TÉMA: Čoraz digitálnejšia viera

Pred časom sme na Postoy.sk písali o tom, ako niektoré technické vynálezy dokážu nahradiť modlitebnú knižku. Aplikácií s náboženských obsahom pribúda a ponuka sa rozširuje. Vyzerá to tak, že digitalizácii viery sa neubránime.

Zistiť, aký je dnes sviatok a či dokonca prikázaný, či sa môže jesť mäso alebo nie, je dnes skutočne jednoduché. Pokiaľ sa vám nechce listovať v najnovšom čísle Katolíckych novín alebo nevlastníte Direktórium (oficiálny knižný liturgický kalendár), stačí si stiahnuť aplikáciu XP Calendar. Tá je k dispozícii zdarma pre použvateľov zariadení s „applovským“ systémom iOS, čiže pre iPhone, iPod touch a iPad. Služba obsahuje liturgický kalendár, ktorý v sebe zahŕňa názov aktuálneho sviatku, meno svätca a tiež konkrétne liturgické čítania. V súčasnosti je k dispozícii síce len gréckokatolícky kalendár, ale jeho vydavateľ, Matúš Kipikaša, plánuje ponuku do budúcnosti rozšíriť aj pre ďalšie cirkvi a denominácie.

Používatelia nejabĺčkových mobilov nemusia byť ale smutní. Podobné aplikácie existujú aj pre „zvyšok sveta“. Napríklad majitelia mobilných zariadení so systémom Android si môžu stiahnuť Sväté Písmo v slovenskom preklade s licenciou od Spolku sv. Vojecha.

K téme:
iPhone namiesto modlitebnej knižky Zdieľať

Svojím spôsobom tradičným typom digitálnej evanjelizácie je posielanie sms správ s duchovnými textami. Jeho výhodou je nezávislosť od typu či značky telefónu.

Na Slovensku funguje od apríla tohto roku projekt smsBiblia. „Našu službu poskytujeme za poplatok všetkým veriacim či ľuďom dobrej vole a zadarmo poskytujeme ľuďom, ktorí sú vážne chorí a potrebujú povzbudenie. SmsBiblia funguje zatiaľ len vďaka sponzorskym darom,“ vysvetlil autor projektu Andrej Winter pre Postoy.sk. Mesačné predplatné sms správ s biblickými citáciami stojí tri eurá, ročné 22. Web stránka projektu je prehľadná a poskytovateľ tvrdí, že je ochotný po mesiaci vrátiť peniaze, ak užívatelia nie sú so službou spokojní.

smsBiblia nie je u nás jediný projekt posielania duchovných správ. Ešte pred poslednou návštevou bl. Jána Pavla II. na Slovensku vznikla z podnetu Banskobystrickej diecézy služba Kresťanské posolstvá. Esemesky, ktoré si môžete nechať posielať, však necitujú Sväté Písmo. Ich obsah tvoria myšlienky a výroky kresťanských teológov, spisovateľov, filozofov a svätcov. Ján Gyulai, riaditeľ neziskovej organizácie Renovatio – Nova, ktorá službu poskytuje, v rozhovore pre Katolícke noviny v marci uviedol: „Dávame si pozor, aby boli naozaj zaujímavé a nezneli iba ako klišé. Takisto sa snažíme vyhnúť výrokom, ktoré sú už veľmi známe a ošúchané.“ Podľa jeho slov službu využíva približne tisíc ľudí na celom Slovensku. Dnes sa projekt snaží spropagovať aj cez internet a sociálne siete. 

Pri aktuálnom tempe, v akom sa rodia nové a nové digitálne „zbožnosti“, sa rodí otázka, čoho všetkého z náboženského života v digitálnej podobe sa dočkáme. A koľko prijme za svoje oficálna Cirkev. Bude tu raz stáť článok s titulkom „Od monitorov v kostoloch po misál s dotykovým displejom“?

Pavol Rábara
foto: flickr.com  

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo