KOMENTÁR: Úradnícka fantázia a krvavé dôsledky

Úradnícka fantázia občas nepozná správnu mieru. Za jej chorý výplod môžeme považovať aj nedávny návrh ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, aby sa obyvateľom tzv. sociálne vylúčených spoločenstiev preplácala antikoncepcia a dokonca aj sterilizácie - nenávratné zničenie plodnosti muža alebo ženy. Ministerstvo chce takýmto spôsobom umožniť reguláciu počtu detí a plánované rodičovstvo v rómskych osadách. Čo iné sa predsa skrýva pod názvom „sociálne vylúčené spoločenstvá“?

Karty treba vyložiť na stôl. Hlasy volajúcich na púšti, že rómske osady sú tikajúcou bombou a potrebujú rýchle riešenie sa ozývajú neustále. Mnohí kňazi, rehoľníci i laickí pracovníci sú príkladom, že aj Rómovia sú naši bratia a sestry a dosť akútne potrebujú od nás pomocnú ruku. Treba tiež priznať, že problémom rómskych osád a get nie je nadbytok detí, ale nevzdelaných, nevychovaných a nezvládnuteľných detí. Takže – problémom sú v prvom rade rodičia, ktorí „vychovávajú“ ďalších im podobných rodičov.

K téme:
Sterilizácia a antikoncepcia za štátne Zdieľať

Z legislatívneho návrhu preplácať antikoncepciu a sterilizáciu ľuďom na okraji spoločnosti, s ktorým prišlo do medzirezortného pripomienkovania ministerstvo práce, však vstávajú vlasy dupkom. Dôvodov je viacero. Prvým a najhlavnejším je dôvod morálny. No nie je jediný. Prečo by všetci občania mali prispievať zo svojich daní na eticky sporné a neprijateľné opatrenia? Prečo by som mal ako katolík nepriamo podporovať rozširovanie antikoncepcie a slobodný prístup k sterilizáciám v sociálne vylúčených spoločenstvách? Argument úradníkov, že veď už aj teraz sa z daní platia veci, ktoré časť občanov považuje za neetické, je jednak chabý a jednak hlúpy. A veľmi, veľmi smutný.

Nevieme si ani predstaviť, aké škody – morálne, ľudské, rodinné, zdravotné, psychické – môže štátom opečiatkované rozširovanie antikoncepcie a sterilizácie napáchať práve medzi bezbrannými a slabými. Budú sociálne vylúčení občania po strate plodnosti šťastnejší a spokojnejší ako doteraz? Veď – hoci vedome a dobrovoľne – stratia to, čo spoluvytvára ich ľudskú identitu a dôstojnosť.

Zdá sa však, že úradníci predsa len nemajú úplne dokonalú fantáziu. Pri rozmýšľaní nad antikoncepciou a sterilizáciou im unikli potraty. Čo ak si rómsky pár nedal pozor a teraz čaká nečakané a neželané dieťa? Na antikoncepciu i sterilizáciu je už neskoro… A potrat nemajú z čoho zaplatiť… Majú mať na krku nechcené dieťa? Tatíček štát, prosím, pomôž a zaplať „zdravotný úkon“!

Úradnícka fantázia, ak sa stane realitou, môže mať krvavé dôsledky. V demokratickom štáte, ak v ňom majú ešte miesto zdravo zmýšľajúci ľudia, by takýto legislatívny návrh mal byť len zlým snom. Ale toto už dávno nie je sen. Je to realita. Veľmi krutá realita.

Matúš Demko

Ilustračné foto: Flickr.com (licencia CC)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo