Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. apríl 2017

Konferencia pre Sýriu priniesla nové záväzky vo výške 1,73 miliardy eur

Výsledkom dvojdňovej bruselskej konferencie na podporu budúcnosti Sýrie a priľahlého regiónu (#SyriaConf2017) sú dodatočné finančné záväzky medzinárodného spoločenstva vo výške 1,73 miliardy eur.

Na podujatí organizovanom EÚ, OSN, Spojeným kráľovstvom, Nórskom, Kuvajtom a Katarom sa zúčastnili zástupcovia 70 krajín a medzinárodných organizácií, chýbalo však Turecko.

Dnes "vyzbieraná" finančná suma znamená humanitárnu pomoc pre Sýrčanov, ktorá by mala byť poskytnutá počas najbližších dvoch rokov. Bruselská konferencia bola zároveň v znamení diskusií o vyhliadkach na ukončenie občianskeho konfliktu v Sýrii a vyjadrením medzinárodnej ochoty podieľať sa na obnove krajiny hneď po tom, ako sa nájde politické riešenie pre súčasnú krízu.

"Nikto nemôže vyhrať túto vojnu," uviedol po skončení konferencie generálny tajomník OSN António Guterres. "Všetci v nej iba strácame, je ohrozením pre nás pre všetkých," dodal.

Z hľadiska finančných záväzkov bolo najštedrejšie Nemecko, ktoré na najbližšie tri roky prisľúbilo 1,169 miliardy eur na humanitárnu pomoc, čo s predošlými záväzkami zvýši nemeckú pomoc na viac ako 2,3 miliardy eur. "Nebudeme však platiť, kým nebudeme svedkami hodnoverného politického prechodu v krajine," upozornil šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel.

Slovensko po predošlých 15 miliónoch eur vyčlení na najbližšie obdobie päť miliónov eur a v roku 2019 by mala celková suma dosahovať 23 miliónov eur.

Inzercia

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová na záver konferencie pripomenula, že EÚ sa na budúci rok rozhodla vyčleniť dodatočnú sumu 560 miliónov eur na podporu sýrskych utečencov v Libanone a Jordánsku a na humanitárnu činnosť na území Sýrie.

"Len čo dôjde k mierovej dohode - až po dosiahnutí politickej dohody v Ženeve - si rekonštrukcia Sýrie bude vyžadovať pevné kolektívne úsilie. Aj preto je dôležité, aby sa medzinárodné spoločenstvo začalo na to pripravovať," zhodnotila Mogheriniová význam konferencie v Bruseli.

Jedným z cieľov bruselského podujatia bolo zhodnotiť plnenie finančných záväzkov z vlaňajšej darcovskej konferencie pre Sýriu, ktorá sa konala v Londýne a v rámci ktorej sa zrodili sľuby venovať šesť miliárd dolárov pre Sýriu v roku 2016 a ďalších 6,1 miliardy dolárov v rokoch 2017-2020.

Koordinátor OSN pre finančnú pomoc Sýrii Stephen O'Brien oznámil, že ciele na rok 2016 sa podarilo prekročiť, keď bolo vyzbieraných 6,4 miliardy dolárov. To podľa jeho slov umožnilo OSN každý mesiac poskytnúť základnú životnú pomoc pre päť miliónov ľudí na území Sýrie.

Odporúčame

Krajniak neuspel, zákaz mešít sa zavádzať nebude

Krajniak neuspel, zákaz mešít sa zavádzať nebude

Výstavba mešít na Slovensku zákonom zakázaná nebude. Poslanci Národnej rady SR dnes totiž nepodporili návrh Milana Krajniaka (Sme rodina), ktorý tieto stavby považuje za bezpečnostné riziko a zákazom chcel zabezpečiť prevenciu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.