne. Naposledy sa Stredoeurópsky Magis konal v roku 2015.

Inzercia

Tohtoročný Magis Central Europe sa uskutoční od 14. do 23. júla a bude pozostávať z 2 častí. Experimenty budú prebiehať od 14. do 20. júla v Českej republike, Rakúsku, Maďarsku, Kosove, Poľsku, Slovinsku a na Slovensku. V ponuke tohtoročného Magisu je 17 rôznych experimentov, z ktorých si účastníci pri prihlasovaní môžu vybrať. Spoločné záverečné stretnutie v Prahe od 20. do 23. júla vytvorí účastníkom priestor na podelenie sa o svoju skúsenosť z experimentov v národných skupinách a v rámci festivalu národov i možnosť predstaviť svoju kultúru a skúsenosť ostatným účastníkom. Hlavným organizátorom tohtoročného programu Magis je česká provincia jezuitov.

Prihlasovanie na tohtoročný Magis Central Europe 2017 trvá do 15. mája. Podrobné informácie so zoznamom experimentov ako aj registračný formulár je možné nájsť na internetovej stránke www.spolocenstvomagis.sk.

Samuel Jackanič SJ

Foto: archív spoločenstva Magis

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Biblia je najprekladanejšia kniha na svete

Biblia je najprekladanejšia kniha na svete

„Keď čítame Sväté písmo, Boh sa vracia poprechádzať do pozemského raja,“ hovorí veľký učiteľ Cirkvi sv. Ambróz a nádherným poetickým jazykom tak vyjadruje, že Biblia má osobitné miesto medzi všetkými knihami sveta, ale aj v osobnom živote každého z nás.