Fico pri amnestiách otočil, lebo sa bojí ulice

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Fico pri amnestiách otočil, lebo sa bojí ulice

Ako Robert Fico vysvetľoval pred spolustraníkmi, prečo v otázke amnestií otočil.

Robert Fico roky opakoval, že Mečiarove amnestie sú právne nezrušiteľné. V priebehu posledných týždňov však svoje stanovisko zmenil a ponúkol scenár, podľa ktrorého amnestie možno zrušiť, ale s účasťou Ústavného súdu.

O detailoch Ficovho scenára sa v tejto chvíli ešte vedú politické rokovania koalície s opozíciou. To, či ku kompromisu nakoniec dôjde a ako presne bude vyzerať, sa ukáže v najbližších hodinách.

Faktom však je, že zmena premiérovho postoja mnohých v Smere prekvapila. Viacerí poslanci tejto strany sa v kuloároch netaja s tým, že so zrušením amnestií majú problém.

Podobne to vidia aj niektorí poslanci za SNS. Ficov obrat preto zaskočil aj šéfa parlamentu Andreja Danka. Ten sa síce pri rokovaniach s opozíciou tvári ústretovo, ale v zákulisí neskrýva nervozitu z toho, že ho premiér svojou novou „amnestiovou“ stratégiou zatlačil do kúta.

Premiéra k zmene názoru nedotlačili voliči Smeru. Ľudia, ktorí hlasujú za Smer v tradičných baštách na Kysuciach alebo na východe Slovenska, sú citliví na iné témy a otázka zrušenia amnestií je im viac-menej ukradnutá.

Fico svoje rozhodnutie v tejto téme pred spolustraníkmi zdôvodňoval niečím iným. Obavou, že odpor k zrušeniu amnestií môže v atmosfére, keď rastie hnev ľudí na korupciu, sýtený kauzami typu Bašternák, zafungovať ako rozbuška a vyhnať ľudí do ulíc.

Nešlo by síce o voličov Smeru, ale o zmobilizovaných voličov opozície, no pre premiéra, ktorý sa hrdí stabilným a konsenzuálnym vládnutím bez väčších verejných otrasov, by to bola významná nepríjemnosť a naštrbenie imidžu.

Povedané na rovinu. Robert Fico sa obáva rumunského scenára, a preto sa rozhodol tému amnestií čo najrýchlejšie a najbezbolestnejšie zhodiť zo stola.

Foto: TASR/Martin Baumann

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo