Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
06. apríl 2017

Ako budú miznúť herne v Bratislave

Bratislava zakázala herne, no väčšina hazardných hier skončí až na konci roka 2018.
Ako budú miznúť herne v Bratislave

Ilustračné foto: Flickr.com/anlopelope

Je 1. január 2019 a v Bratislave by ste mali mať problém zahrať si hazardnú hru. Jedinou možnosťou bude kasíno v hoteli Crowne Plaza, ktoré bude fungovať ďalšie tri roky. Ticket si podať, samozrejme, môžete ďalej, na lotérie a stávkovanie sa zákaz prijatý na jar 2017 nevzťahuje.

Automaty do konca roka

„Nebude to tak, že sa zajtra zobudíme a všetky herne zaniknú. Máme však konečne páku, aby sme ich začali vytláčať. Ich licencie budú dobiehať podľa toho, ako boli vydané,“ vyhlásil bratislavský primátor Ivo Nesrovnal po hlasovaní o zákaze hazardu.

Bolo to minulý štvrtok, keď bratislavskí mestskí poslanci na druhý raz schválili nariadenie, podľa ktorého sa od 1. mája nesmú umiestňovať na území hlavného mesta herne.

K téme: 
Prečo to teraz s hazardom vyšlo Zdieľať

Čo to však znamená v praxi?

Herne budú miznúť postupne, no väčšina z nich má platné licencie na najbližšie dva, niektoré aj viac rokov.

Na úvod treba povedať, že licencie sa neudeľujú herniam, ale prevádzkovateľom hazardných hier. Herne totiž chápe zákon ako tie prevádzky, kde sa nachádza päť alebo viac kusov herných zariadení.

A aby to bolo s tými licenciami komplikovanejšie, podľa zákona na niektoré druhy hazardných hier udeľuje licencie mesto a na iné zase ministerstvo financií.

Konktrétne, mesto a obec môže vydávať licencie len na výherné prístroje, teda klasické automaty. Licencia sa udeľuje vždy konkrétnemu prevádzkovateľovi na jasne stanovený počet prístrojov. A to na jeden kalendárny rok.

Bratislava vydala pre rok 2017 licencie na výherné automaty 40 prevádzkovateľom. Tí môžu mať vo svojich 176 prevádzkach dokopy 454 prístrojov. Licencie majú platnosť do konca roka.

Licencie na ostatné druhy hazardných hier udeľuje už ministerstvo financií. Ide napríklad o kasína, videohry, rulety a ostatné technické zariadenia.

A práve tie budú v Bratislave najdlhšie.

Inzercia

(Zoznam udelených individuálnych licencií na prevádzkovanie hazardných hier, zdroj MF SR)

Licence-hazardne hry by Anonymous IHLIoXM on Scribd

Kasína a videohry

Spoločnosť Banco Casino, ktorá prevádzkuje kasíno v hoteli Crowne Plaza, dostala v januári 2012 licenciu na desať rokov. Fungovať tak môže do konca roka 2021. Pričom posledné tri roky bude mať trh s kasínami v Bratislave len pre seba, keďže zvyšným trom bratislavským firmám vypršia licencie na konci roku 2018. (Licenciu mali na dva roky).

Ďalšou kategóriou sú herné prístroje, ktoré bude môcť šesť bratislavských firiem prevádzkovať zväčša do jesene 2017. Herne firmy Merkur majú licenciu do marca 2018. Aj tento druh hazardných hier dostával licencie z rezortu financií na dva roky.

Dôležitý balík, ktorého sa Bratislava zbaví až v decembri 2018, sú videohry.

Tiež sa udeľujú na dva roky, no viacero firiem dostalo na ne povolenie len v januári tohto roku. Takže deväť z 15 prevádzkovateľov má povolenie na videohry platné do konca roka 2018.

V Bratislave je dnes približne 285 prevádzok hazardu, z toho herní je 158. V ďalších 127 prevádzkach sú maximálne dva prístroje.

Hazard teda čaká pomalý ústup. Samozrejme, to všetko za predpokladu, že nariadenie o zákaze hazardu nespochybnia súdy. Herná loby už avizovala, že sa o to pokúsi.

Odporúčame