Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
10. máj 2006

Potlesk pre Boha

Sťažnosti mladých, že cirkev je zatvorená v kostoloch a na farách, neobstoja. Saleziánska Domka (spolu s mestom Trnava) ponúkla pre mladú cirkev znovu tradičný festival. A že cirkev sleduje život, dokázali organizátori pozvaním prvej slovenskej superstar na gospelové pódium. Reťaz hudby na Lumene sp...

Sťažnosti mladých, že cirkev je zatvorená v kostoloch a na farách, neobstoja. Saleziánska Domka (spolu s mestom Trnava) ponúkla pre mladú cirkev znovu tradičný festival. A že cirkev sleduje život, dokázali organizátori pozvaním prvej slovenskej superstar na gospelové pódium. Reťaz hudby na Lumene spustila v predposledný aprílový víkend Katka Koščová.

SuperLumen

Pozvať Katku na Lumen nebol pre organizátorov problém, keďže minulosť našej superstar sa spája s anglicko-slovenskou Heaven´s Shore. SuperStar na Lumene možno nebude v budúcnosti nič neobvyklé.
Na festivale sa ukázali aj „domáci“ Saleziáni, ktorí odštartovali spevácku časť druhého dňa. Okrem tradičných domácich partií boli v Trnave prítomné aj štyri zahraničné skupiny, z toho tri černošské, takže sa v dušiach mladých mohla veľkonočná radosť a nádej naozaj roztancovať. A nádej tu bola potrebná. Bez nej by sa dotknúť svetla nedalo. A aj bez zbytočného filozofovania o tohtoročnom slogane festivalu (Dotknúť sa svetla) sa mi zdá, že nádej i možnosť dotknúť sa Boha bola vtedy reálna.

Iné lampy

Na Lumene je cítiť, že ho robia saleziáni. Akcia je však otvorená všetkým a hlavne sobotňajšie predpoludnie s prednáškami a workshopmi je silnou stránkou formácie na festivale. Mladých najviac asi trápi, ako mať rád. Pavol Hudák mal teda opäť plno. Aula sa ale zaplnila aj na diskusii o médiách, kde sa na štýl „pod lampou“ bavili Štefan Hríb (.týždeň), Miroslav Kollár (STV) a František Múčka (Trend).

Druhý diel o exorcizme a zle pokračoval v jezuitskom kostole, zatiaľ čo ostatní mohli počúvať odborníkov v oblastiach, ktoré ich zaujímajú.
Namiesto veľkých ául sa duchovný rozmer človeka mohol posilniť v rohu športovej haly, kde napriek decibelom gospelu bolo v „službe Ucha“ iste počuť Ducha.

Potlesk?

Lumen nie je síce stanový festival a nie je ani najväčším festivalom na Slovensku, ale aj mestské prostredie Trnavy sa vie vykrášliť batohmi, spacákmi a nenápadnými vstupenkami na rukách „pútnikov“.
A vlastne, všetko bolo prostriedkom. Samotná akcia, hudba, skákanie aj divadlo Atak. Celá táto možnosť stretnúť sa s hudbou i známymi je dosť evanjelizačná. A nielen tým, že speváci svedčia na pódiu o Bohu. To, že mladí sa navzájom vidia a počujú, môže poznačiť ich vnútro. Toto je zvláštny druh formácie.
Tá bude na Slovensku stále viac a viac potrebná. Preto bude možno budúcoročný pätnásty ročník Lumenu príležitosťou na zamyslenie ako ďalej s pastoráciou a formáciou mladých. Tí odchádzajú z festivalu plní zážitkov či pekných chvíľ, a práve z nich by sa mohla zrodiť pevnejšia viera v dobro, ktoré nie je ani u nás nereálne. Veď lumeňáci (čiže svetláci) mohli nasiaknuť vôňou gospelu hudobného i evanjeliového. Jeho kvalitu oceňovali aj potleskom. Ale jeden z nich nebol obyčajný. Bolo to vtedy, keď Miro Tóth z Tretieho dňa po skončení svojho svedectva presmeroval motív potlesku na Božiu chválu. Väčšina haly tlieskala Bohu.
Aspoň vtedy sme sa ho určite dotkli.

Pavol Rábara
Foto: Peter Zimen

Inzercia

Odporúčame

SMS verzus MMS

SMS verzus MMS

Nieže by som mal niečo proti podstatným menám, ale skupina slovies slúžiť, milovať a svedčiť sa mi zdá príjemnejšia ako zmes slov mamona, moc a sebectvo. Dnes je ememeska o niečo drahšia ako obyčajná textová správa. Ak si budeme vyberať zo spomínaných výrazov (balík SMS alebo MMS), o ich cenách to ...

O láske, ktorá Skrotené hory neprenáša

O láske, ktorá Skrotené hory neprenáša

Počas svojej hollywoodskej éry taiwanský rodák Ang Lee ani raz dvakrát nevstúpil do toho istého žánru. Po pozvoľna plynúcej konverzačnej adaptácii ironického románu Jane Austenovej Rozum a cit (1995), provokatívnej analýze americkej strednej vrstvy 70. rokov Ľadová búrka (1997), rozpačitom dobrodru...

Malý dovetok k článku o Dilongovi /voľné úvahy/

Malý dovetok k článku o Dilongovi /voľné úvahy/

„Ja Rudolf Dilong trubadúr z milosti Božej bedár bezmocne musím žalovať vek zlý, čas na nože, blen neodteká z denných drám možno ho brať do vedár ťahám sa s krížom a som sám z milosti Božej, bedár“. Rudolf Dilong, Antológia mladej slovenskej poézie Krátka spomienka...