Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. apríl 2017

Pravdepodobnosť rozpadu EÚ sa po referende o brexite zvýšila

Pravdepodobnosť rozpadu Európskej únie (EÚ) sa po referende o brexite zvýšila. A takýto vývoj by mal ničivé hospodárske a politické dôsledky. Uviedol to Jamie Dimon generálny riaditeľ americkej banky JPMorgan Chase vo výročnej správe pre akcionárov.

Dimon podľa vlastných slov dúfa, že vlaňajšie rozhodnutie Britov vystúpiť z EÚ privedie európsky blok k tomu, aby sa sústredil na vyriešenie svojich problémov, ako sú imigrácia či skostnatený trh práce. Obáva sa však, že namiesto toho môže dôjsť k politickým nepokojom, ktoré povedú k rozpadu EÚ a menovej únie. A to by malo devastujúce ekonomické aj politické dôsledky.
      

Dimon zdôraznil, že JPMorgan Chase nepredpovedá, že k tomu dôjde, ale pravdepodobnosť takéhoto vývoja sa zvýšila. Banka bude preto v nasledujúcich rokoch pozorne sledovať vývoj situácie v Európe.
      

Čo sa týka samotného brexitu, Dimon verí, že JPMorgan Chase bude schopná vyhovieť potrebám všetkých klientov v Európe aj po odchode Británie z EÚ a spoločného trhu. Očakáva, že rokovania o brexite, ktoré premiérka Theresa Mayová odštartovala 29. marca, by mali trvať zhruba dva roky.
      

Americká banka nepredpokladá, že by musela presťahovať z Londýna do Európy väčšinu svojich zamestnancov, aj keď časť z nich určite presunie.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.