Popetown: diktatúra relativizmu opäť v akcii

Takmer s cyklickou pravidelnosťou sa v posledných rokoch otvára diskusia o slobode prejavu. Po otázkach, ktoré nastolili prípady Rocca Buttiglioneho, Ake Greena, karikatúry Mohameda, sa aktuálne pertraktuje vysielanie animovaného seriálu Popetown na nemeckom kanáli MTV. Seriál zosmiešňuje Vatikán, pápeža i samotný kríž, ktorý výstrednému pápežovi slúži ako skákajúca palica, pomocou ktorej sa presúva. Aj keď vznikol na objednávku britskej BBC už v roku 2002, kvôli obavám z protestov nebol v Británii odvysielaný a jeho premiéra sa uskutočnila až v júni minulého roku zásluhou austrálskeho kanála C4. Následne práva na vysielanie zakúpila nemecká MTV.

Kresťanstvo a jeho symboly boli terčom výsmechu už od svojho vzniku. Ježišove slová „všetci vás budú nenávidieť pre moje meno“ (Lk 21, 17) sú dosvedčované každou dobou. Zdá sa, akoby sa situácia ani dnes nezmenila. Opak je však pravdou. Minimálne v jednom podstatnom bode k zmene došlo. Znevažovanie kresťanstva, ktoré bolo kedysi nazývané pravým menom - výsmech, poníženie, urážka, sa dnes označuje moderným termínom sloboda prejavu. Tá je vyvýšená na piedestál tými, pre ktorých je znevažovanie náboženstva alfou a omegou – ľavicovými liberálmi. Prečo je pre nich práve náboženstvo úhlavným nepriateľom? Pre jeho zakotvenie v nemenných pravdách a v presadzovaní hodnôt z nich vyplývajúcich. Keďže aj ľavicový liberalizmus potrebuje mať nejakú nosnú ideu, ktorej by sa mohol klaňať - nakoľko ľavicový liberalizmus nie je ničím iným ako zvráteným pseudonáboženstvom - nemennosť a absolútnosť Pravdy nahradil diktatúrou relativizmu, pred ktorou svojho času varoval aj kardinál Joseph Ratzinger.

Problém je však v tom, že diktatúra relativizmu je absolútna (koniec - koncov tak ako aj každá iná diktatúra), takže jej podlieha aj samotná sloboda prejavu. Jedným z prejavov tejto diktatúry je potom skutočnosť, že ona (a nie nejaký objektívny princíp) určuje, na ktorú osobu, skupinu, výrok alebo prípad sa sloboda prejavu vzťahuje a na ktorú nie. (Každá diktatúra si napokon realitu prispôsobuje pre svoje potreby - socializmus to okrem iného robil vykresľovaním neexistujúceho konfliktu buržoázie a proletariátu.) Takto dochádza k situácii, v ktorej odsúdenie multikulturalizmu, homosexuality alebo vysielania Popetownu nie je prejavom slobody prejavu, ale nebezpečným dôkazom xenofóbie, homofóbie a náboženského fundamentalizmu, ktoré môžu byť spoločensky (R. Buttiglione), ba dokonca súdne (A. Green) trestané. Obrana menšiny pred diskrimináciou (tento termín sa v posledných rokoch ujal ako nástroj na presadzovanie až legalizovanie relatívnych „hodnôt“ ako abortus, eutanázia, homosexualita a črtá sa už aj pedofília) tak častokrát vedie až k diskriminácii – zväčša nábožensky založenej - väčšiny.

Každopádne, ľavicoví liberáli majú dobre vypočítané na koho útočiť sa im oplatí a na koho nie. Vedia, že kresťania na urážku nebudú odpovedať pálením ambasád. Preto kopnúť do nich sa im vždy oplatí.

Imrich Gazda

MTV neustúpila, Pápežovo bude

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo