Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. marec 2017

V NRSR sa začala diskusia o rozšírení zákazu predaja cez sviatky

"Tento návrh zákona bol prerokovaný medzi sociálnymi partnermi, dosiahli sme konsenzus," povedal jeden z predkladateľov novely Ján Podmanický (Smer-SD).

Počas štátnych sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja by mali byť na Slovensku zatvorené obchody. Počíta s tým novela Zákonníka práce, ktorá je aktuálne v parlamente v druhom čítaní a plénum Národnej rady (NR) SR o nej začalo diskutovať v závere tretieho dňa 14. parlamentnej schôdze.

Právnu normu pripravila skupina koaličných poslancov. "Tento návrh zákona bol prerokovaný medzi sociálnymi partnermi, dosiahli sme konsenzus. Myslím si, že je to určitá unikátna vec, ktorú treba vyzdvihnúť," konštatoval v pléne jeden z predkladateľov novely Ján Podmanický (Smer-SD).

Zároveň zdôraznil, že rozšírenie zákazu predaja v obchodoch sa netýka živnostníkov a tiež ani napríklad predajní na letiskách či na vlakových staniciach. Výnimkou sú aj lekárne, predajne suvenírov a čerpacie stanice. Tieto výnimky platia aj v súčasnosti.

V rámci rozpravy však poslanec Smeru-SD Marián Kéry predniesol pozmeňujúci návrh, ktorým navrhuje, aby sa na 8. mája a 1. septembra zaviedla výnimka aj na predaj kvetov a 1. novembra na predaj kvetov a aj predmetov určených na výzdobu hrobového miesta.

Poslankyňa opozičnej SaS Jana Kiššová s novelou Zákonníka práce a rozšírením zákazu predaja v obchodoch počas sviatkov nesúhlasí. Plénu preto predstavila svoj pozmeňujúci návrh, ktorým chce novelu zmierniť. Navrhuje z nej vypustiť všetky dni, v ktoré predkladatelia chcú po novom zaviesť zákaz predaja, okrem Veľkonočnej nedele.

Novelou Zákonníka práce predkladatelia ustanovujú dni, počas ktorých nie je možné nariadiť a ani dohodnúť so zamestnancom prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác. Týmito dňami majú po novom byť: 1. január, 6. január, Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa, Veľkonočný pondelok do 14. hodiny, 1. máj, 8. máj, 5. júl, 29. august, 1. september, 15. september, 1. november, 17. november, 24. december po 12. hodine, 25. december a 26. december.

Aj doteraz platí na Slovensku zákaz maloobchodného predaja počas niektorých dní, tých je však výrazne menej. Ide o 1. január, Veľkonočnú nedeľu, 24. december po 12. hodine a 25. december. Novela má navrhnutú účinnosť od 1. mája tohto roka.

V rokovaní o tomto bode programu by mali poslanci pokračovať aj v piatok 24. marca. Po prediskutovaní tejto novely na nich čakajú ďalšie doteraz neprerokované body.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.