Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. marec 2017

Arcibiskup Zvolenský: Amnestie majú slúžiť spravodlivosti, nie naopak

Po arcibiskupovi Cyrilovi Vasiľovi reaguje k téme rušenia Mečiarových amnestií ďalší vysoký predstaviteľ katolíckej cirkvi, zrušenie amnestií žiadajú aj zástupcovia protestantov.
Arcibiskup Zvolenský: Amnestie majú slúžiť spravodlivosti, nie naopak

Foto: TASR/Pavol Zachar

„Odpustenie nemôže byť v rozpore so spravodlivosťou, naopak, má byť jej najvyšším vyjadrením.“ Aj týmito slovami reagoval bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský na otázku denníka Postoj k téme Mečiarových amnestií.

K amnestiám publikoval Postoj tento týždeň text arcibiskupa Cyrila Vasiľa, sekretára vatikánskej Kongregácie pre východné cirkvi.

„Ak ide o spravodlivosť, o Boží i prirodzený zákon, tak ani Cirkev, ani jej predstavitelia sa nemôžu odmlčať, nemôžu sa zrieknuť svojho práva a povinnosti hovoriť jasne bez toho, aby sa nespreneverili svojmu poslaniu,“ napísal vladyka Vasiľ v článku.

Konferencia biskupov Slovenska ako orgán k téme amnestií spoločné stanovisko zatiaľ nevydala.

Ani Cirkev ani jej predstavitelia sa nemôžu odmlčať, nemôžu sa zrieknuť svojho práva a povinnosti hovoriť jasne bez toho, aby sa nespreneverili svojmu poslaniu.  Zdieľať

Postoj oslovil s otázkou priamo bratislavského arcibiskupa Zvolenského.

Ten v odpovedi uviedol, že po uplynutí takmer 20 rokov je zrejmé, že jedna z amnestií z roku 1998 neviedla k naplneniu deklarovaného cieľa, ktorým malo byť dosiahnutie ,občianskeho zmieru' a odstránenie ,možných zdrojov napätia v spoločnosti'.

Inzercia

Podľa arcibiskupa Zvolenského je odpustenie jedným zo základných posolstiev kresťanského ohlasovania a má nenahraditeľný význam pre život človeka a celej spoločnosti.

„Odpustenie však nemôže byť v rozpore so spravodlivosťou; naopak, má byť jej najvyšším vyjadrením. Ak pretrváva podozrenie, že motiváciou pre udelenie spomínanej amnestie bolo zabrániť dosiahnutiu spravodlivosti, je bezpochyby na mieste uvažovať nad spôsobom nápravy,“ vyjadril sa arcibiskup.

Arcibiskup Zvolenský tiež dodal, že je potrebné pozvať právopolatných predstaviteľov, aby hľadali zákonný, spravodlivý spôsob na skutočné dosiahnutie občianskeho zmieru a odstránenie napätia, ktoré v spoločnosti pre danú vec pretrváva.

Reagovali aj protestanti

Podporu zrušeniu amnestií minulý týždeň vyjadrili aj viacerí predstavitelia protestantských cirkví vrátane emeritného biskupa ECAV Igora Mišinu a viacerých zborových a dištriktuálnych dozorcov, približne dvadsiatka farárov ECAV, predstavitelia Cirkvi bratskej či Kresťanských zborov.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.