Koalícia diskutuje o zmene financovania cirkví (aktualizované)

Koalícia diskutuje o zmene financovania cirkví (aktualizované)

MInister kultúry Marek Maďarič prichádza na rokovanie vlády. (Foto: TASR/Pavel Neubauer)

Minister kultúry Marek Maďarič tvrdí, že najväčšie cirkvi už našli „nejaký konsenzus“.

(Doplnené 21.3. 8:00 o stanovisko KBS)

Vládna koalícia diskutuje o zmene financovania cirkví na Slovensku. Pred poslancami parlamentného kultúrneho výboru to minulý týždeň potvrdil minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD). TASR to potvrdili aj ďalšie dve koaličné strany.

„Minister kultúry Marek Maďarič má ambície nájsť nový spôsob financovania cirkví. Možnosti zmeny má poverenie posúdiť expertná komisia, v ktorej stranu Most-Híd zastupuje poslanec NR SR Gábor Gál,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. „Diskusia stále prebieha,“ doplnila hovorkyňa SNS Júlia Kollárová.

Maďarič zdôraznil, že nový spôsob financovania cirkví musí byť konsenzom.

„Nejaký konsenzus“ už našli podľa ministrových informácií najväčšie cirkvi na Slovensku. „Myslím, že prijali aj spoločné memorandum,“ poznamenal. Viac nepovedal, informovať by o tom podľa jeho slov mali cirkvi, a nie on. Je však za nájdenie konsenzuálneho riešenia aj medzi politickými stranami.

Sekretár Konferencie biskupov Slovenska Anton Ziolkovský pre Postoj potvrdil, že v rámci stretnutia najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví a židovskej komunity bolo podpísané spoločné memorandum.

"Jeho obsahom sú základné princípy financovania, na ktorých sa cirkvi dohodli. Keďže na strane cirkví prebieha finalizácia samotného návrhu, kým nebude tento proces uzavretý a nebudú s jeho výsledkami oboznámení politickí predstavitelia, nebudeme poskytovať k obsahu memoranda žiadne informácie," uviedol. 

Do debaty o finančnej odluke by sa chcela zapojiť aj opozícia. Záujem prejavil na rokovaní výboru Jozef Viskupič z OĽaNO-NOVA. Maďarič vidí zmysel v širokej celospoločenskej diskusii. „Boli by sme radi, keby do celospoločenskej otázky boli zapojené aj opozičné strany a žeby sme dokázali nájsť nejaký konsenzus,“ uviedol. Najskôr by však mala riešenie nájsť koalícia.

Odluka cirkvi od štátu nie je nová téma, spomína sa už roky. V roku 2014, keď bol Maďarič tiež ministrom kultúry, sa hovorilo o troch riešeniach zmeny financovania cirkví a náboženských spoločností. Išlo o zavedenie daňovej asignácie alebo príspevkov pre cirkvi v závislosti od počtu ich členov a tretie riešenie počítalo s ponechaním systému priamej štátnej podpory zo štátneho rozpočtu.

O zmenu financovania cirkví sa pokúšali aj niekdajší opoziční poslanci, ale v parlamente neuspeli. Opozícia navrhovala, aby sa súčasný neadresný spôsob financovania zmenil na adresný, teda prostredníctvom daňovej asignácie.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo