Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
09. marec 2017

Boj proti hazardu treba politicky využiť

Aktivisti proti hazardu by mali predstaviť svojho kandidáta na primátora mesta, hovorí bývalý viceprimátor a poslanec Pavol Minárik.
Boj proti hazardu treba politicky využiť

Pavol Minárik na snímke TASR. Foto: Martin Baumann (2008)

Téma zákazu hazardu je dnes jednou z najsilnejších sociálnych tém v politike. Do politiky ju pred vyše desiatimi rokmi priniesol poslanec Pavol Minárik (KDH, neskôr KDS), rozprávali sme sa s ním o hlasovaní v bratislavskom zastupiteľstve aj politickom potenciáli tejto témy.

Zákaz hazardu v Bratislave neprešiel o jeden hlas, čo vyvolalo veľké pobúrenie. Čo by sa malo stať? Ako možno najlepšie využiť toto sklamanie?

Začnem z opačného konca. Tri veci sa mi mimoriadne nepáčia. Po prvé, podávanie trestných oznámení na neznámych páchateľov, aj keď nemáme žiadne dôkazy, iba podozrenia. Ak nemám žiadny dôkaz, len zlý pocit, nie je dôvod zamestnávať políciu. Je to nepatričné.

Po druhé, za problematické považujem aj to, aby sa o téme hlasovalo opakovane znovu. Počas rokovania síce vládol v sále chaos, ale samotné hlasovanie bolo jasné, jeho priebeh nemôže spochybniť nikto.

Osobne si myslím, že ten chaos do značnej miery spoluvytvoril primátor Nesrovnal, ktorý sa správal minimálne ako amatér, akoby ani nebol právnik.

Prečo?

V priebehu rokovacieho dňa nijako nezvyšoval politický tlak na to, aby zákaz hazardu prešiel. Tomuto jeho postoju treba čeliť, ale nie opakovaným hlasovaním, aj keď formálno-technicky to možné je. Nie je to však dobré, pretože existuje politicky prezieravejší postup.

Ak je Nesrovnal spoluzodpovedný za chaos počas zasadnutia zastupiteľstva, prečo nie je správne na neho pritlačiť teraz?

Viem, ako sa správa primátor mesta, keď chce niečo dosiahnuť. Ale nejde len o primátora, spomenúť treba aj starostov mestských častí osobitne pána Bajana, vieme, aké majú možnosti PR propagácie, čo vedia dostať do svojich novín, do televízie, aký vedia vyvinúť tlak. Nesrovnal sa tak po celý čas nesprával, na čo bude mať svoj dôvod. Pre Bajana to platí dvojnásobne. Treba to rešpektovať, ale aj politicky využiť.

Primátor Nesrovnal sa tváril, že stojí v čele petície, aj keď ja som ho tam nikdy nevidel. Nedá sa to porovnať so starostom Mrvom, ktorý bol v obrovskom nasadení, a mnohými ďalšími. Zdieľať

Čo vám na jeho prístupe k hazardu prekáža?

Primátor Nesrovnal sa tváril, že stojí v čele petície, aj keď ja som ho tam nikdy nevidel. Nedá sa to porovnať so starostom Mrvom, ktorý bol v obrovskom nasadení, podobne ako mnohí ďalší, ktorí sa podieľali na snahe zakázať hazard v Bratislave. Osobitne by som ešte chcel spomenúť nasadenie dvoch dám, pani poslankyne Štasselovej a pani poslankyne Čahojovej.

Ale naspäť k primátorovi. Na petíciu počas zberu podpisov nijako netlačil, potom nekonečne dlho preveroval podpisy, z jeho úradu zmizla časť petičných hárkov, prerokovávanie na zasadnutí ukázalo, že primátor neurobil dosť práce v zákulisí, inak by schôdza vyzerala úplne inak. Jeho prístup vykazuje dlhodobé riziko, treba to vnímať.

V čom vidíte riziko?

Inzercia

Opakované hlasovanie môže dopadnúť zdanlivým a veľmi nevýhodným kompromisom, ktorý by celú petíciu poškodil. Ak prejde zdanlivý kompromis, ktorý umožní hazard v hoteloch a penziónoch, hazard sa prispôsobí a herne sa stanú formálnymi penziónmi. Ale 136-tisíc Bratislavčanov žiadalo niečo iné.

Preto si myslím, že neúspešné hlasovanie treba využiť na hlbšiu politickú zmenu, je to veľká príležitosť. Odpor proti výsledku hlasovania na zastupiteľstve je veľký, na druhej strane sú veľké peniaze. Veľkí hráči a lobisti si uvedomujú, že voľby ich môžu poškodiť omnoho viac ako opakované hlasovanie.

Akú politickú zmenu máte na mysli?

Aj tí, čo nehlasovali a neboli prítomní, sú rovnakí páchatelia. Videl som, ako v parlamente hlasovali poslanci tri dni po infarkte a po hlasovaní išli späť do nemocnice. Zdieľať

Aktivisti proti hazardu musia petíciu udržať pri živote, podpísalo ju príliš veľa ľudí, dialo sa okolo nej veľa machinácií, jej ciele neboli naplnené, je to teda zodpovedné voči každému podpisu. Myslím si, že postoj k hazardu by mal byť jednou z hlavných tém najbližších komunálnych volieb v Bratislave. Poviem to priamo, hnutie za zákaz hazardu by malo do volieb postaviť svojho kandidáta na funkciu primátora mesta. Nemal by to byť len človek, čo je proti hazardu, mal by byť kompetentný a rozumieť mestu a jeho problémom aj v iných témach, ale mal by to byť kandidát tohto hnutia.

Treba to skrátka zrátať nielen všetkým, ktorí boli proti zákazu, ale aj tým, ktorí nehlasovali a boli prítomní, a tiež tým, ktorí si dovolili nebyť prítomní, keď sa prerokovávala petícia 136-tisíc ľudí. Aj tí, čo nehlasovali a neboli prítomní, ak teda – obrazne povedané – neležali na smrteľnej posteli, sú rovnakí páchatelia. Keď je dôležité hlasovanie, každý poslanec sa musí zariadiť. Videl som, ako v parlamente hlasovali poslanci tri dni po infarkte a po hlasovaní išli späť do nemocnice.

Prečítajte si aj
Príbeh gamblera: Herne slúžia zlu. Takmer som prehral vlastný život Zdieľať

Mal by do tohto procesu zasiahnuť národný parlament?

Nie. Parlament by sa mal teraz venovať druhej vetve hazardu, ktorá sa momentálne rozmáha, mám na mysli hry na internete, internetový hazard, stávkové hry. Je to rovnako nebezpečné a rastie to rovnako rýchlo, aj keď to postihuje trochu iné sociálne skupiny. Štát musí ale chrániť obete hazardu aj tu.

Dnes majú mnohí rôzne podozrenia spájané s hazardnou loby. Aká mocná je?

Má potrebné finančné zabezpečenie, dokáže si zabezpečiť kvalitné právne služby, svoje záujmy si stráži na každej úrovni. Zažili sme, ako jej záujmy predložil parlamentný poslanec, ktorý sa téme nikdy nevenoval, pritom išlo o fundovaný trojstranový pozmeňovací návrh vložený do nesúvisiaceho zákona počas druhého čítania, vnímame účelovosť niektorých opatrení na ministerstve, loby nebojuje zbytočne hlučne, poslanci, ktorí jej záujmy presadzujú, sú dobre pripravení, vyhrávajú už tým, že sa zdržia hlasovania alebo neprídu na hlasovanie. Je to jedna z absolútne najefektívnejších lobistických organizácií u nás.

Je to jedna z absolútne najefektívnejších lobistických organizácií u nás, ale možno ju poraziť. Sedem miest a 40 obcí na Slovensku zakázalo hazard, petícia bola úspešná aj v Bratislave. Zdieľať

O jej úspechu nesvedčí nič lepšie ako to, že hazard hovorí každý rok o sebaregulácii a jeho zisky a rozsah podnikania systematicky rastú. Žiadna loby však nie je všemocná. Zavedenie referend, ktorými mala byť reálne sťažená možnosť prijímať všeobecno-záväzné nariadenia na úrovni obcí a miest na zákaz hazardu, sa ukázalo ako nástroj, ktorý, naopak, zaktivizoval verejnosť. Pritom petícia s 30-percentnou účasťou vyzerala v Bratislave na prvý pohľad ako niečo nereálne a nevykonateľné. Ukázal sa opak, a teda platí, že hazardnú loby možno poraziť. Sedem miest a 40 obcí na Slovensku zakázalo hazard, petícia bola úspešná aj v Bratislave.

Mimochodom, prečo sa v Bratislave v posledných rokoch tak rozšírili herne?

Z viacerých dôvodov. Napríklad preto, že ľudia sa naučili viac hrať. Nie je to len daň za slobodu, ale aj daň za závislosť. Po druhé, po zákaze hazardu v Maďarsku sme začali čeliť zvýšenému tlaku hazardných firiem. Prísne obmedzenia boli zavedené aj v Rakúsku a Česku, Slovensko je dnes eldorádom pre hazard.

Odporúčame