Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. apríl 2017

Počet obetí v Petrohrade stúpol na 14 ľudí (aktualizujeme)

Podozrivý je Akbaržon Džalilov, ktorý sa narodil v roku 1995 v Kirgizsku, pred časom získal ruské občianstvo.

Počet obetí v Petrohrade stúpol na 14 ľudí (aktualizujeme)

Muž zapaľuje sviečku pred vchodom stanice metra Sennaja po výbuchu v metre v Petrohrade 3. apríla 2017. (Foto: TASR/AP)

Podľa najnovších informácií poskytnutých Národným protiteroristickým výborom si pondelkový výbuch v idúcom vlaku metra v ruskom Petrohrade vyžiadal 14 mŕtvych a 51 zranených.

Petrohradské metro obnovilo dnes svoju prevádzku. 

Štátny výbor národnej bezpečnosti (GKNB) Kirgizska identifikoval osobu podozrivú zo spáchania teroristického bombového útoku v Petrohrade. Ide o Akbaržona Džalilova narodeného v roku 1995 v Kirgizsku. Pre agentúru TASS to uviedol dnes GKNB.

Hovorca výboru Rachat Sulajmanov predtým povedal, že podozrivý získal pred časom ruské občianstvo. „Nevieme však, či sa táto osoba podieľala na teroristickom útoku alebo nie,“ uviedol GKNB. Dodal, že informáciu o údajnej účasti Džalilova na útoku dostal „z ruskej strany“.

Pondelok: Teror v petrohradskom metre

Podľa ruských médií stanicu petrohradského metra Sennaja ploščaď zaplnil po výbuchu hustý dym a stanica musela byť evakuovaná. Na amatérskych fotografiách vidno roztrhané dvere do vozňa a viacero zranených ľudí.

Prvotné informácie spomínali dva výbuchy okolo 2.30 miestneho času. Neskôr sa ukázalo, že explózia nastala v idúcom vlaku, ktorý sa práve nachádzal medzi stanicami Sennaja ploščaď a Technologičeskij institut. V podzemke podľa všetkého explodovala podomácky vyrobená bomba obsahujúca kovové úlomky.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie medzičasom kvalifikoval dnešný výbuch v petrohradskom metre ako teroristický čin. 

Výbuch medzi stanicami Sennaja ploščaď a Technologičeskij institut si podľa predbežnej bilancie vyžiadal desať obetí na životoch, pričom siedmi ľudia zomreli na mieste výbuchu, jeden zranený zomrel počas prevozu a dvaja po prevoze do nemocnice.

Vyšetrovatelia, ktorí sa zaoberajú dnešným výbuchom v petrohradskom metre, ocenili duchaprítomnosť vodiča vlakovej súpravy.  Po explózii, ktorá nastala medzi dvoma stanicami, totiž v súlade s predpismi pokračoval v jazde do najbližšej stanice, čo umožnilo okamžite začať evakuáciu cestujúcich a prevoz zranených, informovala agentúra Interfax s odvolaním sa na SKRF.

Niektoré ruské médiá medzičasom zverejnili fotografiu muža, ktorý je podľa nich predpokladaným strojcom výbuchu. Ide o muža s bradou, ktorý má pokrývku hlavy strihom pripomínajúcu ťubetejku.

Petrohradský web Fontanka.ru k fotografii napísal, že vyšetrujúce orgány vyhlásili po tomto mužovi pátranie. Web dodal, že podozrivý muž nastúpil do metra zhruba 20 minút pred výbuchom na stanici Petrogradskaja.

Inzercia

 

Agentúra Interfax takisto informovala, že bezpečnostné kamery v petrohradskom metre zaznamenali osobu pravdepodobne zodpovednú za výbuch, ku ktorému došlo dnes popoludní medzi uvedenými stanicami. Agentúre Interfax to povedal zdroj oboznámený so situáciou. Podľa nepotvrdených informácií zatiaľ neznámy páchateľ zanechal vo vozni výbušné zariadenie v aktovke.

Interfax s odvolaním sa na svoj zdroj spresnil, že vo vozni metra vybuchla podomácky vyrobená bomba, ktorá zrejme obsahovala aj kovové súčasti. Sila výbuchu zodpovedala ekvivalentu 200-300 gramov TNT. Zdroj dodal, že výbušnina bola nastražená vo vagóne, nešlo teda o akciu samovražedného útočníka.

Ďalšia výbušnina sa dnes našla počas bezpečnostnej prehliadky na stanici metra Ploščaď vosstanija. Výbušné zariadenie bolo nastražené pod hasiacim prístrojom. Potvrdil to Národný protiteroristický výbor (NAK) s tým, že výbušnina obsahovala kovové súčasti na zosilnenie ničivého účinku.

Dnes ráno sa v Petrohrade nachádzal ruský prezident Vladimir Putin, pripomína talianska stanica Rai. Putin vyhlásil, že prešetria všetky možné príčiny výbuchu vrátane terorizmu. 

Podľa informácií slovenského rezortu diplomacie by po dnešnom výbuchu nemali byť medzi obeťami či zranenými Slováci. Slovenská diplomacia je v kontakte s miestnou políciou, na miesto smeruje aj generálny konzul SR v Rusku. V Petrohrade študujú aj slovenskí študenti, konzulát sa s nimi kontaktuje.

Rusko nie je novým terčom teroristických útokov. Ako rekapituluje Corriere della Sera, v roku 2010 zahynulo v Moskve pri útokoch kamikaze 38 ľudí. O rok predtým zomrelo po výbuchu vo vlaku 27 ľudí a 130 sa zranilo. Pri útoku v Beslane v roku 2004 zomrelo 330 ľudí, z toho polovica detí. V roku 2002 v moskovskom divale Dubrovka zahynulo 120 ľudí.

 

Odporúčame

Poľsko: Ruskí dispečeri prispeli k havárii vládneho špeciálu pri Smolensku

Poľsko: Ruskí dispečeri prispeli k havárii vládneho špeciálu pri Smolensku

Poľská prokuratúra dnes uviedla, že na základe novej analýzy dôkazov niet pochybností o tom, že k havárii poľského vládneho lietadla v roku 2010 prispelo aj konanie dvoch ruských leteckých dispečerov a tretej osoby, ktorá sa nachádzala v riadiacej veži letiska pri ruskom meste Smolensk. Rusko takéto obvinenia poľskej strany rozhodne odmietlo.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.