Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. september 2011

GLÓBUS: V Nigérii tečie kresťanská i moslimská krv

I keď v tomto týždni médiá po celom svete ohavné činy skôr spomínajú v súvislostiach s desiatym výročím pádu newyorkských dvojičiek, v africkej Nigérii zúria nepokoje medzi moslimami a kresťanmi. Osemčlenná kresťanská rodina sa stala terčom brutálneho útoku v centrálnej provincii Nigérie Plateau. Po...

I keď v tomto týždni médiá po celom svete ohavné činy skôr spomínajú v súvislostiach s desiatym výročím pádu newyorkských dvojičiek, v africkej Nigérii zúria nepokoje medzi moslimami a kresťanmi.

Osemčlenná kresťanská rodina sa stala terčom brutálneho útoku v centrálnej provincii Nigérie Plateau. Podozriví sú mladí moslimovia, ktorí mali zmasakrovať rodinu mačetami. Podľa Reuters sa tak stalo v nedeľu nadránom, keď rodina spala. Hovorca miestnej vlády Yiljap Abraham osobne zaviedol novinárov k mŕtvym telám. Podľa portálu AllAfrica.com bolo medzi obeťami aj štvormesačné bábätko.

K téme:
Nigérijčania odmietli potratový zákon
Koptská cirkev vydaná na milosť a nemilosť salafitom
KRESŤANIA NA MUŠKE: Medzi pyramídami
Zdieľať

V ten istý deň našli policajti tiež nastraženú bombu v supermarkete v dedine toho istého regiónu. Kresťania žijúci v hlavnom meste provincie Jos sa po tom všetkom báli zúčastniť na nedeľnej bohoslužbe.

Desiatky mŕtvych za pár dní

Krvavé udalosti z nedele sú súčasťou dlhšie tvrajúceho napätia medzi kresťanmi a moslimami v regióne. V dôsledku etnicko-náboženských stretov zomrelo od minulého pondelka už 40 ľudí. Podľa agentúry Reuters vtedy kresťania zaútočili na moslimov, ktorí chceli oslavovať koniec ramadánu. Napätie sa však začalo ešte v auguste, keď po viacerých útokoch zahynulo spolu 24 kresťanov, uvádza ľudskoprávna organizácia Compass Direct. Jej zdroje tiež tvrdia, že niektorých útokov sa zúčastňovala aj nigérijská armáda, respektíve doprevádzala útočníkov.

Región Plateau je akousi „provinciou - závesom“, ktorý oddeľuje severnú časť krajiny s moslimskou väčšinou od kresťanského juhu, vysvetľuje taliansky denník Avvenire. Nigéria je z tohto pohľadu zaujímavou krajinou. Parlament malého juhonigérijského štátu Imo zamietol pred dvomi rokmi zákon, ktorý by znamenal legalizáciu potratov. Zákon o reprodukčných právach bol vtedy zamietnutý pomerom hlasov 13:1.

Pavol Rábara
Foto: Flickr.com

Inzercia

Odporúčame

TÉMA: Čoraz digitálnejšia viera

TÉMA: Čoraz digitálnejšia viera

Pred časom sme na Postoy.sk písali o tom, ako niektoré technické vynálezy dokážu nahradiť modlitebnú knižku. Aplikácií s náboženských obsahom pribúda a ponuka sa rozširuje. Vyzerá to tak, že digitalizácii viery sa neubránime. Zistiť, aký je dnes sviatok a či dokonca prikázaný, či sa môže jesť mäso ...

ROZHOVOR: Evanjelizátorka spoza hľadáčika kamery

ROZHOVOR: Evanjelizátorka spoza hľadáčika kamery

Kameramanka, dokumentaristka, pôvodom stavebná inžinierka. Rehoľníčka – služobníčka Ducha svätého. Ivica Kušíková. Rehoľné sestry zvyčajne nevidieť s kamerou v ruke. Ty si si však na ňu už veľmi dobre zvykla… Odkedy sa venuješ práci s kamerou a dokumentaristickej činnosti? Rok 1996 bol prelomovým ...