Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
08. marec 2017

Nefandime Ficovi, keď vyrába národné trdlá

Keď Fico telefonuje do VšZP, treba sa ho spýtať, ako je možné, že za jeho druhej vlády tam rozkvitol Medical Group.
Nefandime Ficovi, keď vyrába národné trdlá

Ficov telefonát riaditeľovi VšZP.

Video telefonického rozhovoru premiéra so šéfom štátnej zdravotnej poisťovne sa stalo predmetom veľkej verejnej zábavy. Namiesto uťahovania si z naivného šéfa VšZP, ktorého premiér zotrel za pár sekúnd, mala prísť tvrdá kritika Fica.

VšZP je Ficov problém

VšZP má dnes, v ľudskej reči povedané, dva problémy. Prvý, že netvorí dostatok rezerv. Teda že si neodkladá na potenciálne problémy v budúcnosti, ako to nariaďujú účtovné pravidlá.

Druhý, ten ľahko uchopiteľnejší problém je, že jej dochádzajú peniaze na účte. Jej náklady sú v priemere každý mesiac vyššie ako mesačné poistné, ktoré do nej priteká. A ak sa nič nezmení, ku koncu roka jej môžu peniaze dôjsť úplne.

V histórii VšZP už  boli časy (2009-2010), keď mala takýto problém, ale dnes to predsa len znie trochu zvláštne. Dnes ju netlačí kríza, naopak, za posledné roky výrazne rastú príjmy poisťovní, pretože rastie zamestnanosť aj platy, od ktorých sa odvody do poisťovní rátajú. 

 

Čo sa teda udialo vo VšZP? Poisťovňa dopláca na niekoľko problémov, ktoré sa nahromadili. Napríklad, keď štát pred pár rokmi ustúpil nátlaku lekárov na razantné zvyšovanie miezd, nepostaral sa o pokrytie týchto zvýšených nákladov, platí to najmä pre takzvanú tretiu tranžu zvyšovania spred dvoch rokov. O pár desiatok miliónov eur prišla poisťovňa pre zlý odhad ministerstva financií pri zmene pravidiel pre odvody.

Faktom však je, že súkromné poisťovne toto nejako predsa len ustáli.

Preto je zrejmé, že najväčší problém je v samotnej poisťovni, resp. v tom, ako bola vedená za prvej Ficovej vlády, keď jej dnešný problém vznikol.

VšZP je veľmi draho fungujúca inštitúcia. Hoci je VšZP výrazne väčšia ako súkromné poisťovne a mala by tak mať menšie jednotkové prevádzkové náklady, opak je pravdou. Ak si porovnáme výročné správy Dôvery a VšZP, vidno v nich, že Dôvera funguje výrazne efektívnejšie. Ak by mala VšZP jednotkové variabilné náklady na svoju prevádzku (nehovorím o platení za liečenie poistencov) také ako Dôvera, ušetrila by aj dve desiatky miliónov eur.

VšZP má tiež najnižšiu úspešnosť pri výbere poistného. Ak by mala napríklad VšZP za uplynulé roky rovnakú úspešnosť výberu ako súkromný konkurent, znamenalo by to pre ňu príjmy vyše šesťdesiat miliónov eur, čo by jej problém do veľkej miery riešilo.

Neefektivita z neschopnosti nie je celý problém VšZP. V štátnej poisťovni je aj neefektivita „chcená“.

Vedenie VšZP za predchádzajúcej vlády (najmä Marcel Forai) napriek tomu, že vedelo o narastajúcom probléme, pokračovalo v zazmluvňovaní nových zariadení. Hoci inak tvrdilo, že sieť treba racionalizovať.

Zvláštne pôsobia aj obchodné aktivity VšZP.

Pamätáte si na firmu Medical Group? V roku 2014 sa musel z veľkej politiky stiahnuť vtedajší predseda parlamentu Pavol Paška, keď táto firma dodala do piešťanskej nemocnice CT, ktoré sa považovalo za predražené. Práve Paškovi sa pripisovalo nepriamo spoluvlastnenie tejto firmy.

Neefektivita z neschopnosti nie je celý problém VšZP. V štátnej poisťovni je aj neefektivita „chcená“. Zdieľať

Razom sa z tejto kauzy stal symbol tunelovania zdravotníctva, čo predsedu parlamentu stálo jeho pozíciu.

No to rozhodne neplatilo pre spomínaný Medical Group. Ten si naďalej žije svojím životom. Podľa verejného registra zmlúv dodal za tri roky pre VšZP lieky a materiál za štvrť miliardy eur, suverénne najviac zo všetkých dodávateľov. 

Vďaka tomu firma počas Foraiovho vedenia poisťovne významne narástla. Hoci farmaceutický priemysel ako celok na Slovensku od krízy vzrástol podľa ukazovateľov dvoch desiatok najvýznamnejších firiem len mierne, väčšinou len v jednotkách percent, tržby Medical Group vzrástli za toto obdobie o sto percent. A takmer všetky jeho tržby pochádzajú z biznisu s VšZP.

Inzercia


Kočanova a Druckerova naivita

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker sa pri nástupe nechal dobehnúť, keď súhlasil, že jeho rezort dostane medziročne menej peňazí. Ako jediný. K tomu dostal len sľub od Petra Kažimíra, že dofinancovanie sa bude riešiť „priebežne“. Mala to byť akože motivácia, aby donútil neefektívny rezort k štrukturálnejším zmenám. Hoci príkladov neefektívnych rezortov je dosť, odnieslo si to len zdravotníctvo.

Doplatila na to aj VšZP, kde sa štát rozhodol priškrtiť platby za poistencov štátu. Šéf VšZP Miroslav Kočan preto na jeseň musel prísť s plánom ozdravenia, ako mu nakázal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten istý úrad, ktorý neodhalil, príp. nechcel odhaliť účtovné triky vo VšZP za druhej Ficovej vlády. Tento úrad jeho plán ozdravenia schválil.

Lenže postupne, ako sa má začať plán ozdravenia rozmeniť na drobné, prichádza Fico a ruší jedno opatrenie za druhým.

VšZP aj Drucker tak zostali v pate. Peniaze na účte sa postupne míňajú a Fico si zatiaľ len vychutnáva svoju úlohu obrancu biednych. O problém VšZP a Druckera sa zatiaľ veľmi nezaujíma.

Rozladený minister zdravotníctva sa preto na neverejnom stretnutí s ambulantnými lekármi minulý týždeň vyjadril, že ak štát nedofinancuje zdedený problém, on ako minister zlyhal a mal by ho nahradiť niekto iný.

Paradoxné na tom je, že Kočanov plán pritom vôbec nie je nejako výnimočne reštriktívny, ľudovo povedané, je pomerne vlažný. A má aj marketingové nedostatky. Napríklad, takmer celý je výhradne postavený na škrtoch zdravotníckych výdavkov. Ako sme však uviedli vyššie, VšZP má aj výrazné vnútorné rezervy, s ktorými sa dá pracovať. 

Túto oblasť Kočan absolútne nezvládol a nedá sa to hodnotiť inak ako jeho veľké manažérske zlyhanie.

Inštitút Ineko porovnal tento ozdravný plán s tým, ako štátnu poisťovňu ozdravovala vláda Ivety Radičovej, ktorá ju zdedila po Zuzane Zvolenskej.

Aj vtedy poisťovňa čelila podobnému problému, poisťovňa stále pred nútenou správou. V tom čase ale vedenie VšZP pod Marianom Faktorom okresalo vlastné prevádzkové náklady až o pätnásť percent, odzmluvnilo 350 poskytovateľov (ambulancie a nemocničné oddelenia) a znížilo tak celkové náklady o 3 percentá, čo pri dvaapolmiliardových výdavkoch znamená desiatky miliónov eur. Po roku a pol sa tak VšZP dostala z hranice nútenej správy do kladných čísel.

V porovnaní s týmto je Kočanov ozdravný plán neporovnateľne mäkší. 


Ficova hra

Fico hrá s riaditeľom VšZP, ale najmä s ministrom zdravotníctva hru, ktorej koniec je jasný. 

Napokon dôjde k nejakému typu dotácie pre VšZP, napríklad vo forme dočasného navýšenia platieb za poistencov štátu. Dovtedy sa ale premiér bude snažiť z toho vyryžovať čo najviac. Bude sa tváriť, ako práve on ochraňuje pacientov pred zlými ľuďmi v kravatách, ktorí by len škrtali na ich úkor. A bude zdôrazňovať, že Drucker nie je jeho minister, ale celej koalície. A možno ho v rámci tohto divadla aj odvolá.

Ak sa bude chcieť premiér na ich účet vyviňovať za to, čo je jeho problém, a všetci sa na tom budeme zabávať, nik normálny do takýchto funkcií nebude chcieť ísť. Zdieľať

Je veľká škoda, že vo verejnej diskusii nie je prítomný v podstate nik, kto by v tejto citlivej téme tlačil na to, aby sa poisťovňa či ozdravovala štandardným spôsobom. 

Médiá vyrábajú paniku, že nám tu kvôli zmene indikácie jedného z liekov hrozí epidémia hepatitídy C medzi potetovanými ľuďmi. Pre rozličné komory a združenia v zdravotníctve tradične platí, že čím horšie „tam hore“, tým lepšie pre nich, pretože tým hlasnejšie môžu kričať.

Či už sú Drucker a Kočan správni ľudia na svojom mieste, alebo nie, treba ich podporovať, ak idú do užitočných, no politicky náročných rozhodnutí. Ak existujú lepšie riešenia ako sú tie, ktoré predkladajú, treba ich tlačiť do toho, aby si ich osvojili.

Ak sa bude chcieť premiér na ich účet vyviňovať za to, čo je jeho problém, a všetci sa na tom budeme zabávať, nik normálny do takýchto funkcií nebude chcieť ísť.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame