5x O SYMBOLE: Symbol v politike a médiách

Niet divu, že symboly radi a často používajú politici. Ale mnohokrát aj vedci či akademici, napríklad pri voľbe názvu svojej najnovšej knihy. Symbol v politickom diskurze umocňuje schopnosť uchopiť, zabaliť, odoslať a doručiť nejaký odkaz čo najväčšiemu počtu adresátov prostredníctvom média.

Sila prirovnania „ako koza nôž“ spočíva v jeho úžasnej jednoduchosti. Ak sme duševne zdraví, rozoznáme kozu, jednoducho vieme o čom je reč. Každý pozná nôž, všetci sme sa s ním stretli – osobne. Navyše, stretávali sa s ním už aj naši otcovia, dedovia aj pradedovia. Slová padajú na úrodnú pôdu. Význam určený na prenos je pomenovaný síce nepriamo, no krištáľovo jasne. To dodáva mediálnemu odkazu mimoriadnu razanciu. Dokážu ho ľahko pochopiť, spracovať a šíriť aj redaktori bulvárnych novín či producenti správ komerčných rádií. Všetci vedia, o čom je reč.

“A zopakujem, že ich [finančné skupiny] mám rád ako koza nôž.” Robert Fico Zdieľať

Takéto prirovnanie artikulované v správnom okamihu si ľahko razí cestu mediálnym priestorom. Alternatívne by dotyčný politik mohol argumentovať číslami, citovaním zmlúv o financovaní strany či správami audítora – ale koho už to dnes zaujíma?

Do symbolu – obrazu – hry sa dá úspešne vstúpiť a v politickom diskurze využiť, alebo dokonca ďalej rozvíjať: „Ja som ochotný veriť tomu, že ich [finančné skupiny] má rád ako koza nôž. Akurát že ten nôž má pod krkom.“ (I. Mikloš)

K téme:
Úvod do problematiky symbolu
Symbol ako prebytok významu
Symbol ako dvojnosť a jednota
Zdieľať

V každom prípade v politike – najmä v tej svetovej – sú prítomné aj symboly omnoho vyššej váhovej kategórie: Osvienčim, Katyň, gulag, Solidarita, November, 11. september. U nás na Slovensku MDŽ, 1. máj, SNP, Svätopluk...

Schopnosť konzervatívnej časti spektra rozvíjať a používať antikomunistické, resp. anti-totalitárne symboly v slovenskom verejnom diskurze nech radšej zostane otázkou do diskusie.

Marek Hrubčo
Autor je spoluzakladateľom občianskeho združenia Fórum pre kultúru. Séria úvah o symbole súvisí s podujatím Hanusove dni 2011: Pamäť a identita. (Ako správne používať symboly?), ktoré sa uskutoční 9. – 11. septembra v Spišskej Kapitule. Viac informácií tu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo