Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. marec 2017

Strieborný Volko po návrate z Belehradu: Stále niečo neuveriteľné

Volko je prvý Slovák, ktorý pokoril hranicu 6,60 sekundy. Národný rekord dokázal v priebehu jedného dňa vylepšiť až dvakrát.

Pre Slovensko získal na halových majstrovstvách Európy štvrtú medailu v ére samostatnosti. S vizitkou vicemajstra Európy a s novým slovenským rekordom (6,58 s) sa z belehradskej Kombank arény vrátil šprintér na 60 m Ján Volko.

Členovi klubu BK HNTN Bratislava pomohli k najlepšiemu kariérnemu úspechu aj skromné ambície pred odchodom na európsky šampionát, ktoré ho nedostali pod tlak. "Keď sa mi podarilo dostať do semifinále, tak už som bol uvoľnený. Bral som to už len tak, že si to idem užiť a podať čo najlepší výkon. Bežať dobre pre ľudí, na ktorých mi záleží a dali mi toho veľa. Samozrejme, aj na tú Božiu slávu, ako to hovorím. Myslím si, že mi to výrazne pomohlo," povedal Volko pre TASR.

Volko je prvý Slovák, ktorý pokoril hranicu 6,60 sekundy. Národný rekord dokázal v priebehu jedného dňa vylepšiť až dvakrát, najskôr v semifinále zdolal časom 6,62 s zápis Ľuboša Chochlíka z roku 1987, aby vo finále prekonal o štyri stotiny svoj vlastný výkon. "Myslím si, že atmosférou a rýchlejšími šprintérmi. Ja rád behám s ľuďmi, ktorí sú rýchlejší ako ja. Za nimi sa môžem ťahať a myslím si, že mi to dosť pomohlo," uviedol slovenský šprintér dôvody, ktoré viedli k prepísaniu historických tabuliek. 

Od svojho prvého meraného času na 60 m v roku 2011 - 7,37 s, sa Volko zlepšil vo finále o 79 stotín. "Je to neskutočný skok, stále ešte neviem ovládnuť svoje pocity po majstrovstvách Európy. Som šťastný a vďačný, je to môj prvý veľký úspech. Stále je to pre mňa niečo neuveriteľné. Myslím si, že mi to ešte úplne nedoplo. Viackrát som pozeral svoj beh, už sme ho aj analyzovali. Bol naozaj veľmi dobrý. Štart nebol príliš ideálny, ale postupne sa vygradoval," vyjadril sa Volko o svojom finálovom behu.

Iba jediný súper bol vo finále nad jeho sily, podobne ako v rozbehu, tak aj v boji o medaily zvíťazil obhajca titulu Brit Richard Kilty. "Vždy sa dá bežať rýchlejšie, ale je otázne, do akej miery to pôjde. Určité veci by sa ešte mohli zlepšiť, ale netrúfam si povedať kedy, koľko a či vôbec," povedal Volko o možnostiach zlepšenia svojho času.

Oproti predchádzajúcemu šampionátu v Prahe poskočil slovenský šprintér z 30. miesta v rozbehoch až na striebornú pozíciu. V letnej sezóne sa chce Volko sústrediť hlavne na dvojstovku: "Mojím hlavným cieľom je dvojstovka, stále ju mám radšej ako stovku. Na majstrovstvách Európy do 23 rokov by som sa chcel dostať do finále a tam zabojovať o čo najlepšie umiestnenie. Uvidíme, ako sa vydarí príprava. Ešte je však ďaleko hovoriť o tom, čo by mohlo byť."

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.