Angela Merkelová útočí utečeneckou kartou

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Angela Merkelová útočí utečeneckou kartou

Angela Merkelová počas regionálneho zjazdu strany v Severnom Porýní-Vestfálsku v Münsteri 1. apríla 2017. Foto TASR/AP

Merkelová zaútočila na Schulzovu SPD, ktorú viní zo zhoršenia atmosféry v krajine utečencov. Tu je stručné vysvetlenie, prečo sa kancelárka cíti silná akurát v tejto téme.

Nemecká kancelárka a predsedníčka CDU Angela Merkelová sa z pohľadu svojich straníkov konečne prebrala z letargie. Prešla do politického útoku, od akého si jej voliči takmer celkom odvykli.

Trochu však prekvapila téma útoku. Merkelová cez víkend na krajinskom zjazde svojej CDU v Severnom Porýní-Vestfálsku vyčítala sociálnym demokratom, že ich tamojšia vláda „negatívne prispela“ k tomu, že v Nemecku sa obrátila nálada proti utečencom.

Merkelová konkrétne kritizovala regionálnu vládu na čele s premiérkou z SPD Hannelore Kraft za to, že v Severnom Porýní-Vestfálsku narástla kriminalita a že miestne úrady nezvládli situáciu počas silvestrovskej noci v Kolíne či pri nedávnom krvavom atentáte Tunisana Anisa Amriho v Berlíne (ktorého predtým monitorovali orgány v Severnom Porýní-Vestfálsku). Merkelová si tamojšiu vládu podala aj za to, že produkuje dlhy a že vzrástol počet detí žijúcich v chudobe. 

Čoho sa Merkelová bojí

Je to v tomto roku prvý veľký útok Merkelovej na SPD, kontext tohto útoku sme zhrnuli v nasledujúcich troch bodoch.

1. Angela Merkelová si uvedomuje, že jej sen stať sa štvrtýkrát po sebe kancelárkou je ohrozený. Jednak preto, že SPD na čele s novým lídrom Martinom Schulzom doslova vstala z mŕtvych. Navyše už v polovici mája budú v Severnom Porýní-Vestfálsku regionálne voľby, ktoré niečo napovedia aj o výsledku celonemeckých volieb v septembri.

Severné Porýnie-Vestfálsko je totiž s takmer 18 miliónmi obyvateľov najľudnatejšou spolkovou krajinou. Ak by tu teda SPD triumfovala, Schulzovi by to dodalo novú víťaznú energiu. Merkelovej straníci boli posledné týždňe mimoriadne nervózni z toho, prečo kancelárka na prudký vzostup SPD nijako nereaguje, až sa zdalo, že je sama v kríze a nevie, čím po toľkých rokoch ešte zaujať.

Merkelová tak cez víkend musela dokázať, že bojový duch v nej celkom nevyhasol. To sa jej celkom podarilo, CDU sa nakopla.   

2. Na slovenského čitateľa pôsobí asi čudesne, prečo akurát Angela Merkelová, ktorá ako nikto viac stelesňuje politiku otvorenej náruče, vyťahuje proti súperom utečeneckú kartu a zhoršenú bezpečnostnú situáciu ako predvolebný tromf.

Lenže doba jej v tom praje – protiutečenecká a čoraz viac vnútorne rozorvaná AfD padá nadol, takže na Merkelovú nemá viac kto sprava útočiť. Hlavným súperom Merkelovej je Schulzova SPD, ktorá bola takisto protagonistkou vítacej politiky. CDU sa preto teraz môže vcelku efektívne tváriť, že na rozdiel od SPD sa nebojí pozrieť pravde do očí a je si vedomá aj negatívnych dôsledkov masívnej migrácie. Preto žiada centralizovať bezpečnostnú politiku, významne sprísniť azylovú politiku aj urýchliť vyhosťovanie migrantov do Afganistanu či severnej Afriky.

Schulz na to nijako zvlášť nereaguje, spolieha sa, že utečenci nebudú vo voľbách veľkou témou. Zatiaľ mu to vychádza, keďže preferenčnými prírastkami nadopovaná SPD berie voličov aj takej AfD.

3. Na Merkelovej poslednom útoku je zaujímavý ešte jeden aspekt: Nemecko vo svojich povojnových dejinách ešte nemalo na čele štátu takého bezkonfliktného a konsenzuálneho politika, akým je Merkelová.

Aj preto boli posledné volebné kampane vyslovenou nudou. Starí matadori ako Helmut Kohl či Gerhard Schröder len neveriacky krútili hlavou, ako je možné, že politik s takýmto mäkkým štýlom opakovane vyhráva voľby.

Merkelová ako nikto pred ňou zdokonalila kampaň takzvanej asymetrickej demobilizácie, keď svojím posunom doľava a tým najširším rozkročením v strede privádzala sociálnych demokratov na kraj zúfalstva. Tí už proti CDU nedokázali mobilizovať svojich voličov, až sa zdalo, že stará a slávna SPD sa pod Merkelovej čarovnou paličkou nezvratne scvrkáva na stredne veľkú stranu, ktorú raz porazia aj mestsko-kaviarensko-cooloví Zelení.

Lenže tentoraz je situácia celkom iná – krajina je už z 12-ročnej Merkelovej éry tak trochu unavená a nový líder SPD má iskru v oku. Takže je možné, že cieľavedomú Angelu Merkelovú uvidíme zaútočiť ešte niekoľkokrát.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo