Do ulíc vyšli Putinove deti

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Do ulíc vyšli Putinove deti

Zatknutie demonštranta počas protestu v nedeľu 26. marca 2017 v Moskve. Foto: Xinhua/Wu Zhuang, Profimedia.sk

Ruské víkendové protesty zmenia Rusko, ale inak, ako by si želali protestujúci.

V nedeľu 26. marca protestovali desaťtisíce ľudí vo vyše 80 ruských mestách. V Moskve podľa organizátorov protestovalo okolo 25/30-tisíc ľudí, po celom Rusku dokopy okolo 150-tisíc. Polícia udáva nižšie čísla, v Moskve podľa nej protestovalo asi 7/8-tisíc ľudí. Číslo je zjavne podhodnotené, keďže zatknutých bolo až tisíc osôb a len ťažko si možno predstaviť demonštráciu, kde polícia zatkne každého siedmeho až ôsmeho účastníka.

Povedzme hneď na úvod, že napriek tomu čísla o účasti nie sú nijako ohromujúco vysoké. Podobne ako neboli vysoké pri prvom výročí zavraždenia Borisa Nemcova (24-tisíc ľudí) a napokon ani krátko po jeho smrti (vyše 100-tisíc). Na mnohomiliónovú Moskvu sú to nízke cifry.

Fakt, že ide o relatívne nízke číslo, vysvetľuje aj pretrvávajúca popularita prezidenta Putina. Tá síce o pár percentuálnych bodov klesla, ale vo februári tohto roku (mesiac pred demonštráciami) bola podľa nezávislého Levada center na úrovni 84 percent.

A napokon do tretice, aj nízky trest pre Navaľného, ktorý bol organizátorom demonštrácií, ukazuje, že Putinov režim v ňom nevidí bezprostredné ohrozenie. Navaľnyj dostal 15 dní väzenia a finančnú pokutu 20-tisíc rubľov (320 eur), nič, čo by ho ohrozilo.

Napriek tomu nedeľné protesty predstavujú vážny medzník. Porušili totiž niekoľko doteraz zažitých pravidiel, preto im celkom iste bude venovať pozornosť Kremeľ a tieto mítingy ovplyvnia budúcnosť Ruska.

Nezmenia síce vládu, Alexej Navaľnyj sa vďaka nim nestane reálnou politickou alternatívou voči prezidentovi Putinovi a nebude Putinovým nástupcom. To, čo sa zmení, pochopíme z toho, keď si uvedomíme, čo sa v nedeľu stalo.

Navaľnyj zvolal demonštrácie pred niekoľkými týždňami, za výzvou bol jeho videodokument, kde so zábermi z dronov ukazoval údajne súkromný palác a ďalšie majetky premiéra Medvedeva. Bola to nielen prehliadka ohromujúceho luxusu, ale najmä pohoršenia. To len rástlo, keď Medvedev komentoval nedostatok zdrojov pre obyvateľov Krymu, kde chýbali zdroje na obnovu elektriny a podobne. Aj jeho komentár na twitteri pôsobil arogatntne: po demonštráciách sa ho spýtali, čo robil, on opovedal, že sa bol lyžovať.

Video o údajnom Medvedevovom majetku videlo vyše 13 miliónov divákov, čo, samozrejme, neznamená, že ide o rovnaký počet Rusov žijúcich v Rusku, ale video v Rusku spoločensky rezonovalo už pred nedeľnou demonštráciou, komentoval ho napríklad Medvedevov hovorca.

Mimochodom, Navaľnému sa v decembri 2015 už podarilo celoštátne uspieť s dokumentom o generálnom prokurátorovi Jurim Čajkovi, respektíve jeho rodiny. Dokument bol o podnikaní jeho syna Artema s bývalou manželkou prokurátora v Grécku, kde vlastnia päťhviezdičkový hotel a podľa Navaľného generálny prokurátor udržuje podnikateľské vzťahy so svojou manželkou, ktorá má zase vzťahy s manželkami a družkami juhoruských mafiánov. Aj tento dokument bol urobený na vysokej profesionálnej úrovni, boli v ňom napríklad zábery rôznych celebrít, ktoré sa účastnili na párty pri otvorení hotela.

Navaľného video videlo pred rokom takmer 5 miliónov divákov. Celý príbeh stojí za zmienku už preto, čo nasledovalo: dokument získal špeciálne ocenenie na ruskom festivale dokumentárnych filmov ArtDocFest a federálne orgány začali vo veci vyšetrovanie. Aj to je súčasné Rusko.

Mimochodom, úroveň dokumentov, ktoré produkuje Navaľnyj, si zaslúži pozornosť sama osebe. Ponechajme teraz bokom, či je všetko pravda, čo v nich ukazuje, a predstavme si prácu, ktorá za prípravou videí stojí. Informácie, drony, insiderské zábery, realitné know-how. Je toho mnoho a ide de facto o mäkko, ale predsa len perzekuovaného človeka a kvalitatívna úroveň tých dokumentov berie dych. Aj to o niečom vypovedá.

Putinov vzťah k Navaľnému nie je celkom taký, ako by bežný západný čitateľ čakal, podobne ako je aj Navaľného politický profil trochu iný, ako na Západe vyvoláva predstava opozičného politika voči Putinovi.

Vráťme sa však k uplynulej nedeli.

Mítingy boli zvolané proti korupcii a Medvedevovi, ale konali sa na deň presne, keď sa Putin pred 17 rokmi stal víťazom prezidentských volieb. Protesty preto spájal aj názor na 17-ročné pôsobenie Vladimíra Putina na čele krajiny.

Nedeľné demonštrácie priniesli tri nové veci.

Hoci žiadne presnejšie dáta nie sú k dispozícii, v nedeľu bol na protestoch viditeľne vysoký podiel mladých ľudí. Gleb Pavlovskij, bývalý Putinov spin doktor, povedal, že na nich boli Putinove deti. Podľa združenia Memorial bola až tretina zadržaných mladších ako 18 rokov. Symbolom protestov sa stal Gleb Tokmakov, žiak piatej triedy na základnej škole, ktorého vystúpenie si možno pozrieť na videu.

Tento chlapec a ďalší reprezentujú niečo iné ako sympatizantov s Alexejom Navaľným. Niektorí z nich s Navaľným nesympatizujú vôbec. Dôležitejšie sú tri iné veci. Po prvé, že generácia mladých Rusov, ktorí sa narodili počas Putinovej vlády, nepozerá televíziu. Putinov režim je pritom s televíziou prerastený, televízia je jeho kľúčovým nástrojom. Dôkazom sú propagandistické zasadnutia vlády v priamom prenose, predstieranie činnosti či PR kampane.

Po druhé, mládež nie je apolitická, ako by si režim želal. Naopak, je schopná čeliť politizácii školy, ako ukazuje „andersenovské“ vystúpenie mladučkého Gleba Tokmakova alebo tele-propagande, ako to vidieť zase z tejto diskusie na TV Dožď. Apolitizáciu možno podporovať rôznymi nástrojmi, ale keď nemá ruská ekonomika dostatočný výkon a keď sa ruské HDP na hlavu blíži tomu čínskemu (!), pričom jedno klesá a druhé rastie, niekde je problém. Ako povedal 16-ročný Andrej, „na krajinu, ktorá je bohatá na prírodné zdroje, sme príliš chudobní“.

Po tretie, Putinove deti nie sú z korupcie v Rusku „prekvapené“, ako povedal jeden z účastníkov moskovskej demonštrácie pre ruskú televíziu Dožď, nejde z nich ani hnev a nihilizmus, ako to bolo prípade Pussy Riot. A to je dlhodobo najnebezpečnejšia forma odporu. Ako povedal iný mladík z nedeľnej demonštrácie, „kým my chodíme do školy, vy kradnete“.

Putinove deti raz zadefinujú Putinovu éru, uplynulú nedeľu politická avantgarda tejto generácie začala písať svoj politický príbeh. Pre mnohých z nich to boli prvé demonštrácie. Inak sa zasahuje voči radikálom a dospelým (hoc aj ženám), inak voči bezbranným – doslova – deťom. Je možné, že v Rusku práve začíname sledovať niečo, čo raz spoznáme aj na Západe, v každom prípade ide o nový jav.

Aby sme to zhrnuli: Putinove deti si prešli minulú nedeľu sebauvedomením, sú si vedomé spoločenskej reality, vnímajú politiku, sú ochotné verejne vystúpiť a nezasahujú ich žiadne nástroje, ktoré dodávajú stabilitu Putinovmu režimu (televízia, polícia, armáda).

V Rusku sa prelomilo aj ďalšie tabu. Hoci v niektorých mestách mali demonštrácie potrebné povolenie, v Moskve a ďalších mestách sa konali bez povolenia. Navaľnyj povolenie odmietol žiadať, rovnako ako sa odmietol prispôsobovať praxi, ktorá mítingy vytláčala mimo alebo na okraj centra mesta, kde boli povolené. Protest zvolal do centra mesta a tam sa uskutočnil.

Alexeja Navaľného zatkli okamžite, ako sa objavil na demonštrácii v Moskve. Foto: twitter A. Navaľného 

Takýto prístup, priamy a otvorený, predstavuje zlom v prístupe k politickému protestu v súčasnom Rusku. Opozícia voči autoritárskemu režimu si musí strážiť zákonnosť vo vlastných radoch, inak sa vystavuje zbytočnému riziku. Poznáme to aj z našich dejín, dokonca v prípade totalitného režimu – Charta 77 aj Sviečková demonštrácia postupovali v súlade so zákonom a od štátu žiadali jeho dodržiavanie.

Ak si opozícia trúfne zákon ignorovať, sú len dve možnosti: Buď je natoľko radikálna, že tým chce demonštrovať svoj radikalizmus, alebo počíta s tým, že verejnosť masovo nepovažuje nespravodlivý zákon za zaväzujúci. To prvé predviedli Pussy Riot, to druhé sme videli v nedeľu a je celkom jasné, čo je pre súčasný režim v Rusku nebezpečnejšie.

A napokon posledná poznámka, nedeľné mítingy síce neboli nijako zvlášť masové, boli však rozšírené po desiatkach ďalších miest. Práve to im dodáva osobitú politickú cenu. Protest proti korupcii už nie je iba protestom Moskvy a Petrohradu, protestuje aj 80 ďalších miest od európskeho Kaliningradu po Sibír. Zúčastniť sa na demonštrácii v Moskve a v malom meste, to sú dve odlišné veci, spájané jedným cieľom. Každá z nich vysiela do centra iný signál, dá sa predpokladať, že Putina viac vyrušujú protesty v regiónoch než opozícia v Moskve. Práve o ne totiž opiera svoju legitimitu.

Nie, Navaľnyj nebude budúcim ruským prezidentom a – mimochodom – ani by to nebolo dobre. Je dosť pravdepodobné, že by bol väčším nacionalistom ako Putin. V Rusku sa ale práve udialo niečo, čo mení spoločenskú atmosféru a režim vyvinie úsilie, aby sa jej čiastočne prispôsobil a čiastočne ju potlačil. Autoritárske režimy totiž nepotrebujú väčšinu vo voľbách, tam si ju vedia zabezpečiť. Potrebujú ale väčšinu v prieskumoch verejnej mienky.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo