Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
14. marec 2017

Dve ambiciózne političky hrajú o rozpad Británie

Škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová ohlásila snahu o nové referendum o nezávislosti.
Dve ambiciózne političky hrajú o rozpad Británie

Prvá ministerka Škótska Nicola Sturgeon. Foto: TASR/AP

Predsedníčka škótskej vlády Nicoly Sturgeonová včera vyhlásila, že chce požiadať škótsky parlament o súhlas s tým, aby vyhlásila historicky druhé referendum o nezávislosti Škótska. Jej vyhlásenie nebolo prekvapením.

Aj keď sa posledné a pre nacionalistov neúspešné referendum o nezávislosti uskutočnilo len nedávno (jeseň 2014), tak najmä brexit bol udalosťou, ktorá výrazne pozmenila politickú situáciu na britských ostrovoch.

O postoji britskej, ako aj škótskej premiérky k brexitu som už písal v dvoch článkoch minulého roku (tutu). Odvtedy sa však postoje Nicoly Sturgeonovej a Theresy Mayovej ocitli v ešte väčšom kontraste a bolo len otázkou času, kedy dôjde k otvorenej zrážke.

Kroky oboch premiérok sú pritom podmienené ich postojom k brexitu. Mayová sa postupne čoraz viac stavala za jeho tvrdú podobu. Ešte pár týždňov či mesiacov po júnovom referende o brexite sa pritom veľká časť verejnosti domnievala, že Británia ostane súčasťou jednotného trhu a celkovo sa jej podarí s EÚ uzatvoriť rozumný kompromis.

May sa však utvrdzovala v postoji, že jej prioritou bude obnovenie kontroly nad migráciou. Pri tomto scenári sa tak ekonomické otázky plne podriadili záujmom obnovenia národnej suverenity. Tu si je potrebné uvedomiť, že Mayová sa vedome rozhodla zamerať na tých 52 percent Britov, ktorí v referende hlasovali za vystúpenie z EÚ.

Týmto ťahom sa jej vcelku darí pacifikovať stranu Stranu nezávislosti (UKIP), ktorá akoby brexitom naplnila svoj účel a nevie nabrať nový dych. A Mayová im svojím nekompromisným postojom ani nedáva veľa priestoru na kritiku.

Na druhej strane, škótska prvá ministerka Sturgeonová pokračovala v politike, ktorej cieľom malo byť zotrvanie Škótska ak už nie v samotnej EÚ, tak aspoň v jej jednotnom trhu. K tomuto zámeru mal škótskej političke pomôcť najmä fakt, že Škóti hlasovali za zotrvanie v Únii, v pomere 62 k 38 percentám.

Britská kráľovná Alžbeta II., škótska premiérka a šéfka Škótskej národnej strany Nicola Sturgeonová (druhá vpravo) a šéfka škótskych konzervatívcov Ruth Davidsonová (vpravo) počas otvorenia piatej schôdze škótskeho parlamentu v Edinburghu 2. júla 2016. FOTO TASR /AP

Praktická sila Sturgeonovej na medzinárodnom poli je však radikálne iná ako Mayovej. Pokiaľ Mayová je premiérkou ešte stále európskej veľmoci, tak Sturgeonová je len na čele vlády s delegovanými právomocami a nemá skoro žiadne slovo na medzinárodnom poli. A tak aj keď Nicole Sturgeonovej niektorí čelní predstavitelia EÚ či členských štátov vyjadrili sympatie, jedinou skutočnou zástupkyňou Británie, vrátane Škótska, na medzinárodnom poli ostáva Theresa Mayová.

A tu prichádzame k skutočnému kameňu úrazu. Pre plné pochopenie dnešného napätia medzi Edinburghom a Londýnom treba ísť späť k augustu 2014, mesiacu pred referendom o škótskej nezávislosti. Ak si v Londýne predstavovali, že toto referendum bude len formalitou, ktorá potvrdí celistvosť Spojeného Kráľovstva, v tomto čase začali túto istotu strácať.

Prieskumy ukazovali čoraz menší náskok priaznivcov zotrvania Škótska v Británii a jeden prieskum dokonca ukázal, že Škóti zahlasujú za nezávislosť. V panike tak londýnska vláda sľubovala Edinburghu čoraz viac delegovaných právomocí. Podľa vyjadrení Davida Camerona z toho času mal mať škótsky parlament a vláda  jednu z najsilnejších pozícií svojho druhu v celej Európe vôbec. 

Po referende preto škótska vláda dostala silnejšie právomoci najmä v oblastiach zdravotníctva, školstva či sociálnych vecí. Brexit však opäť naplno vstúpil aj do tejto otázky.

Napriek formálnym sľubom o opaku Škóti nemajú viac-menej žiadne právomoci pri vyjednávaniach o vystúpení z EÚ. Škótska vláda zostáva síce informovaná o rokovaniach, ale to je zatiaľ asi tak všetko. Je zrejmé, že Theresa Mayová postoje Nicoly Sturgeonovej či väčšiny Škótov pri rokovaniach vôbec nezohľadňuje.

Je to dané aj demografiou Británie, kde Škóti predstavujú len 5 miliónov z celkovo 64-miliónovej populácie. Rovnako May vie, že Sturgeonovej Škótska národná strana (SNP) je v Škótsku natoľko dominantná, že ju reálne nemôže veľmi ohroziť .

Theresa Mayová sa správa na globálnej úrovni suverénne. Po odchode z EÚ očakáva vytvorenie spoločného obchodného priestoru s USA. Prezident Trump sa s ňou stretol krátko po zvolení a záujem USA o spoločný trh potvrdil. Foto: TASR/AP

Inzercia

Tu však Mayová chodí po tenkom ľade, lebo aj keď je politicky pre ňu Škótsko stratené, tak nechce ani vojsť do histórie ako premiérka, ktorá síce bola pri vystúpení z EÚ, pritom sa jej však pod rukami rozpadla samotná Británia.

Na druhej strane je tu otázka mnohých Škótov, načo sú im v rámci Škótska dominantné víťazstvá ich národnej strany a načo im je jednoznačné víťazstvo prívržencov EÚ v referende, keď v celobritskom rámci je ich voľba nakoniec úplne marginalizovaná.

Radikálne rozdielne postoje oboch premiérok vo veci brexitu teda situáciu ozaj neupokojujú. V praxi je napríklad nerealizovateľný návrh, aby Škótsko (zotrvávajúc v Británii) ostalo aj súčasťou jednotného trhu EÚ. Treba však pochopiť aj Sturgeonovú, že potrebuje ukázať iniciatívu, ktorá odráža proeurópske nálady väčšiny jej krajanov.

Theresa Mayová by pri takomto návrhu mohla preukázať aspoň trošku pochopenia pre Sturgeonovú a Škótov. Namiesto toho však, zrejme aj z dôvodu posilňovania svojho nekompromisného imidžu, zmietla požiadavky Škótov zo stola a nikdy sa nimi ani poriadne nezaoberala.

Ako svoj argument Mayová použila mantru zastupovania Británie ako celku, kde nehľadí na partikulárne záujmy jednotlivých národov.

Povestnou poslednou kvapkou pre Nicolu Sturgeonovú pred včerajším vyhlásením mohlo byť aj nedávne vystúpenie Theresy Mayovej na konferencii škótskej konzervatívnej strany. Na nej Mayová veľmi ostro zaútočila na Sturgeonovú v zmysle, že tá zbytočne veľa svojej energie venuje otázkam nezávislosti namiesto toho, aby ju venovala právomociam delegovaným jej vláde v oblasti školstva a zdravotníctva.

To bola sčasti oprávnená kritika, keďže najmä v školstve Škótsko naozaj zaostáva za zvyškom Británie. Kritici však hneď radi Therese Mayovej pripomenuli, že podobným problémom trpí aj jej administratíva, ktorá sa momentálne zaoberá len brexitom, čo ide na úkor iných priorít. Mayovej kritika Sturgeonovej sa tak javí vcelku pokrytecká.

Tieto odlišné postoje Theresy  Mayovej a Nicoly Sturgeonovej asi prinesú ďalšie významné referendum na britských ostrovoch, a to možno už koncom budúceho roka. Paradoxne však toto hlasovanie momentálne úplne nevyhovuje ani jednej z premiérok.

To posledné, čo teraz Mayová potrebuje, je čeliť hrozbe, že sa tesne pred koncom rokovaní o brexite rozpadla samotná Británia. Táto skutočnosť by ekonomicky oslabila obe krajiny. Británia bez Škótska by bola citeľne slabšia pri obchodných rokovaniach nielen s EÚ, ale aj s ďalšími hráčmi na medzinárodnom poli, ktorí by v nej mohli vidieť len okyptený zvyšok bývalej veľmoci.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a britská premiérka Theresa Mayová sa rozprávajú počas neformálneho summitu lídrov členských štátov EÚ vo Vallette na Malte 3. februára 2017. Merkelová si uvedomuje, že s Londýnom bude potrebovať nadštandardné vzťahy aj po odchode Británie z EÚ. FOTO TASR /AP

Samotné Škótsko by čakalo neistôt ešte viac. Od dlhotrvajúceho prepadu cien ropy ako ich najcennejšej obchodnej komodity po otázku, či by vôbec bolo dovolené Škótsku zotrvať v EÚ aj po brexite, alebo by muselo znovu žiadať o členstvo.

Nicola Sturgeonová je známa ako opatrná politička, ktorá v ideálnom svete plánovala len postupné obnovenie kampane za nezávislosť Škotska s tým, že druhé referendum by sa uskutočnilo až niekedy po roku 2020. Brexit a následný vývoj však natoľko mení paradigmy britskej politiky, že Sturgeonová je pri svojej túžbe po nezávislosti nútená ísť do druhého referenda o nezávislosti už teraz.

A to buď potvrdí pozíciu Mayovej na čele jednotnej Británie, alebo postaví Sturgeonovú na čelo nového štátu na európskej scéne. V každom prípade, ak sa ešte v najbližšom čase konanie referenda potvrdí, pôjde o udalosť, ktorá nerozhodne len  o budúcnosti týchto dvoch političiek.       

Odporúčame

Keď brexit znamená naozaj brexit

Keď brexit znamená naozaj brexit

Po nedeľnom prejave Theresy May je pravdepodobné, že Briti sa budú usilovať o takzvaný tvrdý brexit. Teda vystúpenie z jednotného trhu EÚ a zavedenie migračných kvót pre migrantov z členských štátov.