Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. marec 2017

Sú holandskí katolíci potratári?

Na čele iniciatívy, ktorá chce nahradiť americký výpadok peňažnej pomoci pre svetové potratárske organizácie, stojí Holanďanka, ktorá šéfovala katolíckej charite.
Sú holandskí katolíci potratári?

Ilustračná foto - TASR/AP

„Globálna šporkasa na potraty sa už plní,“ napísal nedávno Pavol Rábara v Postoji. Úspech iniciatívy „She Decides“, ktorý má nahradiť výpadok peňažnej pomoci, sa ani nedal charakterizovať výstižnejšie.

Iniciatíva vznikla po tom, čo prezident USA Donald Trump obnovil tzv. Mexico City policy, teda zastavenie financovania potratárskych organizácií po svete z federálneho rozpočtu USA.

Kto je za tým: dcéra katolíckeho mliekara

„She Decides“ uviedla do života holandská ministerka pre zahraničný obchod a rozvoj Lilianne Ploumenová. Ako býva mojím zvykom, životopis tejto významnej osobnosti som si vygoogloval. A keďže viem po holandsky, prešiel som na holandskú wikipédiu, na ktorej ma upútal romantický detail: Lilianne Ploumenová je dcérou „katolíckeho mliekara“ z katolíckeho regiónu Limburg, ktorý verne volil vtedy ešte existujúcich kresťanských demokratov.

Zahĺbil som sa do Ploumenovej životopisu. Politicky začínala pri zelených, ministerkou sa stala v roku 2012 vďaka kvóte sociálnych demokratov, ktorí pri parlamentných voľbách v polovici marca tohto roku utrpeli najväčší debakel v holandských dejinách – zmrštili sa na menej ako jednu štvrtinu.

K téme: 
Globálna šporkasa na potraty sa už plní. Slovensko sa zatiaľ prizerá Zdieľať

Takto to dopadne, keď „strana práce“ zradí robotníkov. Pred vrcholovou politikou pracovala mliekarova dcéra pre mimovládne organizácie, najskôr pre organizáciu s názvom „Mama Cash“, v roku 2001 prešla do veľkej organizácie pre rozvojovú pomoc „Cordaid“.

Až teraz to začína byť naozaj zaujímavé: „Cordaid“ predstavuje skratku pre „Catholic organisation for relief and develooment aid“ (Katolícka organizácia pre humanitárnu pomoc), ktorá vznikla z fúzie rozličných katolíckych charitatívnych organizácií.

Cordaid je katolíckou charitou Holandska pre aktivity v treťom svete. Nuž, táto prominentná pro-choice bojovníčka nebola v Cordaide hocikým, v roku 2004 ju povýšili na riaditeľku.

Otázky pre katolícku charitu

Tlačovému hovorcovi Cordaidu som preto poslal pár otázok. Táto organizácia o sebe píše: „Naša práca je stále inšpirovaná katolíckou identitou a s ňou spojenými hodnotami.“ Vo svojej žiadosti som sa pýtal Cordaidu, ako je to možné: „Nezohráva táto téma pre vás žiadnu rolu? Cordaid už nie je katolíckou organizáciou? Alebo Cordaid podporuje potrat? Podporuje Holandská rímskokatolícka cirkevná provincia potrat?“

Už na tejto vyhrotenej formulácii mojich otázok sa dalo vidieť, že som nerátal s ničím iným ako s tým, že sa organizácia od toho všetkého dištancuje. Každý druh katolíckej organizácie musí predsa dementovať akúkoľvek podporu umelého ukončenia tehotenstva.

"Katolícka charita Cordaid píše, že chce pomôcť ženám, aby robili informované rozhodnutia a aby im mohli zdravotnícki pracovníci aj napriek Trumpovi poskytovať príslušné služby týkajúce sa plánovania rodiny." Zdieľať

Tlačový hovorca Mickael Boshuijer mi však odpovedal takto: „Srdečná vďaka za váš e-mail a váš záujem. Pani Ploumenová však už tak dlho nie je zamestnaná v Cordaide, že sa necítime povolaní reagovať na tento bod. Samozrejme, v nasledujúcom článku si môžete prečítať viac v našej reakcii na „Global Gag Rule“ prezidenta Trumpa.“

A teraz prišlo ďalšie prekvapenie. Čítal som po anglicky napísaný článok od Cordaidu. Iniciatívu ministerky Ploumenovej výslovne chvália:

„Dutch Minister Plou­men’s plan to set up an international fund to plug the 600 mil­lion USD gap caused by the reinstatement of the global gag rule is lauded by both Cordaid experts: “We hope the fund will help women to take informed decisions”, they say. “It should al­low health workers who are hit by Trump to continue to pro­vide family planning services and accurate sexual education. This will save the lives of thousands of women.“

Katolícka charita Cordaid teda píše, že chce pomôcť ženám, aby robili informované rozhodnutia a aby im mohli zdravotnícki pracovníci aj napriek Trumpovi poskytovať príslušné služby týkajúce sa plánovania rodiny.

Obe v článku citované expertky Christina de Vriesová a Geertje van Mensvoortová používajú zvyčajné argumentačné predlohy pro-choice aktivistiek. Názov článku: „Trump De­ci­­sion Disastrous for Women in Africa“. (Katastrofálne Trumpovo rozhodnutie pre ženy v Afrike)

Dve otázky pre holandského arcibiskupa

Nemohol som tomu uveriť. Pýtal som sa pána Boshuijera, či pri tomto článku nejde o hoax. Boshuijer mi už neodpovedal, zdá sa, že je to skutočne postoj Cordaidu.

Tak som to chcel vedieť presne. Napísal som Katolíckej biskupskej konferencii Holandska, od jej hovorkyne Conny van Straatenovej mi prišiel späť automatický e-mail s oznámením, že teraz nie je päť dní v kancelárii. No odpoveď neprichádzala ani po piatich dňoch.

Napísal som teda ústrednej autorite cirkvi v Holandsku, arcibiskupstvu Utrecht. To má aspoň trvale obsadený tlačový úrad. Moja otázka znela: „Cordaid už nie je katolíckou organizáciou? Alebo Holandská rímskokatolícka cirkevná provincia ako celok podporuje potrat?

Čakanie mi bolo pridlhé. Zatiaľ som sa začítal do situácie holandského katolicizmu. Lepšie som poznal ortodoxný kalvinizmus, pretože už raz som s otvorenými ústami precestoval „Bijbelgordel“, voľný zväzok prísne kalvinských obcí, ktoré majú svoj vlastný denník „Reformatorisch Dagblad“ a svoju vlastnú stranu SGP, „Staatskundig Gereformeerde Partij“.

V týchto obciach ja zakázané nadávanie, ženy nenosia nohavice a skladom podobné kostoly mnohých rozštiepených denominácií sú v nedeľu plné. Sedel som na ich bohoslužbách, ktoré pozostávajú takmer výlučne z dlhých umelých kázní kazateľov oblečených v čiernom, odhliadnuc od niekoľkých veršov zo žalmov.

Inzercia

Ortodoxní kalvíni sú mi kultúrne cudzí, ale držia sa veľmi dobre, lebo majú vysokú mieru pôrodnosti. Len pre pochopenie kontextu: SGP si udržiava v parlamente 3 zo 150 mandátov. Holandsko nepozná hranicu zvoliteľnosti, preto sa pravidelne dostane do parlamentu aj veľa malých strán, teda aj strana pre ľavicových reformovaných, ďalej pre seniorov, ďalšia pre migrantov a jedna pre zvieratá...

Zvyšok holandských kresťanov vymiera. V tejto niekdajšej bašte protestantizmu sa dnes už len približne 15 percent hlási k jednému z cirkevných spoločenstiev reformovanej povahy. Najväčšou kresťanskou cirkvou s približne 25 percentami sa stala rímskokatolícka cirkev.

To nie je žiaden úspech, len sa nevyparuje tak rýchlo ako liberálny protestantizmus. Najrozšírenejšou vierou v Holandsku je už dávnejšie neviera, približne 54 percent nepatrí k žiadnej náboženskej obci.

"Takže katolíci v Holandsku sú ešte rozhodnejšími pro-choice než celkové obyvateľstvo so 71 percentami." Zdieľať

Narazil som na rozsiahlu štúdiu, ktorá bola vypracovaná z poverenia SGP. V nej bol skúmaný postoj obyvateľstva k potratu. Len 21 percent celkového obyvateľstva sa vyhlásilo za odporcov legálnosti umelého ukončenia tehotenstva.

Medzi tými, ktorí sa hlásia k nejakému náboženskému spoločenstvu, bolo odmietanie potratu, prirodzene, vyššie, 42 percent. Treba dúfať, že SGP, ktorá tradične opovrhuje katolicizmom, zmanipulovala čísla, lebo táto štúdia vystavuje holandským katolíkom katastrofálne vysvedčenie: zatiaľ čo 45 percent opýtaných protestantov sa vyhlásilo za zástancov potratu, spomedzi katolíkov tak urobilo 73 percent.

Takže katolíci sú ešte rozhodnejšími pro-choice než celkové obyvateľstvo so 71 percentami.

Ministerka Lilianne Ploumenová, bývalá riaditeľka katolíckej charity, zbiera peniaze na financovanie potratov v rozvojových krajinách. (Foto: Flickr.com/Ministerie van Buitenlandse Zaken)

Čakanie na odpoveď

Pozrel som si tiež debaty o hodnotách v nedávno skončenom predvolebnom boji. V Holandsku ešte existuje jedna kresťanskodemokratická strana, CDA. V nej sa spojili v roku 1977 strany neortodoxných protestantov a katolíkov.

CDA bola kedysi veľkou stranou, postavila premiérov Lubbersa a Balkenendeho, potom sa scvrkla. Do týchto volieb išla s novým lídrom, s frízskym patríciom Sybrandom Bumom. Tento veľmi vážny a širokoplecí obor vyzerá tak, ako si zvykneme predstavovať konzervatívneho štátnika.

CDA vykryštalizoval ako „rodinnú stranu“ a vyniesol ju späť na 14 percent. Pravdepodobne vstúpi do budúcej vlády s pravicovým liberálom Markom Ruttem.

A čo sú rodinné hodnoty týchto holandských kresťanských demokratov? Mladá hviezda z ľavicových zelených zaútočila na Sybranda Bumu v jednej televíznej debate slovami, že Buma má plné ústa rečí o identite, a pritom jeho strana nebola veľmi pozitívne naklonená homo-manželstvu v Holandsku.

Bola to nebezpečná výčitka, homo-manželstvo predstavuje v Holandsku národnú posvätnú vec. Ako požiarnici sa deň nato vyrútili mladí kresťanskí demokrati. Dokázali, že to bol práve kresťanskodemokratický minister z CDA, ktorý registrovanými partnerstvami už v roku 1994 položil základný kameň homo-manželstva.

Ďalej predniesli pôsobivý zoznam otvorených homosexuálov v CDA: minister hospodárstva, ministerka poľnohospodárstva, minister financií. Uf, ešteže tak.

Na tému potratu sa protestanta Bumu pýtali aj kalvíni vo svojom denníku „Reformatorisch Dagblad“: „Ako môžete tvrdiť, že sme v Holandsku dobre zregulovali potrat? Ako to môžete povedať vy kresťan, keď viete, že vďaka tejto regulácii brutálne zavraždia okolo 30 000 nenarodených detí v lone matky?“ 

Buma poskytol odpoveď: „Neželaným tehotenstvám treba predchádzať, nakoľko je to možné. Ale keď sa to nepodarí, môže sa v prípadoch, kde je reč o núdzovej situácii, po starostlivom rozhodnutí uskutočniť potrat. Momentálne je priveľa nejasností o tom, ako sa v praxi zaobchádza so zákonnými podmienkami. Preto sa práve prehodnocuje zákon.“

Teraz mi to bolo jasnejšie. Odpoveď arcibiskupstva Utrecht som ešte stále nemal. Je teda katolícka cirkev v Holandsku za potrat alebo nie je? Svoju žiadosť o odpoveď na otázku som podal znova, so všetkou patričnou zdvorilosťou. Po pätnástich dňoch Utrecht stále ešte mlčí. Čakám ďalej.

Odporúčame