Fico má viac ako 90 hlasov, jeho návrh podporí aj Kotleba (aktualizované)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Fico má viac ako 90 hlasov, jeho návrh podporí aj Kotleba (aktualizované)

Foto - TASR/Martin Baumann

Teraz záleží na premiérovi, či sa bude chcieť zaoberať návrhmi opozície, alebo ústavný zákon o zrušení amnestií schváli bez ďalšej diskusie.

Kotlebova strana oznámila, že v parlamente podporí koaličný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií. „ĽS Naše Slovensko sa po dôkladnej právnej analýze rozhodla, že v hlasovaní v NR SR podporí vládny návrh ústavného zákona, ktorého cieľom je vytvoriť legislatívnu pôdu na zrušenie Mečiarových a Kováčových amnestií. Taktiež podporíme všetky podobné návrhy, ktoré pomôžu odkryť privatizačných zločincov bez ohľadu na to, ktorá politická strana tieto návrhy predloží,“ píše sa vo vyhlásení kotlebovcov.

Toto rozhodnutie Mariána Kotlebu znamená, že koaličný návrh, ktorý počíta s tým, že parlament zruší amnestie ústavným zákonom, ktorý následne posúdi Ústavný súd, má v tejto chvíli zaistenú podporu viac ako deväťdesiat poslancov.

Čaká sa na Fica

Robert Fico sa teraz musí rozhodnúť, či diskusiu o spôsobe zrušenia amnestií uzatvorí, alebo sa ešte bude zaoberať opozičnými návrhmi. To znamená návrhom SaS a OľaNO o tom, aby sa rozhodovanie posunulo na májovú schôdzu a dovtedy sa našlo právne elegantnejšie riešenie.

Ďalší návrh predložil dnes za siedmich nezaradených poslancov aj Miroslav Beblavý, ktorým chce z rozhodovania o amnestiách vylúčiť viacerých ústavných sudcov, ktorí sú v konflikte záujmov, menovite spomenul napríklad sudcu Petra Brňáka či predsedníčku Ústavného súdu Ivettu Macejkovú.

Zložité pre Bugára

Ak by Robert Fico tlačil na Bélu Bugára, aby vládny návrh na zrušenie amnestií pretlačili s Kotlebovou podporou, pre Bugára vznikne mentálne zložitá situácia.

Líder Mosta aj so svojím právnym expertom petrom Kresákom síce už niekoľko dní verejnosť presviedčajú, že vládny návrh je z právneho hľadiska čistý a konečne môže odstrániť hlavnú pomečiarovskú traumu.

Lenže teraz sa vcíťme do kože Bugára, Kresáka, Šebeja a ďalších, ako spolu s poslancami Smeru ako exházedesák Dušan Jarjabek, poslancami SNS z mečiarovsko-slotovskej éry ako Štefan Zelník a partiou od Kotlebu rušia amnestie – s nemalým rizikom, že do dvoch mesiacov Ústavný súd rozhodne, že Mečiarove amnestie nemôžu byť z dôvodu zachovania právnej istoty zrušené.

Pre Bugára je preto kľúčové, aby Ústavný súd napokon zrušenie amnestií nesabotoval. Hoci formálne Fico na Ústavný súd nemá žiaden vplyv, Bugár od premiéra nutne potrebuje čestné slovo, že sa tak nestane. Inak to bude pre neho morálna katastrofa.

Inak by mal Bugár urobiť dnes všetko preto, aby Fica presvedčil, že sa vládna koalícia nemôže opierať len o Kotlebovu podporu, ale musí vtiahnuť do hry opozíciu, aj za cenu ústupkov.

Politické rokovania parlamentných strán o zrušení amnestií budú pokračovať zajtra ráno. Po zasadnutí poslaneckého grémia parlamentu o tom na tlačovej konferencii informoval poslanec Ján Budaj. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo