Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. marec 2017

SAV udelila Dušanovi Čaplovičovi zlatú medailu

Na návrh Archeologického ústavu (AÚ) SAV a Historického ústavu SAV udelila Slovenská akadémia vied (SAV) Dušanovi Čaplovičovi Zlatú medailu SAV.

Najvyššie ocenenie akadémie si prevzal z rúk predsedu akadémie Pavla Šajgalíka v stredu 22. marca v Bratislave. Informuje o tom SAV na svojej webovej stránke.

Archeológ, historik, exminister školstva, vedy, výskumu a športu SR a súčasný poslanec NR SR Dušan Čaplovič sa narodil 18. septembra 1946 v Bratislave. V roku 1969 absolvoval štúdium archeológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Svoju aktívnu vedeckovýskumnú činnosť začal na východnom Slovensku vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach a od roku 1980 pracoval na vysunutom pracovisku Archeologického ústavu SAV v Košiciach ako jeho vedúci. Od roku 1986 sa stal vedeckým tajomníkom AÚ SAV a svoje pôsobisko presunul do Nitry a od roku 1992 členom Predsedníctva SAV. Neskôr sa začal venovať politike.

Jeho výskumné aktivity sa zameriavali na riešenie otázok včasného a vrcholného stredoveku. Viedol celý rad výskumov, zameriaval sa na riešenie ekonomického fungovania stredovekého Uhorska, zákonitostiam vzniku, vývoja a zániku stredovekej dediny, ale aj štúdiu materiálnej kultúry, vývoju osídlenia a etnickým i kultúrnym otázkam. Výsledky výskumov publikoval v desiatkach vedeckých štúdií doma i v zahraničí a v piatich vedeckých, odborných a populárno-vedných monografiách a publikáciách, resp. štúdiách v rozsahu monografie, napríklad Najnovšie poznatky o vývoji stredovekého domu na Spiši.

Aktívne sa podieľal na činnosti Slovenskej archeologickej spoločnosti pri SAV, pôsobil aj v Slovenskej historickej spoločnosti pri SAV a v zahraničných vedeckých komisiách a spoločnostiach. Pracoval a pracuje v mnohých redakčných radách domácich a zahraničných časopisov, okrem iného je od počiatkov členom redakčnej rady Encyklopédie Beliana. Za svoju vedeckovýskumnú a vedecko-organizačnú činnosť získal mnohé ocenenia.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.