Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. apríl 2017

Vláda nesúhlasí s návrhom na odvolanie Richtera

Vláda nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady (NR) SR na vyslovenie nedôvery ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Jánovi Richterovi (Smer-SD) a považuje ho za účelový. Konštatuje to v dnes schválenom stanovisku k mimoriadnej schôdzi parlamentu o odvolávaní Richtera, ktorá sa uskutoční najneskôr v piatok (7.4.).

"Návrh opozície je neodôvodnený, o čom svedčí fakt, že obvinenia na adresu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny v ňom uvedené nie sú podopreté relevantnými argumentmi, na mnohých miestach sú uvádzané nepravdivé skutočnosti a konštatovania, ktoré sú v príkrom rozpore s preukázateľnými údajmi," konštatuje kabinet v materiáli.
      

Za nepreukázané považuje obvinenia, že minister osobne alebo ministerstvo pod jeho vedením porušilo zákon o sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kuratele či už vo všeobecnosti, alebo v súvislosti so správnym konaním o zrušení akreditácie resocializačnému stredisku Čistý deň. "Pôsobenie Jána Richtera na poste ministra práce, sociálnych vecí a rodiny naopak charakterizuje sústavné vylepšovanie systému sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately," informuje vláda.
      

Svedčí o tom podľa stanoviska nielen 10 legislatívnych zmien prijatých v tejto oblasti za posledné tri roky, ale aj masívne zvyšovanie počtu pracovníkov, a to sociálnych pracovníkov na úradoch, špecialistov ako psychológov a rodinných poradcov, ako aj sociálnych pracovníkov v teréne. "Osobitne v oblasti resocializácie prichádza minister s úplne novými riešeniami, akým je vytvorenie štátnych resocializačných stredísk a v spolupráci s ministrom zdravotníctva vytvorenie podmienok na dôslednú detoxikáciu mladistvých pred ich zaradením do resocializačného procesu," vyzdvihuje kabinet.
      

Kritiku pôsobenia Richtera v oblasti sociálnych služieb považuje vláda za ignorovanie nepopierateľných faktov. Odmieta tiež obvinenia, že minister vedie rezort k šetreniu výdavkov na príspevkoch na kompenzáciu zdravotného postihnutia. Tvrdenia opozície na adresu ministra práce, že zlyháva v oblasti boja s nezamestnanosťou, podľa kabinetu zase ignorujú aktuálnu realitu, kedy sa SR blíži k historicky najnižšej miere nezamestnanosti.
      

"Vláda napokon musí odmietnuť aj zodpovednosť ministra Richtera za úroveň miezd v SR. Okrem faktu, že minister práce, sociálnych vecí a rodiny nemá dosah na vývoj miezd v národnom hospodárstve, bol to práve Ján Richter, kto vláde predložil bezprecedentné návrhy na zvyšovanie minimálnej mzdy," dodáva vo svojom stanovisku kabinet.
      

Návrh na vyslovenie nedôvery Richterovi podali strany SaS a OĽaNO-NOVA. Pod iniciatívu sa podpísalo viac ako 50 poslancov. Opozícia ho dlhodobo kritizuje za jeho konanie v prípade zariadenia Čistý deň a tvrdí, že kauzu kryje. Poslanci sú presvedčení, že už dávno mu mal odobrať akreditáciu, ako mu to odporúčala akreditačná komisia.

 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.