Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. apríl 2017, 21:16

Béla Bugár: Brexit môže mať negatívny vplyv na slovenské hospodárstvo

Brexit môže mať negatívny vplyv na hospodárstvo a sociálne istoty Slovákov v Británii aj Britov v Európe. V prípade dvojrýchlostnej Európy musí Slovensko ostať v jadre alebo v prvej lige. V dnešnej diskusnej relácii RTVS šéf Mosta-Híd Béla Bugár.

      V brexite vidí dve ponaučenia. "Počas kampane pred referendom o brexite odzneli samé klamstvá. Na ich základe sa 52 percent voličov rozhodlo, ako sa rozhodlo. Ak aj tu bude zaznievať, že za všetko môže EÚ, že pre nás to je nesloboda, ako to počúvam od niektorých kolegov, môže to rovnako dopadnúť tu aj hocikde inde," povedal Bugár. Druhým ponaučením je podľa jeho slov, aby EÚ pozornejšie počúvala hlasy iných členských štátov, ako to bolo napríklad v prípade kvót. Pokiaľ ide o ďalší vývoj vzťahov s Britániou, je potrebné najprv rokovať o podmienkach, za akých vystúpi, a následne o ďalšej spolupráci.
     

 Europoslanec a predseda strany SaS Richard Sulík považuje brexit za stratu pre EÚ a do budúcnosti preferuje scenár číslo štyri Bielej knihy - menej ale efektívnejšie. "EÚ veľa stratí. Stratí stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN, atómovú moc, ekonomiku, ktorá je veľká ako 20 najmenších ekonomík EÚ, a krajiny ako Nemecko, Holandsko, Fínsko stratia partnera, s ktorým mali blokačnú minoritu," myslí si europoslanec. Po odchode Británie bude podľa neho tlak na vyššiu mieru integrácie väčší.
      SaS navrhuje vrátenie časti kompetencií členským štátom, odbúravanie bariér podnikania a zdôrazňuje štyri slobody - voľný pohyb osôb, tovaru, služieb a kapitálu. Sulík však očakáva realizáciu scenára číslo tri, teda projekt dvojrýchlostnej Európy. Byť v jadre by bolo podľa Sulíka nevýhodné, ako v prípade gréckej krízy, keď Slovensko muselo prispieť dvoma miliardami eur. "Také jadro oželiem, vôbec tam nemusíme ísť," povedal europoslanec.
      Ak sa uskutoční scenár dvojrýchlostnej Európy, Bugár považuje za dôležité, aby Slovensko bolo v jadre alebo v prvej lige. Takto bude Slovensko podľa neho schopné ovplyvňovať dôležité rozhodnutia, ktoré sa ho týkajú, napríklad o kvótach alebo hospodárskych otázkach. "Je tam oveľa viac vecí, ktoré buď ovplyvníme, keď sme pri stole, alebo oni rozhodnú o nás bez nás," povedal Bugár.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 11 hodinami

Na východe Slovenska rastie počet detí s hepatitídou typu A, podľa rezortu zdravotníctva je však situácia nateraz stabilná. Aktuálne je najsilnejšie ohnisko nákazy v Moldave nad Bodvou, na Luníku IX sa situácia upokojila a nové ohniská zatiaľ nepribudli. (tasr)

pred 12 hodinami

Výbuch, ktorý v nedeľu zranil troch ľudí a vytvoril kráter v centre ruského mesta ďaleko od hranice s Ukrajinou, údajne spôsobil ukrajinský dron. Oznámili to ruské úrady. Explózia nastala v meste Kirejevsk v Tulskej oblasti asi 300 kilometrov od hranice s Ukrajinou a 175 kilometrov južne od Moskvy. (tasr)

pred 13 hodinami

Hnutie Sme rodina podporí vznik ministerstva cestovného ruchu a športu. Predseda Národnej rady Boris Kollár to uviedol na sociálnej sieti. Poukázal na to, že Slovensko má množstvo kvalitných športovcov, ktorí robia krajine skvelé meno vo svete, ale nedostáva sa im dostatočnej podpory zo strany štátu. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.