Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. september 2011

REPORTÁŽ: Vlak Jána Pavla II. brázdil slovenské železnice

Počas štyroch septembrových dní mali obyvatelia niekoľkých slovenských miest možnosť zaspomínať si na blahoslaveného Jána Pavla II. Pápežský vlak s názvom Totus tuus sa vydal na svoju prvú jazdu po Slovensku. Nezameniteľná žltá farba a pápežský erb sú poznávacím znamením súpravy EN61–001. Od 9. do 1...

Počas štyroch septembrových dní mali obyvatelia niekoľkých slovenských miest možnosť zaspomínať si na blahoslaveného Jána Pavla II. Pápežský vlak s názvom Totus tuus sa vydal na svoju prvú jazdu po Slovensku.

Nezameniteľná žltá farba a pápežský erb sú poznávacím znamením súpravy EN61–001. Od 9. do 12. septembra sa vlak, ktorý je akousi pojazdnou spomienkou na slovanského pápeža, zastavil v Prešove, Košiciach, Zvolene, Banskej Bystrici a v Štúrove. Návštevníci si mohli v jeho interiéri prezrieť jedinečné fotografie s popisnými údajmi v poľštine a videozáznamy, ktoré sú prierezom celého života Karola Wojtyłu, vrátane jeho tohtoročnej beatifikácie. Na fotografiách nechýbajú jeho divadelné začiatky, biskupská vysviacka, viaceré zahraničné apoštolské cesty či atentát z 13. mája 1981. Na palubnej doske je dokonca podpísaný bývalý pápežov osobný tajomník a jeho nástupca na krakovskej katedre sv. Stanislava, kardinál Stanisław Dziwisz.


Celý tvoj

Elektrická jednotka, ktorú posvätil pápež Benedikt XVI. počas svojej návštevy Poľska, v máji 2006, prišla na Slovensko z Krakova. Po slovenskej etape nasleduje cesta do Maďarska, odkiaľ bude pokračovať do Českej republiky. Vo svojej vlasti vlak premáva pravidelne od 3. júna 2006 trikrát denne na trati Krakov – Wadowice, čiže od niekdajšieho Wojtyłovho arcibiskupského sídla do jeho rodného mesta.

Súprava s názvom Totus tuus, čiže „Celý tvoj“, ako znelo životné motto Jána Pavla II., bola vyrobená v meste Nowy Sącz. Ide o zrekonštruovanú staršiu jednotku EN 57. Vlak je klimatizovaný, váži 125 ton, má dĺžku 68 m, výšku vyše štyroch a šírku takmer tri metre, pričom jeho maximálna rýchlosť je 110 km/h. Za pôvodcu myšlienky možno označiť bývalého prednostu varšavskej hlavnej železničnej stanice Ryszarda Marciniaka, ktorý sa v súčasnosti ako kňaz stará o duchovné vedenie pracovníkov poľských železníc.

InzerciaKostol na koľajniciach

Počas zastávok v Prešove a v Banskej Bystrici mali návštevníci vlaku možnosť zúčastniť sa aj omší. V Prešove bol pri tejto príležitosti v budove železničnej stanice požehnaný reliéf sv. Kataríny Alexandrijskej, patrónky slovenských železničiarov. Vo Zvolene súprava „účinkovala“ v rámci tradičných pretekov parných rušňov.

Množstvo návštevníkov vlaku vo všetkých spomínaných mestách svedčí predovšetkým o pretrvávajúcej úcte Slovákov k tomuto pápežovi. Napokon, časové rozpätie cesty tohto pamätného vlaku po Slovensku sa prekrýva s osobitným výročím. Boli to takmer tie isté septembrové dni – 11. – 14. september 2003 – kedy Ján Pavol II. navštívil po tretíkrát a naposledy našu krajinu.

Marián Sekerák

Foto: autor

Odporúčame

KOMENTÁR: 09/11/01

KOMENTÁR: 09/11/01

Za desať rokov bolo o 11. septembri 2001 povedané azda všetko. Nijaké prekvapivé odhalenie už asi nemožno čakať. A predsa sa zdá, že príbeh, ktorý sa vtedy začal, nie je celkom dopovedaný... „Svet už nikdy nebude taký, ako predtým.“ To bolo heslo tých dní. Nepochybne sa odvtedy vo svete rozšíril st...

ROZHOVOR: Anton Marcinčin versus Juraj Karpiš o eurovale

ROZHOVOR: Anton Marcinčin versus Juraj Karpiš o eurovale

Rastúca dlhová kríza krajín eurozóny a jej navrhované riešenia vedú aj k otázkam o politickom smerovaní Európy. Po dočasnom eurovale I. prichádza na rad trvalý euroval II. Na niekoľko otázok nám odpovedal zástanca jeho prijatia Anton Marcinčin, poslanec NR SR za KDH a bývalý ekonóm Svetovej banky, a...

KÁZEŇ MILANA HUDAČKA: Náboženstvo milosrdenstva

KÁZEŇ MILANA HUDAČKA: Náboženstvo milosrdenstva

Začal sa akademický rok. Tisíce žiakov a študentov sa vracajú do školských tried a prednáškových miestností. Učitelia a profesori ich znovu uvádzajú do tajov doposiaľ nepoznaných súvislostí prírodných a humanitných vied. Ak študenti kladú vyučujúcemu aj otázky, záujem o vec sa stupňuje a napredovani...