Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. marec 2017

Fillon označil za svoju prioritu boj s islamským extrémizmom

Francúzsky prezidentský kandidát Francois Fillon dnes povedal, že ak by vo voľbách uspel, bude jeho prvoradou prioritou boj s islamským extrémizmom.

"Hrozba islamistickej totality... spolu s oslabením NATO v dôsledku rétoriky prezidenta Trumpa nás nútia prehodnocovať naše spojenectvá a znovu sa zamyslieť nad otázkou európskej obrany, ktorá bola pridlho zanedbávaná," uviedol na tlačovej konferencii v Paríži Fillon.

Za hlavnú prioritu súčasnosti pritom označil porážku extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

Fillon ako jeden z najväčších favoritov na víťazstvo v dvojkolových francúzskych prezidentských voľbách navrhol vytvorenie európskej obrannej aliancie, na ktorej čele by stáli Francúzsko a Nemecko. Zároveň sľúbil, že do roku 2023 zvýši francúzske výdavky na o obranu zo súčasných 1,78 na dve percentá HDP, k čomu sa v roku 2014 zaviazali členské štáty NATO.

"Celé desaťročia sme žili v ilúzii trvalého mieru, nemennej podoby EÚ a bezvýhradnej angažovanosti USA v otázke európskej bezpečnosti. Tie časy sú za nami," zdôraznil Fillon.            

Konzervatívny kandidát na francúzskeho prezidenta tiež zaujal nekompromisný postoj k Rusku, čo je podľa agentúry AP v protiklade k jeho predchádzajúcim vyjadreniam, keď vyzýval na zlepšenie vzťahov s Moskvou.

"Politický režim (v Rusku) nie je zhodný s režimami v západných demokratických štátoch. Je to nebezpečná krajina," povedal Fillon a dodal, že s Ruskom je lepšie viesť "vážny a úprimný dialóg o otázkach európskej bezpečnosti", ako s ním vstupovať do konfrontácie.

Prvé kolo francúzskych prezidentských volieb sa bude konať 23. apríla. Ak ani jeden z kandidátov nezíska absolútnu väčšinu hlasov, postúpia dvaja najúspešnejší uchádzači do rozhodujúceho druhého kola, ktoré sa bude konať 7. mája.

Inzercia

Odporúčame

FIFA ukončila vyšetrovanie korupčných obvinení

FIFA ukončila vyšetrovanie korupčných obvinení

Predstavitelia Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) ukončili vlastné vyšetrovanie korupčných obvinení a odovzdali záznamy švajčiarskym úradom. Tie skúmajú korupciu pri pridelení MS 2018 Rusku a MS 2022 Kataru. Americké orgány zasa vyšetrujú korupčnú aféru spojenú s predajom televíznych práv na významné turnaje vrátane Copa America.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.