Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
14. 03. 2017, 13:55

Koľko dní zostáva Islamskému štátu

Krátky, ale o to brutálnejší život samozvaného kalifátu sa blíži ku koncu.
Koľko dní zostáva Islamskému štátu

Príslušníci irackých špeciálnych síl držia zástavu Islamského štátu počas osláv oslobodenia východnej časti Mosulu 27. januára 2017. (Foto: TASR/AP)

„Každého džihádistu, ktorý zostane v Mosule, čaká smrť.“ V nedeľu to vyhlásil Brett McGurk, poverenec USA pre koalíciu, ktorá vedie v Iraku boj proti Islamskému štátu. Výrok naráža na fakt, že druhé najväčšie mesto Iraku je obkľúčené spojencami a islamisti by sa už nemali mať ako dostať z neho von. 

Dróny a humanitárna kríza

Mosulu sa ISIS zmocnil v lete 2014. Boje za oslobodenie 1,5-miliónového mesta sa pritom začali až vlani 16. októbra. Do operácie sa zapojili príslušníci irackej armády, kurdské polovojenské jednotky Péšmerga, sunnitské kmeňové jednotky i Bagdadom schválené šiitske milície. Leteckú podporu zabezpečuje koalícia vedená USA.

V decembri ovládli spojenecké vojská východnú časť mesta, následne sa boje presunuli na druhú stranu rieky Tigris.

Presne pred týždňom, 7. marca, získala iracká armáda späť polovicu Starého Mesta vrátane strategických budov, ako napríklad vládny komplex, múzeum či letisko. Takisto všetky cesty z mesta a do mesta sú už v rukách vládnych síl.

K téme: 
Príbehy z pekla. Čo hovoria utečenci z Mosulu? Zdieľať

Odvrátenou stranou pozitívnych správ sú životné podmienky, ktoré v meste panujú. Vo východnom Mosule nemajú ľudia ani po troch mesiacoch od oslobodenia prístup k tečúcej vode a elektrinu vyrábajú len súkromné generátory. Podľa OSN žije v takýchto podmienkach približne 700-tisíc Mosulčanov.

Situáciu obyvateľov opisuje ako katastrofálnu aj autor blogu Mosul Eye

„Kilogram zemiakov stojí 20 dolárov, kilo ryže 25 dolárov. Takisto tu nikto negarantuje úplnú bezpečnosť. Džihádisti, ktorí chcú utiecť, si oholia brady a ľahko sa dostanú medzi civilistov do oslobodených zón,“ hovorí pre taliansky týždenník L'Espresso bloger, ktorý dva roky anonymne reportuje dianie priamo z Mosulu.

ISIS je síce podľa tohto zdroja už v úzkych, stále však nezložil zbrane. Navyše, v poslednom čase vypúšťa dróny, ktoré dokážu niesť nálož. „Vyrábajú aj osem drónov za deň, nový druh môže nahrádzať samovražedné útoky,“ vraví „Oko Mosulu“.

V Mosule to majú zrátané

Boje by sa však mohli čoskoro ukončiť. Vojenskí velitelia sú optimistickí a hovoria o týždňoch.

Iracký generál a veliteľ Protiteroristickej jednotky Talib Shaghati predpovedá, že ISIS bude porazený do mesiaca. Vo veliteľskom centre východného Mosulu zase odhadujú víťazstvo do dvoch týždňov.

„Možno preháňajú, ale zase nie o veľa. Oslobodzovanie západného Mosulu, ktoré sa začalo len pred mesiacom, napreduje oveľa rýchlejšie, než sa predpokladalo,“ píše The Economist.

Americkí dôstojníci pracujúci s irackou armádou odhadujú, že v meste zostalo len okolo 500 bojovníkov Islamského štátu. Zvyšok utiekol alebo ich zabili letecké nálety. Záver boja však nebude úplne jednoduchý, keďže uličky Starého Mesta sú úzke, čo bude komplikovať pohyb vozidiel a vyššie bude aj riziko prepadnutí a atentátov.

Po oslobodení Mosulu sa pozornosť presunie do susednej Sýrie.

Reportáž americkej stanice CBS z Mosulu 12. marca. 

Rakka a hranice

Vývoj na sýrskej strane „kalifátu“ je poznačený spoločným postupom americkej armády, Ruska a Turecka. Minulý týždeň sa im podarilo oslobodiť z rúk džihádistov starobylé mesto Palmýra.

Títo netradiční spojenci však budú stáť ešte pred jednou úlohou – dobyť sýrsku Rakku – neoficiálne hlavné mesto Islamského štátu.

Ako dnes informuje Associated Press, kurdské jednotky podporované americkými vojakmi sa aktuálne snažia odstrihnúť zásobovacie cesty do Rakky a podľa amerických úradov by sa samotný útok na mesto mohol začať do niekoľkých týždňov. Neočakáva sa však hladký boj.

Po dobytí Rakky zostane poslednou úlohou vyčistiť od islamistov región Deir el-Zour vo východnej Sýrii, blízko hranice s Irakom. Takisto z druhej strany hranice bude musieť iracká armáda po dobytí Mosulu koncetrovať svoje sily na likvidáciu hniezd džihádistov, ktorí okupujú oblasť iracko-sýrskej hranice.

Ak sa toto všetko podarí, môže sa región rovno pripraviť na úplne nový zápas. Jeho cieľom už nebude poraziť islamských radikálov, ale na oslobodených územiach usporiadať etnicky komplikované vzťahy.

Odporúčame