Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. marec 2017

Zárobok pri dohode pre nezamestnaných by mal byť najviac 198,09 eura

Suma, ktorú bude môcť najviac zarobiť evidovaný nezamestnaný na dohodu, má stúpnuť na 198,09 eura, teda na výšku životného minima.

Podľa v súčasnosti platného zákona si evidovaní nezamestnaní môžu zarobiť 148,57 eura. Pozmeňujúci návrh k novele zákona o službách zamestnanosti predložila koaličná poslankyňa Irén Sárközy (Most-Híd).

Tento návrh odôvodnila tým, že od roku 2013 sa suma životného minima, na rozdiel od výšky minimálnej mzdy, nemenila. "Nebola tak zabezpečená pravidelná valorizácia maximálnej výšky príjmu z možnej zárobkovej činnosti uchádzača o zamestnanie," skonštatovala Sárközy. Pozmeňujúci návrh predložila spolu so svojimi kolegami Petrom Antalom a Editou Pfundtner (obaja Most-Híd). Pfundtner upozornila, že zámerom vlády musí byť aj zachovanie pracovných návykov u ľudí a aj preto bol podaný tento návrh.

Podporiť ho plánuje aj opozičný poslanec Jozef Mihál (nezaradený). "Uchádzačovi to umožňuje viac si privyrobiť a tak si zvýšiť životnú úroveň. Je to ale veľmi kontroverzné, že na jednej strane to umožní vyšší príjem evidovanému nezamestnanému, ale na strane druhej samotná podstata návrhu je o tom, že sa obmedzujú možnosti príjmu evidovaných nezamestnaných ako také," skonštatoval Mihál.

K samotnej novele však má výhrady a tvrdí, že jej hlavným cieľom je "vyháňať ľudí z evidencie úradov práce", keďže sa má obmedziť práca na dohodu pri evidovaných nezamestnaných na 40 kalendárnych dní v roku. Práve toto ustanovenie považuje za najproblematickejšie. "Tento zákon likviduje možnosť privyrobiť si tým najbiednejším," tvrdí Mihál s tým, že ak si nezamestnaný "vystrieľa tých 40 dní", tak skončil a do konca roka si nebude môcť zarobiť.

"Preto ale pán minister ponúka dobrovoľný odchod z úradu práce. Toto je veľmi tragický návrh," povedal Mihál. Toto obmedzenie môže byť podľa neho problém napríklad pri sezónnych prácach, pri ktorých je ťažké zohnať ľudí za nízku hodinovú mzdu, pričom evidovaní nezamestnaní sú podľa Mihála radi, ak si môžu aj takýmto spôsobom privyrobiť, a to najmä v prípade, ak si nevedia nájsť prácu v danom regióne.

"Poľnohospodári na juhu Slovenska prídu o sezónnych zamestnancov," upozornil Mihál a apeloval na navýšenie počtu dní, kedy bude možné privyrobiť si na dohodu. Tiež upozornil aj na veľkú byrokraciu pri evidovaní dohodárov.

Rezort práce však novelu obhajuje tým, že uchádzači presahujú rozsah práce, ktorá sa pri dohodách predpokladá. Ministerstvo vyčíslilo, že desaťtisíce ľudí majú dohody celoročne a ďalších niekoľko tisíc ľudí pracuje na dohodu niekoľko rokov po sebe. Dokonca veľmi často u toho istého zamestnávateľa. Novela by mala tomuto zabrániť a prispieť k tomu, aby sa evidovaní nezamestnaní dokázali zamestnať.

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) uviedol, že k novele nemal výhradu ani jeden zo sociálnych partnerov. "Zamestnávatelia požiadali, aby sme urobili všetko pre to, aby ľudia na úradoch práce neboli zneužívaní za účelom nelegálneho zamestnávania," povedal Richter s tým, že firmy majú záujem prijímať nových ľudí. "Nie je záujem nikoho vyraďovať. Pre nás je riešenie dostať človeka do štandardného pracovného pomeru," dodal Richter.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.