Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. apríl 2017

Povinné zverejňovanie majetkových priznaní v samosprávach neprešlo

Povinné zverejňovanie majetkových priznaní primátorov a komunálnych poslancov tak, aby išlo o totožný režim, aký funguje napr. pri poslancoch či ministroch, sa zavádzať nebude.

Plénum Národnej rady SR dnes nepodporilo novelu ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov z dielne OĽaNO-NOVA, ktorého predstavitelia chceli takúto povinnosť zaviesť.

"Minulý rok zverejnila Transparency International Slovensko rebríček a ukázalo sa, že len šesť primátorov zo 100 zverejňuje svoje majetkové priznania. Ak chceme, aby štát fungoval transparentne, musíme začať od najnižšej úrovne," zdôraznila Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA). Obyčajní tiež žiadali jednotné a podrobnejšie formuláre pre všetkých funkcionárov, ktorí podávajú majetkové priznania.

Bratislavský mestský poslanec a šéf mestskej Komisie na ochranu verejného záujmu Milan Vetrák potvrdil, že primátor hlavného mesta a mestskí poslanci odovzdávajú síce komisii svoje majetkové priznania, ale sú v uzavretých obálkach a tie končia v trezore. Komisia ich obsah nekontroluje, otvára ich až na podnet verejnosti či poslancov.

Vetrák priznal, že komisia nevie, či sa pri odovzdaní v obálke majetkové priznanie v skutočnosti nachádza. "My skontrolujeme, či naozaj boli zaslané všetky obálky, v ktorých sa nachádzajú majetkové priznania. Neotvárame ich a ani nekontrolujeme priznania," uviedol. Jedinou výnimkou je, ak príde zo strany verejnosti či poslancov podnet na podozrenie, že konkrétny verejný funkcionár neuviedol v majetkovom priznaní niečo korektne alebo úplne. Vtedy obálku otvoria. Tento stav podľa jeho slov akceptuje väčšina poslancov v komisii, hoci on s ním nesúhlasí a chce ho zmeniť.

Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA) upozornil, že komunálni poslanci či starostovia nemajú ani minimálnu obavu, že sa ľudia dozvedia, v koľkých firmách majú podiel či aký majú z toho príjem. "Neexistuje mechanizmus kontrolovať ich majetkové pomery, je to čisto na báze dobrovoľnosti. Je preto principiálne správne posilniť transparentnosť a prijať túto novelu zákona," dodal.

Inzercia

Odporúčame

Krajniak neuspel, zákaz mešít sa zavádzať nebude

Krajniak neuspel, zákaz mešít sa zavádzať nebude

Výstavba mešít na Slovensku zákonom zakázaná nebude. Poslanci Národnej rady SR dnes totiž nepodporili návrh Milana Krajniaka (Sme rodina), ktorý tieto stavby považuje za bezpečnostné riziko a zákazom chcel zabezpečiť prevenciu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.