Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
03. apríl 2017

Smer zachraňuje voľby vo svojej bašte. Blanár už nebude kandidovať

Podobne je na tom Ficova strana aj v Košiciach, kde sa už nechystá kandidovať Zdenko Trebuľa.
 Smer zachraňuje voľby vo svojej bašte. Blanár už nebude kandidovať

Juraj Blanár a Ján Podmanický. Foto:TASR/ Michal Svítok.

Žilinský kraj patrí k volebným baštám Smeru. Strana Roberta Fica tu tradične dosahovala v parlamentných voľbách nadpriemerné výsledky (v roku 2016 to bolo 31,51 percenta hlasov). Najmä Kysuce patria k regiónom, v ktorých má Smer od svojho vzniku silnú voličskú podporu.

Reč nie je len o parlamentných voľbách. Smer tu bol vždy úspešný aj v župných voľbách. Súčasný župan Juraj Blanár je v tejto funkcii tretie volebné obdobie, z toho dvakrát dokázal zvíťaziť už v prvom kole. Naposledy v roku 2013 získal v prvom kole župných volieb 54 percent hlasov a s prehľadom porazil kandidáta KDH, europoslanca Miroslava Mikolášika.

Ak by Blanár kandidoval na župana aj v týchto voľbách, bol by opäť jasným favoritom.

Nový minister? 

Podľa informácií Postoja sa však Juraj Blanár už županskú stoličku obhajovať nechystá.

Koncom minulého roku sa tento politik, ktorý má blízko k ministrovi kultúry Markovi Maďaričovi, stal podpredsedom Smeru a v posledných týždňoch sa v kuloároch o ňom hovorí aj ako o možnom ministrovi zdravotníctva. To platí v prípade, keby sa aktuálny minister Tomáš Drucker rozhodol odísť.

Drucker rezignáciu podľa našich informácií intenzívne zvažoval najmä po známom verejnom telefonáte Roberta Fica so šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne, nakoniec sa však rozhodol zostať. Premiér zatiaľ na Druckerov odchod nijako netlačí, ale o prípadnom záložnom scenári sa už v Smere uvažuje.

Vo Ficovej strane však musia v najbližších týždňoch vyriešiť iný problém: Koho postaviť v Žiline do župných volieb namiesto populárneho Blanára. Ten svoje rozhodnutie oznámil predstaviteľom strany len nedávno, dovtedy sa s jeho kandidatúrou počítalo. No na nájdenie nového silného kandidáta Smeru nezostáva veľa času.

S veľkou pravdepodobnosťou sa ním stane poslanec parlamentu Ján Podmanický, ktorý je starostom kysuckej obce Stará Bystrica. Podmanický sa minulý týždeň stal krajským predsedom strany v Žiline a v agentúre SITA sa objavila tiež správička, že vo februári ho Smer testoval v prieskumoch verejnej mienky. Ako kandidáta na žilinského župana.

Ako ďalší možní kandidáti v tomto kraji sa spomínajú Ján Mikolaj, ktorého chce do županského súboja vyslať SNS, a poslankyňa za OĽaNO Erika Jurinová.

Inzercia

Nie je vylúčené, že do tohto zápasu v Žiline vstúpi aj poslanec Igor Janckulík, ktorý do parlamentu prišiel vo farbách Procházkovej Siete a ku kandidatúre ho intenzívne prehovára predseda KDH Alojz Hlina.

Zmena aj v Košiciach

Podobnú situáciu ako v Žiline bude musieť Smer riešiť aj v Košickom kraji, kde podľa našich informácií nebude viac kandidovať súčasný župan Zdenko Trebuľa. Ale koho tu Smer postaví, nie je zatiaľ isté, najviac sa v tejto súvislosti spomína meno košického primátora Richarda Rašiho.

Z radov opozície sa ako možný kandidát spomína Oto Žarnay, ktorý do parlamentu kandidoval za OĽaNO, nedávno však spolu s Vierou Dubačovou poslanecký klub tejto strany opustil.

V tejto chvíli je zrejmé, Smer nebude mať vlastného kandidáta v Banskej Bystrici, kde ambíciu vyjsť proti Marianovi Kotlebovi zatiaľ ohlásili riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, poslanec za SaS Martin Klus a podnikateľ Ján Lunter. Každý z nich však hovorí, že je pripravený vzdať sa v prospech kandidáta, ktorý bude mať pred voľbami najvyššie preferencie a reálnu šancu poraziť Kotlebu.

Zatiaľ nie je známe, ktorému z týchto kandidátov vysloví podporu Smer. Najbližšie k tomu však má Stanislav Mičev.

V minulých regionálnych voľbách Smer v županských súbojoch s prehľadom dominoval, keď jeho kandidáti uspeli v šiestich krajoch. V Bratislave jeho úspech nikto nečakal, takže skutočnú porážku utrpel iba v Banskej Bystrici.

Pre Roberta Fica nebude ľahké tento výsledok na jeseň obhájiiť. Ak však Smer neuspeje vo svojich tradičných baštách ako Žilina, Trenčín či Prešov, len ťažko sa to bude dať nazvať inak ako ťažká prehra. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.