Bugár nemusel robiť Ficovi asistenta

Bugár nemusel robiť Ficovi asistenta

Rozhovor s poslancom Jánom Budajom, ktorý predkladá návrh na zrušenie Mečiarových amnestií.

Vládna koalícia dnes predstavila vlastný návrh, ktorým chce zrušiť Mečiarove amnestie. Aký je váš dojem z tohto návrhu?

Vystúpenie troch koaličných lídrov dáva celej krajine jeden podstatný odkaz. Aj také rokmi politických zápasov ošľahané strany, ako sú Smer a Most, ktoré dnes reprezentujú moc, boli nútené zareagovať na tlak verejnej mienky.

Na mimoriadnu aktivizáciu, ktorej dôkazom je rekordná návštevnosť filmu Únos, petícia, ktorú za krátky čas podpísalo okolo 70-tisíc občanov, aj množstvo osobností, ktoré sa do kampane za zrušenie amnestií zapojili.

Podstata koaličného návrhu je v tom, že parlament schváli trojpätinovou väčšinou ústavný zákon o zrušení amnestií, ktorý následne nechá posúdiť Ústavnému súdu. Ten bude mať dva mesiace na rozhodnutie. Toto riešenie je v rozpore s tým, čo navrhujete vy, keďže váš návrh nepočíta so zapojením Ústavného súdu. Ste ako predkladateľ ochotný pristúpiť na kompromis?

Experti potvrdili, že návrh, ktorý som ja obnovil a ktorý predo mnou už predkladali viacerí, je v súlade s ústavným postupom.

Parlament je aj ústavodarným zhromaždením, ktoré môže meniť ústavu. Váhy medzi inštitúciami nemožno meniť tak, že sa hlavný pilier demokracie, teda zákonodarná moc, podriadi pod rozhodovanie Ústavného súdu. Znamenalo by to obmedzenie slobody výkonu poslaneckého mandátu.

Takže nesúhlasíte, aby politickú kontrolu nad zrušením amnestií mal niekto iný ako parlament?

Mojím cieľom je amnestie zrušiť. Na druhej strane, musím počúvať odborníkov, ktorí dávajú pozor aj na to, aby sa pri tomto rušení nevykonala iná škoda na slovenskej demokracii. Aby sa nevytvoril precedens, ktorý by znamenal zníženie kvality demokracie.

Keď mi odborníci potvrdia podozrenie, že predkladateľom ide napríklad o obmedzenie inštitúcie prezidenta alebo o obmedzenie slobody mandátu poslancov a že čistejšie a s ústavou komfortné riešenie je to, ktoré som predkladal doposiaľ, tak budem pokračovať v presadzovaní svojho návrhu.

Aj za cenu toho, že sa nedohodnete a padne aspoň teoretická šanca Mečiarove amnestie zrušiť?

Ak bude zrejmé, že prichádza k zníženiu slobody priamo volených zástupcov ľudu a k deformácii demokracie, a nemuselo by k nej prísť, povedzte mi, prečo by sme mali takúto Sofiinu voľbu vôbec riešiť?

Lebo vás k nej tlačí realita.

Definitívne stanovisko poviem neskôr. Ale vládna koalícia a Robert Fico  lebo o neho tu ide, v mene toho, aby zakryli, že Robert Fico ustupuje od svojho dlhoročného stanoviska, podľa ktorého nie je možné amnestie zrušiť – predložili návrh, ktorý očividne má minimálne dva mínusy.

Po prvé, že týmto návrhom by sa obmedzili právomoci prezidenta vydať amnestiu a milosť, pretože môžu byť odteraz systematicky preskúmavané najskôr parlamentom a napokon Ústavným súdom. A po druhé, obmedzuje slobodný výkon mandátu ústavodarcu, ktorým je poslanec Národnej rady.

Ak odborníci potvrdia, že ide o nepotrebný zásah, nechápem, prečo by sme ho mali podporovať. Je to príliš vážna vec.

Viacerí z členov Ústavného súdu sú priamo spojení s mečiarovskou érou, jeden je dokonca bývalým poslancom HZDS. Dá sa preto dopredu predpokladať, ako budú hlasovať.  Nie je to prílišné riziko?

Som rád, že ste to vyslovili vy a nemusím to pomenovať ja ako poslanec. Môžem len potvrdiť, že si uvedomujem, že na Ústavnom súde sú sudcovia spojení s érou, v ktorej vznikli amnestie a ktorí túto éru legitimizovali ako politici.

Fakt, že by sa o amnestiách podľa vládneho návrhu malo hlasovať v pléne Ústavného súdu, a nie v niektorom zo senátov súdu, teda nepovažujete za uspokojivý?

Dnes ani nevieme, ako by plénum Ústavného súdu vyzeralo. K tomu ešte niečo musí povedať pán prezident. Ako vidieť, s vojnou o zrušenie Mečiarových amnestií je spojená aj vojna proti prezidentovi, aby vymenoval za ústavných sudcov bývalých politikov Smeru z minulého volebného obdobia.

Politicky je v najťažšej situácii Béla Bugár. Až doteraz podporoval zrušenie amnestií, teraz je súčasťou vládneho kompromisu. Váš komentár na jeho adresu?

Pán Bugár ma sklamal už vyjadreniami k môjmu návrhu na zrušenie amnestií, za ktoré hlasoval on sám aj celá jeho strana. Zrazu mu ten návrh pripadá chybný.

Ten návrh predkladali už predo mnou, stojí za ním veľká skupina odborníkov vrátane jeho vlastnej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Pýtam sa: z noci do rána zistil, že tento návrh je nedostatočný?

Myslím si, že Béla Bugár nemusel robiť takúto nadprácu, nemusel robiť Robertovi Ficovi krovie a až v takom predklone mu robiť asistenta. Ale rozhodol sa pre tú rolu sám.

Mojou úlohou nie je vystavovať mu vysvedčenie, to urobia voliči. Ja sa snažím obhajovať verejný záujem, a tým je zrušenie amnestií bez toho, aby sme nemenili rovnováhu medzi ústavnými inštitúciami. Naposledy sa o to pokúšal Vladimír Mečiar v 90. rokoch.  

Robert Fico sa snažil dlho znemožniť zrušenie Mečiarových amnestií, teraz sa snaží zneistiť ich zrušenie. Prečo to podľa vás robí?

Kladiem si otázku, či nepokračuje v snahe znemožniť ich prijatie len inými prostriedkami.

Predsedovia vládnych strán vyhlásili, že chcú s opozíciou rokovať o tomto návrhu. Budete rokovať alebo návrh považujete za neakceptovateľný?

Pochybujem, že tónom, akým to oznámili, sa začína rokovanie, ale nechám sa prekvapiť.

Foto: TASR/ Michal Svítok

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo