Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. apríl 2017

Kolumbia: Medzi obeťami zosuvu je 43 detí, pomoc ponúkajú aj povstalci

Mohutný zosuv rozbahnenej zeminy, ktorý v Kolumbii spôsobili intenzívne dažde a povodeň na troch riekach, si vyžiadal najmenej 254 obetí vrátane 43 detí. Informoval o tom v nedeľu večer vo svojom mikroblogu na Twitteri kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

Podľa úradu na odstraňovanie následkov katastrof ničivý zosuv pôdy, ktorý v noci na minulú sobotu zasiahol 40-tisícové mesto Mocoa v regióne Putumayo na juhu Kolumbie, postihol najmenej 300 rodín. 
      

"Situácia v Mocoi je dramatická. Vyzývame na solidaritu celú Kolumbiu," napísal vo svojom tweete námestník ministra vnútra Guillermo Rivera.
      

Svoju pomoc ponúkli v nedeľu Revolučné ozbrojené sily Kolumbie – Ľudová armáda (FARC), ktoré nedávno podpísali mierovú zmluvu s vládou. 
      

"Hovoril som s našimi guerilleros (povstalcami), ktorí mi povedali, že by chceli ísť tam (do Mocoy), aby pomohli pri rekonštrukcii. Myslím, že je možné, aby FARC prišli s takouto ponukou. Sú naozaj veľmi zarmútení touto tragédiou," vyhlásil hlavný vyjednávač za FARC Iván Márquez.
      

Telá obetí previezli do nemocnice v Mocoi, kde pokračuje ich identifikácia. 
      

Mesto je stále bez elektrickej energie a vody. Úrady pracujú na obnovení dodávok, ale vopred upozornili, že si to vyžiada niekoľko dní.
      

Obyvateľ štvrte San Miguel, 43-ročný Eivar Gómez, pre miestny denník El Espectador uviedol, že v osudnú noc "šlo všetko veľmi rýchlo. Za 20 minút sme boli obkľúčení blatom a ľudia v panike behali všetkými smermi."
      

Starosta mesta José Antonio Castro dodal, že hrozba podobnej tragédie visela nad mestom, založeným v roku 1563, vždy. Vysvetlil, že v tesnej blízkosti mesta sú korytá desiatich riek, čo znamená, že mesta sa na takomto mieste vôbec nemalo nachádzať. Po výdatných dažďoch sa tentoraz dramaticky zvýšila hladina troch z riek: Mocoa, Mulato a Sangoyaco. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.